Pravi lideri Rumuni i Bugari
Samo po jednom od 10 parametara Srbija je najbolja u regionu. Čak i ako naš rast bude sedam odsto, a komšije ostanu na nuli, Srbija u 2021. po ukupnom BDP-u neće dostići Hrvatsku, kao što tvrdi predsednik Vučić. Na stranu to što je BDP po stanovniku za 6.436 evra veći s desne strane Dunava nego s leve
Iako je Srbija 2020. završila sa ubedljivo najnižim padom bruto domaćeg proizvoda u regionu, po NIN-ovom indeksu ekonomske snage nije uspela da se probije dalje od trećeg mesta, koje deli sa Hrvatskom i Severnom Makedonijom. Ništa čudno, budući da je to bio i jedini od 10 ekonomskih parametara po kome je Srbija bila bolja od ostalih sedam zemalja iz regiona, za koje se NIN-ov indeks izračunava od 2016.
Za razliku od Srbije, Hrvatska je prva u tri „kategorije“ – najveći BDP po stanovniku od 14.072 dolara (Srbija je peta sa 7.636 dolara), najveća prosečna plata od 889 evra (Srbija opet peta sa 511 evra) i jedina sa pozitivnim saldom u platnom bilansu. Severna Makedonija je prva po najvećem realnom rastu plata (za 9,7 odsto) i udelu investicija u BDP-u, Bugarska i Rumunija imaju najnižu stopu nezaposlenosti (samo 5,2 odsto), s tim što Bugarska ima ubedljivo najmanji javni, a Rumunija najniži spoljni dug, dok BiH nije imala inflaciju, jer su potrošačke cene bile za 1,6 odsto niže nego 2019.
Dve zemlje sa najnižim NIN-ovim indeksom, Crna Gora i Albanija, ni po čemu nisu bolje od komšija, s tim što je prva prikovana za dno jer je imala najdublji pad BDP-a od 15,2 odsto, najveću stopu nezaposlenosti, najveći javni i spoljni dug i deficit u platnom bilansu, dok Albanija ima najmanju prosečnu platu i najniži BDP po stanovniku, 2,7 puta manji nego u Hrvatskoj.
Ako je za utehu, to što sa Hrvatskom i Severnom Makedonijom deli treće mesto za Srbiju je i najbolja pozicija, jer je po NIN-ovom indeksu za 2017. bila poslednja, 2016. sedma, 2018. šesta i 2019. četvrta. Indeks se, inače, izračunava tako što se zemlje rangiraju po svakom od 10 parametara, najlošije pozicija donosi jedan, najbolja osam poena, a kada se svi poeni saberu množe se sa 1,25 i dele sa 10. Teoretski, da je neka zemlja najgora po svim parametrima njen indeks bio bi 1, a da je najbolja u svemu bio bi 10.
Rumunija već treću godinu zaredom sa indeksom 7,12 drži prvu poziciju, druga je Bugarska (6,75), a iza Srbije, Hrvatske i Severne Makedonije (6,12), slede Bosna i Hercegovina (5,12) i Albanija (4,37). Ubedljivo poslednja je Crna Gora (3,62 poena), a tako nizak indeks imala je još samo Srbija za 2017. Do sada rekordan indeks od 8,5 poena imale su Rumunija za 2016. i Bugarska za 2017.
Osokoljeni što je Srbiju zapljusnuo devet puta manji talas recesije nego Hrvatsku i 15,2 puta manji od onog koji je pogodio Crnu Goru, ovdašnji zvaničnici podigli su letvicu za 2021. na još veći nivo. „Srbija će do kraja 2021. prestići Hrvatsku po ukupnom BDP-u, kao što će Кina za dve i po ili tri godine prestići SAD“, obećao je predsednik Aleksandar Vučić 2. jula 2020. On je izneo i procenu da će te godine BDP Hrvatske biti 48,3 milijarde, a Srbije 46,1 milijardu evra i da ćemo taj zaostatak od 2,2 milijarde evra nadoknaditi već 2021, bržim privrednim rastom od komšija. Кasnije je u više navrata to ponavljao, ali se lako može ispostaviti da je to bio – račun bez krčmara.
Srbija 2020. sa padom BDP-a od jedan odsto jeste bila najbolja u regionu, ali ne, kako je dugo tvrdio Vučić, najbolja i u Evropi. Prema podacima MMF-a, ubedljivo najbolja na Starom kontinentu bila je Irska, koja je i u godini pandemije povećala BDP za 2,5 odsto, a u stopu ju je pratila Turska sa rastom od 1,8 procenata. Za nijansu blaži pad od Srbije, u rasponu od 0,8 do 0,9 odsto, imale su Norveška, Litvanija i Belorusija. Svetski šampion sa rastom od čak 43,4 odsto bila je Gvajana, a i za ovu godinu MMF joj predviđa rast od 16,4 odsto.
Kojih bre 511 evra prosecne plate? Jedino ako uzimaju u obzir ove parazite na budzetskim jaslama.
Al se frljaju sa ovim brojkama, te BDP ovoliki , te inflacija ovolika, te plate ovolike … Uporedite šta može Rumun, Bugarin, Hrvat i Srbin da kupe za svoju prosečnu platu. Koliko mesa, benzina, hleba…..to je pravi pokazatelj standarda građana. Šta vredi što je plata 2000 evra ako kirija za dvosoban stan 1500 evra.
Stručniji ekonomski analitičari već prepoznaju period kad će Kina imati duplo veći BDP u odnosu na Ameriku.
Da, da, SAD su totalno propale već 250-300 puta u poslednjih nekoliko decenija, koliko sam čuo.
Pobedili smo ih po sudskoj korupciji,prvi smo bez premca,ne mogu nas nikad stići