Čačak medju 20 najzagađenijih gradova u Evropi
U tri četvrtine zemalja 2020. godine zabeleženo je prekomerno zagađenje uprkos značajnom ograničenju izvora zagađivača usled pandemije, pokazuje izveštaj koji je objavio IQAir AirVisual.
Beograd je na 590. mestu na spisku gradova a prosečna zagađenost mu je prošle godine označena kao umerena. U januaru i novembru oznaka je povećana na nivo koji se smatra nezdravim za osetljive grupe.
Valjevo je bilo treći najzagađeniji grad u Evropi, a u prvih 20 najzagađenijih na kontinentu su u 2020. bili i Kosjerić, Niš, Užice, Čačak i Kragujevac.
Izveštaj o kvalitetu vazduha koji je objavio IQAir AirVisual, a u kojem se zahvaljuje i ekološkoj organizaciji Grinpis, analizira podatke o zagađenju vazduha koji se prikupljaju u desetinama hiljada posmatračkih centara.
U izveštaju se meri koncentracija mikročestica PM 2,5, sitnih čestica u vazduhu prečnika 2,5 mikrona koje su posebno štetne za ljudsko zdravlje.
Od 106 zemalja sa dostupnim podacima, samo 24 su ispunile standarde Svetske zdravstvene organizacije (SZO) kada je reč o PM 2,5. Te čestice ulaze u krvotok kroz pluća i uzrok su astme, raka pluća ili srčanih bolesti.
PM 2,5 se stvaraju od peščanih oluja, šumskih požara, poljoprivrede, industrije i sagorevanja fosilnih goriva.
U mnogim delovima sveta 2020. je zabeleženo privremeno poboljšanje kvaliteta vazduha, ali privremeno, „usled ograničenja zbog pandemije koronavirusa koja su dovela do naglog pada potrošnje fosilnih goriva“, rekao je Lauri Milivirta iz Centra za istraživanje energije i vazduha, koji je takodje učestvovao u izradi studije.
Kao i prethodnih godina, Južna i Istočna Azija su u 2020. najviše pogođene zagađenjem PM 2,5 – u Bangladešu, Indiji i Pakistanu je 42 od 50 najzagađenijih gradova na svetu, ili 49 od 50 ako se na spisak doda Kinu. Poboljšanje se, medjutim, beleži u 86 odsto gradova u Kini.
Među glavnim gradovima, Nju Delhi je bio najzagađeniji (kao i 2019. godine). Slede Daka, Ulan Bator, Kabul i Doha. Islamabad je 11, Peking 15. mesto.
Sa druge strane, Stokholm, Helsinki i Velington su glavni gradovi koji su najmanje pogođeni zagađenjem.
SAD su bile izuzetak prošle godine i zabeležile su porast zagađenja PM 2,5 od 6,7 odsto, što je bila posledica požara na severozapadu zemlje. Oko 38 odsto američkih gradova nije bilo u skladu sa standardima SZO 2020, u poredjenju sa 21 odsto 2019. godine.
U Evropi je poljski grad Ožeše bio najzagađeniji, a iza njega je odmah Sarajevo.
________________________________________________________________
Da li nam je Mozgonja premerio koliko nam je to?
Koliko meseci, godina upozoravanja nadležnima treba proći da se reaguje? Gradski oci, ZZJZ, Dom zdravlja, inspekcijske službe-udišemo zajednički vazduh, aman ljudi.. Potrovaste nas! Morava, kanal na keju, divlje deponije, vazduh.. ima li ovaj grad budućnost?
Чињеница је да је Морава, са каналима, права депонија. Али није само то узрок што се месецима не виде звезде, што се не виде јасно ни планине око града, што је видљивост и у центру често ограничена, …