Библиотека прославила рођендан
Градска библиотека у Чачку је 10. марта обележила 173 рођендан. Током свог рада и развоја мењала је називе и израсла у једну од најсавременијих и највећих јавних библиотека у Србији. Од 1998. установа носи име завичајног песника Владислава Петковића Диса, рођеног 10. марта 1880. у Заблаћу код Чачка, а трагично страдалог 1917. у Великом рату.
Од 2019. године Библиотека има нову зграду у којој успешно, упркос тешкој прошлој години, послује. Упротеклом периоду, у којем је пандемија изазвана вирусом корона променила начин живота и рада свих,није било лако неометано обављати посао. Ипак, резулатати пословањачачанске Библиотеке говоре у прилог томе да су запослени успели да се ухвате укоштац са новонасталом ситуацијом, а ретроспективу 2020. године ‒ све важне активности, програме, пресељење огранка у нов простор ирад са корисницима у измењеним околностима кроз динамичну презентацију приказао је директор установе др Богдан Трифуновић.
– Иако је 2020. година била другачија и тешка, она није била година за заборав. Много тога се догодило, изменило у раду, али и много тога научило – између осталог је казао директор Трифуновић.
Градоначлник Чачка Милун Тодоровић се осврнуо на значај који Библиотека има за све Чачане и да је њеним пресељењем у нов простор коначно досањан сан многих суграђана.
– Градска библиотека има заиста широку лепезу услуга, а колико је друштвено одговорна показала је формирањем Отворене библиотеке у привременој ковид болници Плава хала у Атеници – закључио је Тодоровић. На крају обраћања градоначелник је обећао још већу подршку Града и пожелео добро здравље свима.
Након посете Библиотеци Матице српскечачанска Библиотека је прва коју је нови в. д. управника Народне библиотеке Србије, писац Владимир Пиштало посетио, а током боравка у Библиотеци обишао је и сва њена одељења. Том приликом је приметио да је поред савременог простора и сваког детаља о коме се водило рачуна, у овим тешким околностима установа нашла своје место, како и доликује имену које носи.
– Дуго је Дис био човек коме је учињена неправда, а једним делом захваљујући чачанским библиотекарима и Дисовом пролећу та неправда је исправљена. Са друге стране Дис стоји изнад вас као заштитник – рекао је Пиштало.
Важан сегмент програма поводом обележавања Дана установе чине доделе признања и књига читаоцима године. У Одељењу за децу и младе овај епитет су понели: Милан Ћуковић, Сара Ћирић, Петар Мијушковић, Лазар Вуковић и породица Рајић.
А у Позајмном одељењу за одрасле награђени су: Лука Луковић, Милица Марковић, Мирослав Богдановић, Гордана Армуш и Братислав Радовановић.
Током програма публика је уживалаи у сцени из комедије „Сумњиво лицеˮ и комаду „Киријаˮ у извођењу новооснованог Омладинског позоришта „Морава театарˮ, којеводи глумац Владимир Јоцовић.
_______________________________________________________________________
Nadam se da biblioteka raspolaže velikim fondom audio knjiga za našeg gradonačelnika i ostale nepismene iz SNSa, da poslušaju neku dobru knjigu kada već dolaze na ove manifestacije.
Aha, i da mu se čita na uvce po želji. Neka bibliotekarka, razume se.
Konobar Mozgonja u biblioteci???!!!
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Milun je najškolovaniji Čačanin u istoriji! Ajde, ko ima više diploma od našeg Presvetlog Neodlivenog Arterija Miluna Mozgonje?
Nemate pojma. Milun obožava Biblioteku itd. Ne znamo samo je li se učlanio…
Kad Milun Mozgonja uđe u gradsku biblioteku on odmah pita ko šta pije.
Kad Milun uđe
u biblioteku
ona se pretvori
u smehoteku.
Ima šta da se vidi u Biblioteci.
On priča po gradu da je učio u Gimnaziji i završio istu. Verovatno da je nekada bio član, ali sad kupuje knjige. Sigurno mu i stranačke kolege poklanjaju.
Pozdrav za sve bivse drage koleginice i kolege.
Veoma sam zadovoljan novom. Bibliotekom. Mnogo je lepa i ima
Puno dobrih knjiga
Veoma sam. Ponosan zbog toga
Koristim. Priliku da se zahvalim. Svima koji su doprineli da se izgradi nova biblioteka i usrećili građane koji vole da čitaju
Pozdrav za divnu i harizmaticnu zenu Branislavu Vidojevic❤❤❤
Lepa biblioteka, prijatni bibliotekari, sem jedne starije crnokose gospodje, koja je svaki put drska i neprijatna, iako sa moje strane ima uctivost i ljubaznost. Svaki put kada ulazim u biblioteku, nadam se da je necu videti. Ako joj je mrsko raditi, bolje da prepusti radno mesto nekome nasmejanom i finom, poput njenih koleginica.
Tako je. Ta crnokosa prosto zrači negativnom energijom, stalno je nadrndana, uopšte nije za posao sa ljudima.
Branislava je crvenokosa, divna dama! Samo da ne dodje do zabune!
Jeste, crvenokosa je fina i ljubazna dama, mada i ostale dame su u redu, samo sto Branislava hoce i da prozbori sa nama, citaocima . 🙂 Jedino crnokosa “mrači“.
Vi sto se zalite, bolje da vracate knjige na vreme i ne zakerate puno umesto sto vam se gleda kroz prste.
Ma najbolje da bude serif..Sram nas bilo, nedopustivo kasniti neki dan, biti u nesto drugo neupucen, odmah si za pod mac.
Nemate pametnija posla?
Crnokokosa je jednom rečju jako u nesrećena žena jer svaki put kada dođem da uzmem neku novu knjigu ona tako drsko i neljubazno odgovori a samim tim i nestručno prosto ne razume se u tematiku knjige šta i kako i koju vrstu treba da ponudi čitaocu kada uđe u biblioteku.