Pametni telefoni duplo skuplji nego u EU
Pametni telefoni su na našem tržištu skuplji od 20 do čak 50 odsto nego u zemljama Evropske unije, a najnoviji modeli koji su, na primer, tamo veoma popularni i imaju povoljne cene, ovdašnjim kupcima nisu dostupni, jer ih nema u ponudi. Ni na slobodnom tržištu ni u ponudi operatora mobilne telefonije, pokazalo je istraživanje Asocijacije potrošača Srbije u okviru projekta „Potrošač – investitor na tržištu” koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država.
– Cene smo proveravali preko internet prezentacija trgovaca kao i portala koji prikupljaju ponude na tržištu, dok smo prosečne cene iz zemalja EU preuzeli od partnerskih organizacija potrošača. Cilj je bio da pokažemo kolike su razlike u cenama i kako su kupci u Srbiji ipak u nepovoljnijem položaju – kažu u Aposu i dodaju da će uskoro objaviti i rezultate nezavisnog uporednog testiranja mobilnih telefona koje je sprovedeno sa organizacijama potrošača u EU. Prvi rezultati su pokazali da dobro ocenjeni, a opet povoljni, telefoni nisu zanimljivi za tržište Srbije.
– To se odnosi i na operatore mobilne telefonije, ali i na uvoznike. Prvoplasirani po oceni kvaliteta na testu može se kupiti samo u slobodnoj prodaji, i to za 15 evra skuplje. Primera radi, telefon određene marke na tržištu Evropske unije košta 25.000 dinara, dok maksimalna cena za isti model u Srbiji dostiže neverovatnih 50.000 dinara – kažu u Asocijaciji potrošača Srbije.
——————————————————————
Tržište dobro snabdeveno
– Naše tržište je odlično snabdeveno i čim se pojavi nov model u svetu – on je i u Srbiji za najkasnije mesec i po dana. Zastupljeni su uglavnom svi modeli, osim onih koji se prodaju za određena tržišta, na primer Azije ili SAD, pa se i ne mogu naći u drugim zemljama. Kada je reč o cenama, one ne mogu biti iste kao u EU, jer mi, pre svega, nismo deo Evropske unije i pravila nisu ista za nas i zemlje članice. Dosta toga utiče na formiranje maloprodajne cene, a diktira ih uvoznik koji daje preporučenu maloprodajnu cenu koja bi trebalo da bude približna kod svih prodavaca – kaže za „Politiku” Milan Milosavljević, menadžer nabavke u kompaniji „Hendi” – koja je najveći maloprodajni lanac za prodaju telekomunikacionih uređaja i usluga, prvenstveno smart telefona.
Ovdašnji potrošači prate trendove, zbog čega su skuplji modeli i među najprodavanijim. Međutim, nije to samo stvar prestiže, jer ti skupi uređaji pravdaju cenu raznim funkcijama koje i vrede.
– Većina potrošača se i dalje često rukovodi isključivo cenom, zbog čega telefone kupuju na crnom tržištu od nelojalne konkurencije. Ovakva kupovina nosi i velike rizike, jer su to uglavnom prodavci koji ne daju garanciju, a i kada je daju ona često ne može da se realizuje, jer prodavci menjaju adresu i kupac više i ne može da ih nađe. Drugi problem jeste to što oni često prodaju telefone koji su namenjeni drugim tržištima, pa kupac za svoj novac i ne dobije sve ono što je tražio. Cene kod ovih prodavaca na crno u proseku su niže 20 odsto, ali oni ne plaćaju PDV i mogu sebi da priušte formiranje takvih cena koje, ponavljam, nose rizike za potrošače – kaže Milosavljević.
J. Antelj, Politika
Čuj telefoni skuplji…
Za početak, uđite u supermarket i napravite realan uporedni pregled cena osnovnih životnih namirnica… Biće vam jasno u kakvoj zemlji živimo…