Sramota: Obnova Disove kuće i dalje mrtvo slovo na papiru
Rodnu kuću pesnika Vladislava Petkovića Disa, u Zablaću kod Čačka, Vlada Srbije proglasila je kulturnim dobrom – znamenitim mestom koje ima istorijski značaj. Međutim, kuća nije obnovljena, a zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, deo objekta je pred urušavanjem.
Kuća u kojoj je rođen veliki pesnik 1880. godine nalazi se u centru Zablaća. Porodica Petković naizmenično je živela ovde i u Čačku, a Disov otac Dimitrije kuću, koja je bila i mehana, prodao je 1895. godine. Naslednici tadašnjih vlasnika i danas koriste veći deo kuće koji je u dobrom stanju.
Međutim, četrdestak kvadrata deli više od deset vlasnika i naslednika. Zbog nebrige prostor je potpuno zapušten, a krov preti da se potpuno sruši. Da se uredi, pokušavali su i neki meštani.
Među njima i Rade Radmilac, meštanin Zablaća, koji živi blizu Disove kuće. Kaže da se sporan deo urušava, već decenijama.
Rade Radmilac kaže da je to „kuća strave i užasa, a ne Disova“. Ispričao je da su se ove zime srušila dva reda crepa, pa uveče kada se to dogodi ne znaš da li je to zemljotres ili šta se uopšte dešava.
„Mi smo pokušavali dosta puta da to poguramo sa mrtve tačke i to sve. Međutim, i dalje to stoji na nuli. Ja ovom prilikom apelujem i na sve strukture, bilo da je to opštinska, bilo republička, na sve građane moga sela da se svi uključimo, apelujem da sklonimo, da napravimo. Ovo je ipak neka uspomena koja može da bude, a ne da nam bude jedno najveće ruglo“, rekao je Rade Radmilac.
Iz mesne zajednice pored obnove dela kuće inicirali su da se čitav kompleks uredi i napravi spomen-soba posvećena velikom pesniku.
„Da tu kuću posećuju učenici širom Srbije, znači da se organizuju ekskurzije i da dobije turistički karakter, a samim tim da se na taj način i odužimo Vladislavu Petkoviću Disu. Ostalo je za sada mrtvo slovo na papiru. Dosta sastanaka, gradsko rukovodstvo je obećalo da reši taj problem da se sa naslednicima dođe do dogovora o otkupu, za sada još uvek ništa nije a davno je već trebalo da to bude završeno“, kaže Miodrag Erić iz Saveta MZ Zablaće.
Rešavaju se imovinsko-pravni odnosi sa naslednicima
Vladinom odlukom iz 2019. godine da se Disova kuća proglasi znamenitim mestom utvrđene su i mere zaštite kako na objektu tako i u okolini.
Prva mera je rekonstrukcija zgrade na osnovu rezultata arhitektonskih istraživanja i analogija sa drugim objektima istog tipa. Iz gradske uprave navode da rešavaju imovinsko-pravne odnose sa naslednicima kuće.
Vladan Milić, zamenik gradonačelnika Čačka, rekao je da je inspekcijska služba izlazila na teren i stavila zabranu na dalje korišćenje i prepravke na kući.
„Mi smo predali pravobranilaštvu postupak, ima više vlasnika, devet valsnika se nalazi u drugom postupku u Užicu, čekamo rezultate. Problem je što vlasnici ne mogu da se dogovore u saradnji sa gradom da li bi prodali gradu ili bi sa gradom zajedno učestovali u sanaciji objekta“, ukazao je Milić.
Koliko će inspekcijska rešenja ubrzati početak rekonstrukcije dela Disove kuće, ostaje da se vidi. Očigledno je da vremena za rekonstrukciju objekta u ovakvom stanju, nema previše.
Da je kojim slucajem kuca na dobrom mestu za kladionicu opstinske vlasti bi ekspresno izdale sve potrebne dozvole.Bruka i sramota svih cacana.
Tako je pa u centru grada vise parcela unistavaju da tajkuni kupe ! Kladionice treba inace zabraniti mimo ove teme receno.
Mile, nelupetaj gluposti da bi samo nešto napisao ….. prvo pročitaj ceo tekst a ne samo naslov. Problem njije grad nego 9 vlasnika koji ne mogu da se dogovore a svi oni hoće da uzmu lovu od grada ! Pa šta je problem da se rodbina prvo dogovri ?
Svi bi da naslede i da se okoriste. Prihvatili se nasledstva kao da je vila od 400 kvadrata u pitanju, onda bi da prodaju i zarade pare, a neće ni dinar da ulože.
Za njih je Dis piljara a jok pesnik i junak!
Šta zna Mozgonja ko je Dis? Konobarčina seljačka.
Ebi ga, preča tetka from nempojmaokle!
Dajte drkeli za kladionicu i stambeni prostor nego ih xxxx sto nije u gradu
Sve ce to Zeljko Damjanivic jednog dana da sredi.Treba mu samo objasniti ko je Vladislav Dis.Ipak je „Dam“ strani drzavljanin pa ne zna.
Tu ima naslednika dosta koji su u svadji kako su se rodili, teski su kao crna zemlja, samo objavite imena i videcete u gradu ko su i sta su, a sud ih posebno poznaje, ne izlaze od sporova decenijama, tako da ce gradskim ocima biti tesko bez nekog proglasenja opsteg dobra, eksproprijacije.
Onda smo ga DISevinitivno ugasili sto se tice restauracije.