Легенде о закопаном благу из околине Чачка
Пише: Милош Тимотијевић, историчар |
Приче о закопаном благу увек су популарне. Иако је нада у богаћење „преко ноћи” увек веома „мршава”, многима је била сасвим довољна да покрене машту и поверује како ипак може да дође до материјалног благостања. Остварење личне среће представља неодољиви „мамац” за сваког човека. Благо се по правилу замишља и прижељкује у облику необичног метала који одолева свим променама. Моћ коју људи приписују злату свакако је огромна, јер оно снагом праве „чаролије” премошћује баријере простора и времена.
Злато увек остаје непромењено, али уз моћ да преобрази све што дотакне. На таквим заводљивим обећањима о брзом богаћењу грејала се машта људи, али уз сталну бојазан да се може и „сагорети” ако се дозволи да човеком овладају „опасни демони”, како они онострани, митски, тако и они које је створило друштво.
У сваком случају, закопаном благу признавала се заиста огромна, опчињавајућа моћ, посебно што је увек било ретко, обележје богатих и утицајних људи, и зато редовно предмет људских жеља, од похлепе до даривања.
Приче о сакривеном „средњовековном благу” постоје и у Западној Србији. Народно предање из села Граба у Драгачеву чува причу о кључевима за ковчеге (закопане негде у Драгачеву пред пропаст српске средњовековне државе) са благом, који су сакривени у једној „бари”.
У Петници код Чачка, на планини Јелици, налази се топоним „Златно брдо”, под којим се налази нестали „дворац од злата” охолог богаташа.
По локалној легенди у пећини испод рушевина старе тврђаве у селу Лиса („Лишка ћава” – рановизантијско утврђење) још увек се налази девојка „златна ткаља” која из свог скровишта излази само понекад да се напије воде са реке Белице и да „златно лице умије”.
У селу Гојна Гора постоји место звано „Златне чезе” које се налази код Антонијевића кућа у „Цигановини”. На том локалитету заиста постоји велика хумка, за коју је локално становништво везало причу о закопаном благу сахрањених „Маџара”.
Легенда каже да је и на планини Јешевац код Горњег Милановца закопано благо манастира кога су спалили Турци. Злато је сакривено у неком бунару или кориту оближње реке. За њим се и данас активно трага.
Gospodine Milose a legenda o zakopanom blagu cara Dusana u Sokolici pod Ostricom??? Sokolica jedno od naj starijih gradva-tvdjava.
Ne zna naš seljak šta je legenda, oko lokaliteta Gradina na Jelici sve je puno rupa, a nisu ih arheolozi kopali.
U Petnici je blago, osecam…
Nema blaga dok ga ne zaradis!
U Grabu u blizini škole postoji „Kalauzina“ bara u kojoj se veruje da su sakriveni ključevi od kovčega sa blagom. A pored nje je ravna livada na sred koje ima jedan breg sa žutom zemljom, gde se predpostavlja da je zakopano blago…
Ali gazda čuva imanje 😉
A gde je zakopano Belivukovo blago ?
Sta je sa zlatom u Ovcar banji? I operacijom Morava o kojoj je pisao i britanski Sunday Times.
Operacija Morava je jedino bila uspešna u prebijanju naroda okolnih sela!Mada budnost „savesnih“ građana Ovčar Banje nije zakazala kada se u istoj obreo jedan gospodin iz Engleske…ni dan danas mu se sudbina nezna
Šta je sa strujom u Vujetincima.
Taj što je došo iz Jengleske u Ovčar Banju da traži četničko zlato nestao je bez traga čim ga je primetilo „savesno i budno pučanstvo“ Ovčar Banje…
To je bio jedan od brace Popov, mislim da je tako prezime. Po kojima je Fleming napisao Dzejms Bonda. Zar stvarno mislis da se tako zavrsila ta akcija?
To je sve Kole iskopao i u kuce,zgrade,salone Cacanima ostavio….