Одмор из 2019–2020. може да се искористи и у овој години
Запослени који нису искористили све дане годишњег одмора за прошлу годину добиће прилику да започну и искористе тај одмор у току ове године, а у неким ситуацијама и преостале дане одмора и до средине 2022. Ипак, то неће бити правило које ће аутоматски важити за све, јер је реч само о владиној препоруци послодавцима, превасходно намењеној запосленима који нису искористили одмор за 2020. или део одмора из 2019. године до краја 2020. због природе посла, у ванредним околностима услед епидемије заразне болести ковид 19, због привремене спречености за рад услед обољења од ове заразне болести или због одређивања изолације.
Они послодавци који то нису у могућности да спроведу по предлогу владе, радницима могу да омогуће да барем први део одмора у трајању од најмање две радне недеље непрекидно искористе закључно са 31. децембром 2021, а преостали део закључно са 30. јуном наредне године. Исто тако, на снази остаје и препорука послодавцима да запослени који нису искористили део годишњег одмора из 2019. тај део искористе најкасније до 30. јуна 2021, а пре коришћења припадајућег одмора за 2020.
Представници синдиката поздрављају предлог државе, уз подсећање да Влада Србије ипак нема могућност да донесе одлуку којом би се наложило послодавцима да запослени добију шансу да користе свој годишњи одмор.
У УГС „Независност” верују да ће многи послодавци ову препоруку послушати, сем у делатностима где има увећаног обима посла.
Да је право на годишњи одмор једно од неприкосновених права подсећа Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката (АСНС). Није задовољна што је у питању само препорука, а не обавеза послодавца, али ипак верује да овај предлог даје могућност синдикатима да се позивају на њу и да се боре за право радника да онај годишњи одмор, који нису искористили због прилика са короном, барем искористе у наредном периоду.
– Проблем је, међутим, у мањку радне снаге што може да буде препрека за многе послодавце да поштују препоруку владе. Посебно је тешко у фабрикама, у прехрамбеној индустрији где је радна снага и те како десеткована – подсећа Савићева.
У Унији послодавца Србије додају да је реч о предлогу владе како би се премостила ситуација која је настала случајем више силе изазване епидемијом ковида 19. Како наглашава Светлана Будимчевић, из уније, оваквим потезом држава је желела да направи неку врсту компромиса, с обзиром на то да по закону послодавац нема права да запосленом новчано исплати неискоришћене дане годишњег одмора.
Koji „odmor“?Sve nam je uzeto pocetkom korone😡
Zadnje tri godine nisam koristio odmor i to odmor od 15 radnih dana! 10 dana letnjeg i 5 dana zimskog odmora ili tih pet dana da se koristi po dan-dva kad zatreba.