Počelo brojanje ptica uz Zapadnu Moravu, sve ih je manje (FOTO, VIDEO)
U Srbiji i svetu počeo je medjunarodni popis ptica vodenih staništa koji se obavlja svake godine u januaru. Naša ekipa je tokom jučerašnjeg dana bila sa volonterima i ljubiteljima ptica u zaštićenom području Ovčarko-kablarske klisure koji popisuju ptice tokom Zapadne Morave od Požege do Stalaća.
Sneg i niske temperature nisu sprečili volontere, ljubitelje ptica, da se priključe tradicionalnom popisu ptica vodenih staništa. Očekuje ih veliki posao jer do kraja januara moraju preći celu Zapadnu Moravu, od Požege do Stalaća, ukupne dužine 220 kilometara.
-Koristimo određene tačke sa kojih se može videti uzvodno i nizvodno. Naravno, postoje neki džepovi koji nisu baš pristupačni ali ovde na jezeru je specifično da moramo ići i sa jedne i sa druge strane, levom i desnom obalom da bi pokrili što veću površinu i prebrojali što više ptica, objašnjava Dragiša Petrović iz udruženja Sove na oprezu.
Volonteri i ljubitelji ptica prošle godine u Srbiji su izbrojali 364.000 ptica, dok je duž Zapadne Morave, od Požege do Stalaća, izbrojano 6.147, što je najmanji broj do sada. Razlog za to je – čovek I njegov uticaj na prirodu.
-Prvi razlog je krivolov, drugi je uništavanje i devastiranje staništa, treći je brojnost ribolovaca i lovaca. Dakle, ne samo krivolov. Imate situaciju da se dosta puca pored Morave u južnom toku, i onda smo došli u sittuaciju da imamo najmanji broj ptica od kada se broj eptice. Osim njihove brojnosti, cilj nam je i da pratimo migracije ptica, navodi Zoran Rajičić iz udruženja Sove na oprezu.
Najviše ptica u toku Zapadne Morave ima u Ovčarsko-kablarskoj klisuri gde je do sada registrovano 170 vrsta ptica. Nažalost, veliki broj je ugrožen ali se zbog klimatskih promena pojavljuju neke nove. Tako je registrovano prisustvo orla belorepana iako je njegovo prirodno stanište u Vojvodini.
-Zabeležili smo ovde u Ovčarsko-kablarskoj klisuri prisustvo morske crnke. Kažu ornitolozi da je ona južno od Save i Dunava poslednjih 120 godina zabeležena dva ili tri puta. Mi smo imali sreće da je ovde vidimo pre dva, tri dana. Tu su srednji i veliki ronac. Klisura je blago, zaštićeno prirodno dobro. ovde je lov zabranjen i pojavljuju se te retke ptice, kaže Zoran Rajičić.
U Srbiji se medjunarodni popis ptica vodenih staništa radi od 1986. godine preko Društva za proučavanje i zaštitu ptica Srbije. Tok Zapadne Morave u nadležnosti je udruženja Sove na oprezu kojima pomažu volonteri Kancelarije za mlade i nekoliko ekoloških organizacija. Podaci ovogodišnjeg monitoring bićepoznati već u februaru.
Ovaj Zoran bre ne zna gde je levo. Sto se prijatelju ne uhvatis neceg egzaktnog a ne odokativnog?
Koliko ima labudova??
Kakvi su efekti ovih akcija?
Da se dokaze da partijski paraziti unistavaju prirodu !
Brojati ptice jednu po jednu od Banje do Stalaća! Da li su svi u ovoj zemlji prsli?
Da li bi bio srecniji da broje migrante?
CVORAK vam je najaca ptica, visoko i daleko leti i uvek se vraca.