Čudovišta iz sajber prostora
Internet može biti poučan, zabavan ali i opasan, naročito ako roditelji ne kontrolišu šta njihova deca, mlađeg uzrasta, prate putem svojih mobilnih telefona, tableta i kompjutera. Sve češće i sve više se dešava da deca postaju žrtve sajber nasilja ili loših uticaja na njihovu psihu, sve do navođenja na vršnjačko nasilje i samoubistva.
Tiom povodom reagovala je organizacija Biro za borbu protiv trgovine ljudima, saopštenjem namenjenim pre svega roditeljima. U saopštenju se kaže:
U poslednje vreme susrećemo se sa brojnim slučajevima vrbovanja mladih putem društvenih mreža, kao i suicidu koji dolazi kroz brojne, sada i ne tako više zabavne aplikacije. Mesecima unazad, gotovo svakodnevno iz naše organizacije „IBSSA-Biroa za borbu protiv trgovine ljudima“, apelujemo na opasnosti kojima su naši najmlađi izloženi, a dolaze nam upravo iz virtuelnog sveta.
Veliki broj slučajeva koji uključuju peodfiliju, vrbovanje, slanje eksplicitnih sadržaja maloletnicima, ucenu, prinudu, prikupljanje pornografskog materijala i svega onoga što zaokruži jedan takav destruktivan i anomaličan svet, evidentan je u poslednje vreme i obuhvata jednu ekspanziju. Iza lažnih profila na društvenim mrežama i osoba lažno empatično raspoloženih, koje koriste psihološki momenat naših najmlađih, vešto se skrivaju kriminalne organizacije i pojedinci u potrazi za žrtvom, kroz takozvani „sajber lov“.
Alarm koji šaljemo danas, odnosi se na sve nas, nas kao roditelje i nas kao jedno odgovorno društvo, gde su nam deca na udaru, kako kroz brojna vrbovanja, tako i kroz brojne izuzetno rizične izazove, koji se plasiraju putem raznoraznih aplikacija i dovode živote naše dece u veliku opasnost pa čak i ugrožavaju njihove živote.
Na nama je da nađemo najbolji model i pristup ka našoj deci i mladima generalno, da im predočimo sve navedeno, postavimo šablon i kulturu korišćenja sajber prostora i celu tu virtuelnu industriju, postavimo na određenu granicu kada su naši najmlađi u pitanju. Deca nam gube živote u izazovima koji se transparentno i bez cenzure plasiraju kroz društvene mreže i aplikacije, laka su meta izopačenim umovima koji devojčicama od deset, dvanaest, petnaest godina… šalju eksplicitne fotografije, nudeći sramotne i neprimerene radnje, česta je i iznuda fotografija, ucene i pretnje, tajni sastanci sa nepoznatim osobama, prinuda i nasilje, sve navedeno eskalira u jedan opšti metež i eksploataciju koja to ukorak prati.
Tehnološka pismenost naše dece u određenim slučajevima daleko je veća od roditeljske. Vođeni time, moramo pre svega pomoći roditeljima kako bi pronašli najbolji način da približe deci opasnosti koje dolaze iz sajber prostora i preventivnim delovanjem spreče da njihova deca postanu žrtve internet predatora. Sve to možemo postići, udruženim naporima i posatavljajući jasan cilja a to je BEZBEDNOST DECE pre svega.
Jedna reč više, jedna žrtva manje.
______________________________________________________________
A da iskljucite kompjutere i date deci loptu?
Jel ovo clanak vezan za onu napast Protku?