Etihad u padu, a realnog uspona nije ni bilo
Srbija nije jedina zemlja u kojoj je „Etihad“ uložio novac u neku aviokompaniju u krizi, samo da bi se ta kompanija našla u još dubljim problemima. Državni avio-prevoznik Abu Dabija je poslednjih godina ulagao u propadajuće avio-kompanije u nastojanju da ih oporavi i usmeri njihovu poslovnu strategiju u skladu sa svojim interesom i stilom poslovanja.
Među najznačajnijim investicijama, ako se izuzme „Er Srbija“(49%), su one u „Er Berlin“(29,2%), Austrijski „Niki“(49,8%), „Er Sejšeli“(40%), Indijski „Džet Ervejs“, italijanski nacionalni avio-prevoznik „Alitalija“(49%). O tome da se stvari nisu najbolje odvijale po „Etihad“, najbolje govori činenica da je 2018. godine ova kompanija bila na gubitku od 808 miliona dolara.
Svrha ovih investicija je bila da „Etihad“, koji je od osnivanja bio fokusiran na potrebe lokalnog stavnovništva, probiju na globalno tržište, te od Abu Dabija načine međunarodno čvorište avio-transporta, koje bi pariralo Kataru i Dubaiju. To je podrazumevalo da „Etihad“ insistira na preuzimanju velikog dela, ako ne i potpune kontrole nad poslovanjem firmi u koje je uložio, te zahteva promene ruta i rasporeda letova, tako da Abu Dabi postane jedna od glavnih stanica. Ovako radikalan pristup je naišao na žestok otpor domaćina. U Italiji i Nemačkoj „Etihad“ je naišao na jake sindikalne organizacije i radnike koji znaju i smeju da kažu „ne“. Rezultat sukoba je bio bankrotstvo obe kompanije 2017. godine, a „Er Berlin“ je tužio investitora za 2 milijarde evra. U Indiji je rukovodstvo drugog najvećeg avio-prevoznika te zemlje odbilo da otvori i preusmeri letove ka Abu Dabiju u većem broju nego što za time postoji potreba, dok su piloti radili bez plate mesecima, a brojni avioni su konfiskovani zbog dugova. 2019. godine je i „Džet Ervejz“ otišao u stečaj.
Iako je „Er Srbija“ donela željeni promet Abu Dabiju, sa čak 10 letova nedeljno tokom 2018 godine, to nije doprinelo boljem poslovanju srpske aviokompanije. Ipak, za razliku od finansijskog fijaska koji je doživeo sa pomenutim kompanijama, „Etihad“ je u Srbiji uspeo da gubitke pretvori u zaradu. 49% udela u vlasništvu nad „Er Srbijom“, „Etihad“ je stekao pozajmicom od 40 miliona dolara, da bi sedam godina kasnije 31% kompanije prodao nazad državi Srbiji za 100 miliona dolara, zadržavši 18% udela. Prema mišljenju specijalizovanog medijskog portala „Simpl Flajing“, Etihad će se, s obzirom na hiljade otpuštenih radnika, otkazanih nabavki aviona i očekivanom poslovanju sa gubicima do 2022. godine, u narednom periodu vratiti na poziciju sa koje je i otpočeo neuspešnu ekspanziju.
Izvor: SMG
__________________________________________________________________
Eeeeee…..,da je da nam se vrati JAT samo godinu dana…CEO SVET NAM JE BIO NA DLANU! A i ceo svet je znao ko smo…..