Programeri zatvaraju firme u Srbiji
У Србији је прошле године основано 20 одсто мање предузетничких радњи него 2019. године. Највише је и основаних и угашених фирми у области угоститељства, велетрговине и рачунарског програмирања. Према подацима Агенције за привредне регистре, минуле године је основано 29.810 предузетничких радњи, што је за 7.350, односно за петину мање него 2019, док је број новооснованих предузећа на готово истом нивоу као претходне године.
Будући да је број угашених фирми и предузетничких радњи и предузећа (ако се изузму оне која су ликвидиране по сили закона) на нивоу претходних година, на крају 2020. у Србији је било 9.879 привредних субјеката више, него на крају 2019. године. Међу предузетницима у току 2020. године је 22.052 обрисано из регистра АПР-а, а 5.868 је обрисано по службеној дужности, по захтеву Народне банке Србије, због пословних рачуна у блокади дуже од две године.
У Привредној комори Србије истичу угроженост угоститељских објеката, ауто-превозника у путничком саобраћају, туристичких агенција, подсећајући да знатан број компанија пријављује проблем са финансирањем ликвидности, што се у значајној мери покрива задуживањем.
Откако је почела криза због вируса короне, у Србији је према подацима Европске банке за обнову и развој око 110.000 радних места угрожено, а међу њима су најугроженији предузетници, истиче Предраг Митровић, председник УО Удружења „Заштитник предузетника и привредника Србије”.
– Њихови приходи су драстично смањени због пандемије, а дажбине увећане. Привреда Србије, посебно мала привреда која пуни буџет, моћи ће све ово да издржи још неколико месеци и после тога бићемо у великом проблему – прогноза је председника овог удружења. Он подсећа и да је економска криза била у најави и током 2019, када се прича са пандемијом у светским размерама идеално уклопила са стањем светске економије.
– Поента свега што нас је задесило је прерасподела светског богатства, а у овом моменту су на сцени игре чији је циљ да се највиталнији сектори, а то су туризам, угоститељство и услуге, пољуљају и уруше. Потом ће доћи спасиоци, а сектор мале привреде преточиће се у капитал великих компанија – упозорава Митровић.
На почетку 2021, у Србији је евидентирано укупно око 400.000 активних привредних субјеката, од којих су око 279.000 предузетници. Највећа померања у 2020. догодила су се у области угоститељства, али овде као да су подједнако угрожени и мали и велики учесници на тржишту: највише предузетника, 1.746, регистровано је управо у делатности ресторана и покретних угоститељских објеката, али је ту и угашено 1.426 фирми. Затворено је и 255 угоститељских предузећа (привредних друштава), а отворен је занемарљив број.
– Ликвидација и стечај привредних друштава су поступци који трају нешто дуже, а тек након тога се друштва могу брисати из регистра, а и трошкови ових поступака нису занемарљиви, па стога друштва прибегавају брисању ако не постоји други начин да превазиђу лоше пословање. Помоћ државе, која је била правовремена и адекватна, спречила је већи број друштава да донесу одлуку о прекидању пословања – напомиње Милан Лучић, директор АПР-а.
Ако се упореде јануар ове и минуле године, овог јануара основано је 33 привредних друштава мање и било је 99 предузетника мање него у истом периоду лане. У јануару ове године, из регистра је обрисано 186 привредних друштава и 2.083 предузетничких радњи (355 је обрисано по службеној дужности, по захтеву НБС). Прошле године у исто време из регистра је обрисано 576 привредних друштава и 2.215 предузетничких радњи (406 по службеној дужности, по захтеву НБС). Тако, на пример, фирме у делатности „консултантске активности у вези са пословањем и осталим управљањем“ налазе се на другом месту од топ десет новооснованих предузетника у јануару ове године, али и на седмом месту угашених предузетничких радњи.
То није толико необично, јер велики системи за такве послове већ имају свој кадар унутар предузећа, а мале фирме ће се, ако имају проблема у пословању, одрећи консултантских услуга. Према подацима АПР-а, после угоститељске и консултантске делатности, на трећем месту по броју новооснованих фирми налазе се фирме за друмски превоз терета, а потом и за рачунарско програмирање, а кад је реч о фирмама за за негу и улепшавање, то јест фризерским и козметичким салонима они су, после угоститељских објеката, други на листи обрисаних предузетничких радњи у јануару ове године.
Ma jok, nego cu da radim za ovu bagru na vlasti! Paljba rodjaci! Vidimo se u nekom drugom filmu!
vala da znas
pismenima i obrazovanima se ukake u zivot, jos kad otvoris firmu onda te globe od jutra do sutra
al kad treba da pomognu, jok…nema…pozdralo se, pravile se kineske fontane, cuj mene pojila, da ih secaju na rodni kraj
negativna selekcija na svim frontovima
srecom, dobih papire pre neki dan…i konacno…vozdraaaa u jednom pravcu, bez da se okrenem
sto dalje…
Cestitam druze! Svako dobro i sve najbolje ti od srca zelim!
hvala brate moj
i tebi zelim da ostvaris sve sto imas u planu
ne daj se 🙂
Šta je sa firmom Miluna Mozgonje?
Po rečniku se odmah vidi da si „programer.“
Programator rodjo! PROGRAMATOR! Samo bazicno! Nista abstrakcija!
Sta bi se drugo moglo ocekivati od programera nego da zatvaraju firme. Sve same pametnice i strucnjaci koji se prave vazni, kao razumeju se u kompjutere, a ostali ne znaju nista… a zapravo su suplji i ograniceni ko terasa, ne samo da ne znaju svoj posao nego su i bezobrazni i nemaju ni osnovnu opstu kulturu. Sve sami filozofi, a zapravo plitki ko tanjir za salatu. A jos su gori oni koji su se prekvalifikovali za te poslove, misleci da ce da se obogate, ti tek znaju da se duvaju, misle da su popili svu pamet ovoga sveta.
Tako je Milice! To su sve debili, zadrigli, koji sede kuci sa naocarima ko dance od tegle i nesto kao palamude na Skajpu kako nemaju para i kako im drzava otima helb iz usta.
Nicega od toga ne bi bilo da i dalje postoji Goli Otok! Oni da nam uvoze devize i prodaju tamo neku pamet.
RECI IM MILICE! POKAZI IM PUT!
Pomozi Milice da Srbija dozivi procvat!
To da se virus pojavio slučajno baš pred najavljenu ekonomsku krizu, je slučajno isto koliko i iznenadni obračun države, čuj naprednjaka, države sa svojim pajtašima navijačima. Samo treba pratiti tokove novca, oni objasne sve ostale pojave u društvu.