Projekat Heritage Hubs dobitnik Evropske nagrade za kulturno nasleđe
Evropska komisija i Evropa Nostra su upravo objavile imena ovogodišnjih dobitnika Evropske nagrade za kulturno nasleđe / Nagrade Evrope Nostre, EU nagrade u oblasti kulturnog nasleđa koja se finansira iz programa Kreativna Evropa. Ove godine prestižno evropsko priznanje u oblasti nasleđa odlazi u ruke 24 izuzetna dobitnika iz 18 evropskih zemalja. Među ovogodišnjim dobitnicima je i projekat Heritage Hubs, Udruženja za kulturno nasleđe iz Finske, Centra za urbani razvoj iz Srbije, Fondacije San Miljan dela Kogolja iz Španije i organizacije Viteco E-learning iz Italije, u kategoriji Edukacija, obuka i podizanje svesti.
Imena dobitnika nagrade za 2021. godinu su upravo objavljena uživo u onlajn programu koji su zajednički vodili Marija Gabrijel, Evropski komesar za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i omladinu i Herman Parcinger, izvršni predsednik EvropeNostre. Za izbor dobitnika nagrade, po obavljenoj proceni kandidatura koje su podnele organizacije i pojedinci iz 30 evropskih zemalja, zaduženi su nezavisni žiriji, koje čine stručnjaci u oblasti nasleđa iz 30 evropskih zemalja.
Kao projekat realizovan u okviru Evropske godine kulturnog nasleđa 2018, Heritage Hubs je okupio mlade ljude uzrasta od 10 do 16 godina iz Finske, Srbije i Španije u dvogodišnjem programu istraživanja, predstavljanja i deljenja sopstvenog kulturnog nasleđa, te interpretacije nasleđa svojih vršnjaka u drugim zemljama, kroz školsku razmenu i putem elektronske platforme. Projekat je koordiniralo Udruženje za obrazovanje u kulturnom nasleđu iz Finske (AHEF), u partnerstvu sa Centrom za urbani razvoj (UDC) iz Srbije, Fondacijom San Miljan de la Kogolja (FSMC) iz Španije i Viteco E-learning Solutions iz Italije.
Projekat je bio finansiran iz EU programa Kreativna Evropa, a finansijski su ga podržali i Švedska kulturna fondacija u Finskoj, Finska nacionalna agencija za obrazovanje, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
U periodu 2018-2019. organizovane su pilot aktivnosti u 11 osnovnih škola u Finskoj, Srbiji i Španiji. Ove aktivnosti su uključivale obuku nastavnika i radionice sa učenicima tokom kojih su se učenici bavili svojim sopstvenim nasleđem, a kasnije doživljajem, interpretacijom i predstavljanjem kulturnog nasleđa drugih zemalja onlajn i u okviru školskih poseta. U svrhu održivosti projektnih rezultata i nakon realizacije projekta, u okviru Heritage Hubs-a su organizovani različiti programi obuke u kojima je učestvovalo čak 800 nastavnika.
Žiri za dodelu nagrade je posebno istakao metodologiju projekta: “Heritage Hubs je doneo ubedljivu metodologiju obrazovanja u oblasti nasleđa, primenjenu u većem broju škola. Obezbeđeno je podizanje kapaciteta za programske partnere i kreiran je obiman materijal, takođe i u digitalnoj formi, kako bi se podržala kreativna interakcija sa širom zajednicom. Ovo je podrazumevalo kombinaciju virtuelnih i živih doživljaja nasleđa putem transmedijalnog pripovedanja i multisenzornih aktivnosti. Obrazovni pristup se zasniva na konceptu učenja putem nasleđa, u okviru kojeg učesnici razmenjuju sopstveno nasleđe sa drugim učesnicima, uče kroz upoznavanje drugih kultura i razmenu iskustava.“
Projekat je učenicima, nastavnicima i lokalnim zajednicama omogućio brojna kulturna otkrića, kao, na primer, prilikom prezentacije slave, kao srpske pravoslavne tradicije, koju su učenici iz Grocke, Srbija, predstavili svojim vršnjacima iz Kirkonumija u Finskoj. Učenici iz Grocke su dobili priliku da sagledaju svoje sopstveno nasleđe u drugačijem svetlu, kroz interepretaciju slave koju su pripremili finski učenici, poredeći je sa luteranskom, originalno katoličkom, tradicijom vezanom za Sv. Luciju.
Pored rada na prevazilaženju početnih kulturnih predrasuda i razvijanju poštovanja i radoznalosti u odnosu na kulturu i nasleđe vršnjaka, u okviru projekta je nastao i Heritage Hubs (HH) Priručnik, u kome je predstavljena završna HH metodologija korišćenja nasleđa u obrazovanju i praktični način i njene primene. Svi rezultati projekta su dostupni na stranici virtuelne biblioteke Heritage Hubs-a i priključen i velikim evropskim repozitorijumima, kao što su HISPANA i Europeana.
– Oni su razvili jaku mrežu koja obuhvata nekoliko evropskih zemalja, zahvaljujući i sinergiji sa drugim evropskim projektima, kao što su Dani evropske baštine i Europeana, što vodi još većem impaktu. Tu su i planovi za budućnost, što ukazuje na održivost projekta – naveo je žiri za dodelu nagrade.
Govoreći u onlajn programu, Evropski komesar Marija Gabrijel je rekla: ”Dobitnici Evropske nagrade za kulturno nasleđe /Nagrade Evrope Nostre za 2021. su ambasadori lepote evropskog nasleđa, bila to tradicija i znanje, zadivljujuća arhitektura ili način na koji nasleđe može da poveže zajednice i generacije. Iskreno verujem da uspešni projekti očuvanja našeg materijalnog i nematerijalnog nasleđa zavise od posvećenosti ljudi koji iza njih stoje. Ovim nagradama mi, dakle, slavimo sve te izuzetne muškarce i žene, profesionalce u oblasti nasleđa, arhitekte, naučnike i volontere koji nam približavaju naše zajedničko nasleđe. Treba im čestitati na njihovojviziji.”
Izvršni predsednik Evrope Nostre, Herman Parcinger je izjavio: ”Svake godine dobitnici Evropske nagrade za kulturno nasleđe / Nagrade Evrope Nostre pružaju primere jedinstvene kreativnosti i posvećenosti onih koji rade na zaštiti, valorizaciji i prenošenju dragocenog evropskog nasleđa sledećim generacijama. Ovogodišnji laureati jasno pokazuju kako nasleđe nudi rešenja i put ka oporavku u situaciji na izgled prevelikih izazova, u trenutku kada preduzimamo mere protiv klimatskih promena, pokrećemo održivi urbani i ruralni razvoj i hvatamo se u koštac sa mnogim pretnjama za osnovne evropske vrednosti. Čestitamo im na njihovim izvanrednim uspesima: neka posluže kao inspiracija i ohrabrenje za buduće akcije brojnoj zajednici profesionalaca i entuzijasta u oblasti nasleđa, u Evropi i šire.”
Zainteresovanoj javnosti širom sveta je sada upućen poziv da se upoznaju sa dobitnicima i glasaju onlajn u okviru izbora za ovogodišnju Nagradu publike. Dobitnik ove nagrade će biti objavljen tokom Ceremonije dodele Evropske nagrade za kulturno nasleđe, kojaće se održati u jesen ove godine. Istom prilikom će biti objavljeni i dobitnici Gran prija, a dobitnici oba priznanja biće nagrađen i iznosom od po 10.000 evra.
______________________________________________________________________________