Zašto Ujedinjeni Arapski Emirati žele „Srbina“ na čelu Palestine
Ujedinjeni Arapski Emirati su 13. avgusta prošle godine godine sa Izraelom, uz posredstvo SAD-a potpisali Avramov sporazum, koji podrazumeva normalizaciju odnosa dve zemlje kroz mir, saradnju i prijateljske odnose. Takav korak za Emirate znači da bi trebalo da aktivnije učestvuju u rešavanju Palestinskog pitanja. Savršen kandidat za njegovo rešavanješto se pomenutih država tiče je Mohamed Dahlan- srpski državljanin odlikovan Ordenom srpske zastave drugog redaza svoje zasluge u razvijanju i učvršćivanju odnosa Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata i bivši načelnik Preventivnih Snaga Bezbednosti Palestine, jedan od najmoćnijih ljudi u Gazi.
U naredna dva meseca, Palestinski narod će prvi put nakon 15 godina birati svoje predstavnike vlasti. Tome se ne raduje Izrael, ali ni aktuelno vođstvo Palestinske Uprave, podeljeno na Fatah-sekularističku struju na čelu sa predsednikom PU Mahmudom Abasom, koja upravlja teritorijama na zapadnoj obali Jordana i Hamas – islamističku struju koja drži većinu u palestinskom parlamentu i kontroliše Pojas Gaze. Paralizu palestinskih institucija uzrokovanu podelom, Izrael je poslednjih deceniju i po uspešno iskoristio da političkim i ponekad oružanim metodama lišava Palestince poslednjih tragova suverenosti, dok su lideri Fataha nevoljni da rizikuju svoje položaje moći koje bi izbori mogli da naruše, smatraju palestinski politički analitičari.Hamas, premda ranjiv, tradicionalno uživa podršku Turske i Katara, usled čega se nalazi u donekle boljem položaju.Adnan Abu Amer, profesor sa univerziteta u Gazi ističe da su izbori rezultat pritiska SAD-a i Evropske unije, koja je čak zapretila obustavom finansijske pomoći režimu u Ramali (prestonica PU na Zapadnoj obali Jordana). Zapadne sile insistiraju na tome da PU povrati svoj legitimitet, pre nego što se nastave međusobni odnosi.
Izborima se ne raduje ni palestinski narod, koji prema rečima analitičara Omara Rahmana,ima pretežnociničan stav prema izbornom procesu, smatrajući da će samo poslužiti kao osnov učvršćivanja moći aktuelnih vlastodržaca, koji su svaki na svojoj teritoriji monopolizovali institucije sprovodeći represiju nad političkim protivnicima i građanskom sektoru. Hamas, koji je pobedu na parlamentarnim izborima 2006. godine osvojio na platformi suprotstavljanja korumpiranosti Fataha, potrošio je u međuvremenu svoj „kredit“ kod naroda, zbog čega se neko vreme spekulisalo da će stari neprijatelji podneti zajedničkuposlaničku listu. To se nije dogodilo, iako se okupljena oko Maruana Bagrutija, bivšeg vođe militantnog krila Fataha, uzdiže nova opoziciona snaga. Bagrutija, koji služi nekoliko doživotnih zatvorskih kazni u izraelskom zatvoru, mnogi palestinski lideri upravo vide kao budućeg predsednika, koji je prema akutelnim istraživanjima favorit Palestinaca.
Mohamed Dahlan održava skromno ali značajno političko prisustvo u Gazi sprovodeći humanitarne akcije među kojima su distribucija vakcina protiv COVID 19 i organizacija kolektivnih venčanja za siromašne parove. Čak je, kako je izjavio u svom poslednjem intervjuu za saudijsku televiziju Al Arabija, uspeo da se pomiri sa vlastima u Gazi nakon što je prognan 2007. godine. Za njegovo pomirenjesa Hamasom, zajednički humanitarni fondovi UAE i Egipta su bili spremni da izdvoje 50.000 dolara za svaku od 700 porodica čiji su članovi poginuli tokom oružanog sukoba za koji je tadašnji najmoćniji čovek u Gazi direktno odgovoran, a u ime okončanja krvnih zavada koje su tada nastale.
Kao jedna od četiri arapske države koje su priznale Izrael i glavni zagovornik normalizacije odnosa ove zemlje i arapskog sveta, UAE su uprkos basnoslovnim sumama novca uloženim u humanitarnu pomoć, veoma nepopularni među Palestincima. O tome najbolje govori činjenica da su prilikom talasa protesta povodom potpisivanja Avramovog sporazuma 13. avgusta prošle godine, demonstranti pogazili i zapalili zastavu ove države kao i slike Bin Zajeda i Dahlana. Iako se potonji,kao zagovornik predloga oobeštećenju porodica poginulih, iskupio u očima Hamasa i dela građanstva, i dalje je jedan od najomraženijih palestinskih političara, budući da ga je prema istraživanju iz 2018. svega 6% građana smatralo poželjnim naslednikom Mahmuda Abasa.Uprkos niskoj popularnosti i petogodišnjoj zatvorskoj kazni zbog klevete i pronevere sa kojom se potencijalno suočava, Dahlan namerava da se vrati u Gazu kao jedini potencijalni kanal uticaja sekularističkih, anti-revolucionarnih režima u regionu.
Kao jednom od glavnih saveznika SAD-a na Bliskom istoku i jedna od vodećih ekonomskih sila u regionu, a u svetlu produbljivanja odnosa sa Izraelom, UAE imaju značajan interes u slabljenju revolucionarnih snaga u arapskom svetu. Cena tako postignute stabilnosti može značiti i kraj suverenosti za palestinski narod.
Izvor: Serbia Media Group
___________________________________________________________________________