Preminuo rekorder u proizvodnji maline
Rekorder u proizvodnji maline, Sveto Karaklajić (68) preminuo je posle teške bolesti u Bukovici kraj Ivanjice.
Iza njega će ostati brojna priznanja i zavidni rezultati o kojima sa ponosom govori dr Aleksandar Leposavić, viši naučni saradnik iz Instituta za voćarstvo u Čačku.
“Malinjak Sveta Karaklajića podignut 1980. godine bio je u proteklih 20 godina nezaobilazna destinacija brojnih naučnih i stručnih delegacija iz Srbije i sveta. Svetski poznat, Sveto je postao posle posete generalnog sekretara Svetske organizacije proizvođača i prerađivača maline, gospodina Felipea Rosasa iz Čilea u junu 2007. godine.
Gospodin Rosas i delegacija naučnih radnika i savetodavaca iz ove latinoameričke zemlje došli su te godine u Srbiju da vide i uče kako se proizvodi najkvalitetnija malina na svetu. I bili su zadivljeni prinosom i kvalitetom plodova američke a nekako više srpske sorte Vilamet sa kakvim se nikada i nigde nisu susretali. Još više su bili zadivljeni dobrodušnošću i gospodstvom srpskog zemljoradnika koji je na svojoj okućnici na svega 11 ari bez problema svake godine ubirao 3,8 tona vrhunske maline”, ističe dr Aleksandar Leposavić.
Ređale su u njegovom malinjaku delegacije iz Brazila, Argentine, Perua, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Moldavije, Ukrajine, Engleske, Italije, Češke, Slovačke, Bugarske, Rumunije i drugih zemalja. I sve ih je Sveto, srpski domaćin primio, ugostio i dobronamerno posavetovao.
Posebno priznanje za svoj rad Karaklajić doživeo je na Sedmom svetskom kongresu proizvođača jagodastog voća, održanom u maju 2013. godine u Santjagu u Čileu, kojom prilikom je njegov zasad proglašen za najbolji zasad na svetu. I dugo godina posle toga su Sveto Karaklajić i njegov zasad pronosili slavu i ugled srpskog malinarstva svuda u svetu. Ušao je u naučne monografije i udžbenike pisane na srpskom i engleskom jeziku. I ne bez razloga, jer znao je Sveto vrlo dobro svaki izdanak, položaj grančice i lista u zasadu, koliko će plodova ubrati ali i pokazati komšijama i prijateljima da i oni budu bolji!
“Otišao je čovek Sveto Karaklajić, nama koji smo sa njim sarađivali ostaje da žalimo a zbog svega dobrog učinjenog za srpsko i svetsko malinarstvo neka mu je večna slava i hvala”, rekao je dr Aleksandar Leposavić.
Vecna mu slava i hvala sto je pokazao celom svetu kako se proizvodi malina.
Tekstovi o ovakvim ljudima koji pozitivno predstavljaju svoju zemlju moraju potisnuti sa naslovnih strana razne Nevolje, Mutave i raznu bagru koja kalja ugled ove zemlje. Zašto o ovom čoveku saznajemo za njegov ljudski i profesionalni kvalitet tek pošto je preminuo. Gospodinu Svetu neka je laka zemlja. Potomci se njime mogu ponositi.
I Miluna Mozgonju treba da potisnu ovakvi ljudi. Mozgonja je običan konobar bez ugleda, a ovaj gospodin iz Ivanjice je bio sjajan čovek i malinar. Slava mu!
Mora da mu duguješ pare kada ga na svakoj vesti koja nema veze sa njim, olajavaš.
Osto sam mu dužan dva špricera pod šatrom u Guči.😁😁
Da pitate građane ko je ovaj čovek 99,9% njih ne bi znalo, i ja sam sad prvi put pročitao o njemu, a čovek je svetski priznat. Zato su svi čuli za Kristijana Golubovića, Velju nevolju, Soraju, Staniju i Jelenu Karleušu. Jadna je zemlja gde su kriminalci, kurv.. i pevaljke događaj dana.
Da jadnije i tužnije ne može biti 🙁
Svaka cast za komentar
Proći će i Pederlonijevo urušavanja Srbije. Uskoro će sloboda!
Sve je to super, samo da li je u redu odavati „poslovnu“ tajnu kako se nesto vrhunski proizvodi i time pomagati svetskoj konkurenciji?
Znanje je pravo samo ako se deli.Treba malo sirine da se shvati!
Gospodine Pitanje ti si budala kratko i jasno
Pitanje, da mi proizvodimo malinu po njegovoj tehnologiji na 11 000 hektara pa da bude poslovna tajna, čovek je gajio malinu na 11 ari.
Citajte, za pismene u koje ovaj gore RADNIK ne spada, lepo sam napisao da se ne pomaze svetskoj konkurenciji jer su nam drugi odavno usli na trzista gde smo prisutni. Nemam nista protiv da takvu tehnologiju imajj ostali proizvodjaci u Srbiji.
Ne znas nista o malini zato cuti
Usli su ne zbog ovog coveka vec znog nezasitih hladnjacara i velikih cena sa kojima su izlazili na trziste