Novi smer na FTN – odevno inženjerstvo i dizajn
Čačak će biti prvi grad u Srbiji koji će, na inicijativu privrede, dobiti dualni studijski program odevno inženjerstvo i dizajn na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku .Očekuje se da akreditacija vog studijskog programa bude završena u narednih nekoliko dana.
Inicijativa za uvodjenje dualnog obrazobvanja u oblast visokog obrazovanja potiče od Vlade Srbije, premijerke i ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kako bi se unaredilo obrazovanje mladih, a sve u cilju njihovog neposrednog zapošljavanja nakon željenog obrazovanja, u ovom slučaju formalnog visokog obrazovanja, istakla je pomoćnica ministra prosvete dr Gabrijela Grujić.
FTN biće prvi fakultet koji će školovati studente po dualnom modelu organizacije nastave što je na odredjeni način i velika podrška regionu gde je 65.000 radnika zaposleno u tekstilnoj industriji, od kojih u Čačku 2000. i gde je izražena velika potreba za inžerima u tojj oblasti.
“Novi obrazovni program odevno inženjerstvo i dizajn na osnovnim akademskim sdudijama ući će u process akreditacije u najkraćem vrenskom periodu i student iz ovog regiona moći će na FTN u Čačku od oktobra da se školuiju po dualnom modelu organizacije nastave I što je još važnije, kada završe fakultet moći će u željenoj kompaniji u Srbiji, bilo domaćoj ili stranoj i da se zaposle”, istakla je pomoćnica ministra prosvete dr Gabrijela Grujić.
Čačak je u sistem dualnog obrazovanja ušao pre četiri godine na zahtev privrede i to u oblasti tekstilne industrije, podsetio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
“Ove godine imamo svršene srednjoškolce koji imaju mogućnost da u oblasti industrijskog inženjerstva nastave školovanje kroz model dualnom obrazovanja na fakultetu u Čačku”, kaže gradonačelnik Todorović.
Biće usvojeni standardi za akreditaciju programa u oblasti visokih dualnih studija koje je usvojio Nacionalni savet za visoko obrazovanje. Još uvek se ne zna koliko će studenata biti upisano na prvu godinu osnovnih akademskih studija na dualnom studijskom programu odevno inženjerstvo I dizajn na FTN, ali će biti poznato kada bude završen proces akreditacije.
“Mi se nadamo da će to biti grupa studenata koja će biti inspirisana jer Z akon o visokim dualnim studijama omogućava veći fond sati koje studenti mogu da provode u kompanijama. Odnos je 450 aktivne nastave 450 kroz process učenja kroz rad, tj. sve ono što student treba da nauče u kompaniji postaje deo studijskog programa I to je zaštita kvaliteta obrazovanja”, pojašnjava Gabrijela Grujič.
Sastanku povodom uvođenja dualnog studijskog programa odevno inženjerstvo i dizajn od naredne školske godine na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku prisustvovali su predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, grada Čačka, predstavnici fakulteta i Privredne komore i privrede.
U sta se to pretvara ovaj fakultet? Fakultet TEHNICKIH nauka skoluje i menadzere, i IT inzenjere, sad i ovo… sta je sledece? Pravo ili medjunarodna bezbednost?
Privreda je iskazala interesovanje za stručnjake i za ovakve studije. Ako uspe da angažuje kadar, pripremi dobro materijal za akreditaciju i ostalo, zašto da ne? Fakultet radi u poljima za koje je akreditovan i tu je sve apsolutno čisto.
Nekad se fakultet zvao i Pedagoško-tehnički, danas se zove ovako, ako stvarnost bude zahtevala, proširiće delatnost i promeniti ime, a možda postane i univerzitet jednog dana, zašto da ne? Vremena se menjaju, tehnologije naročito, ko to nije ukapirao, može da stavi katanac.
Postojalo je i interesovanje da Visa skola ostane Visa skola, pa eto sta se desilo.
Poštovani Milašine,
1. Da bi Čačak dobio univerzitet potrebna je unija najmanje tri fakulteta, a ne otvaranje novih smerova.
2. Ne znam kakva su „interesovanja“ privrede ali tehnički fakultet NE MOŽE da ima studijske programe koji su iz oblasti Umetnosti. Fakulteti i smerovi za „odevno inženjerstvo“ (pretpostavljam da je moda u pitanju) i dizajn (KOJI DIZAJN?!!!) već postoje na fakultetima primenjenih umetnosti, tako da privrednici mogu da zaposle nekog sa završenim poštenim fakultetom a ne sa „Frankeštajnom“ od studijskog programa
3. U tekstu se spominje dualno studiranje gde privreda koja je „pokazala interesovanje“ ima nameru da buduće studente izrabljuje pod plaštom prakse koja neće biti ni približno lukratuvno vrednovana koliko bi trebalo da bude. O krađi idejnih (dizajnerskih) rešenja, odnosno o intelektualnoj svojini, od strane privrednika da ne pričamo.
Još da napomenem da Univerzitet u Kragujevcu u svom sastavu ima Filološko – umetnički fakultet, FILUM, koji ima studijske programe primenjenih umetnosti i koji bi trebalo da je prava adresa za otvaranje novih studijskih programa iz oblasti Umetnosti. Ako Čačak pretenduje da postane univerzitetski grad bilo bi pametno da ponudi FILUM-u, inače fakultetu sa najviše studenata na Univerzitetu u Kragujevcu, zgradu ili zgrade, pošto se ovaj fakultet već dvadeset i kusur godina potuca po osnovnim školama u Kragujevcu. Time bi Čačak dobio treći fakultet i mogao bi da osnuje univerzitet. Dobit grada i građana Čačka bi bila ogromna.
Alex, svaka cast! Moje postovanje!
Odlična ideja, uzećemo Kragujevčanima fakultet i mi napraviti čačanski univerzitet.
Šaljem ovaj mejl nadležnima odmah.
Ne znam da li ste sarkastični, ali bi trebalo da znate da su i fakulteti kojima je sedište u Čačku u sastavu Univerziteta u Kragujevcu. Dakle i oni su kragujevački. Oprostite ako sam vaš komentar pogrešno protumačio.
Svako dobro.
Diplomiranii snajder, sledece je, akreditovani nosac ancera u krivini…