Jutros već su drugi mladi
Remont galerija, Beograd 14. jun – 2. jul 2021. Otvaranje izložbe – ponedeljak 14. jun od 18 do 20h
Jutros već su drugi mladi
Kolektiv Mu60 – Mladost u šezdesetim:
Miloš Bojović, Sreten Vuković, Milica Đorđević, Slobodanka Milošević, Vojislav Nedeljković, Uroš Pavlović, Jelena Prljević i Slađana Petrović Varagić
Kustoskinja: Slađana Petrović Varagić
Izložba Jutros već su drugi mladi u galeriji Remont, treća je izložba rastućeg neformalnog kolektiva Mu60 – Mladost u šezdesetim (nakon izložbi u Pančevu i Kragujevcu), koji svojim delovanjem kritički istražuje društvene fenomene posleratnog jugoslovenskog perioda i sećanja na njih transponuje u polje savremene umetnosti. U okviru višegodišnjeg kustosko-umetničkog istraživačkog procesa, baveći se nasleđem i arhivom tekstilne fabrike Mladost kroz raznovrsne pristupe i medije umetničkog izražavanja, kolektiv Mu60 iz godine u godinu postaje brojniji. Istraživanje teme kolektiviteta u polju radnih odnosa, samoupravljanja i ženskih radnih zajednica, doprinelo je formiranju kolektivne zajednice umetnika/ca tj. radnika/ca u polju savremene umetničke prakse. Zajednički narativ kolektiva jeste istorija fabrike Mladost, a ono što ih dodatno ujedinjuje jeste odnos lične odgovornosti prema zajednici i potreba za uspostavljanjem novih prostora emancipacije. Bogati izvori arhivske fotografije i artefakata vezanih za istoriju fabrike, sačuvani u javnim i privatnim arhivima, „ženski glasovi“ intervjuisanih bivših radnica, predstavljaju značajan audio-vizuelni arhiv pogodan za propitivanje društvenih vrednosti i odnosa zajednice prema sopstvenom nasleđu.
Kroz rad sedam umetnica i umetnika iz Požege i Užica, na izložbi Jutros već su drugi mladi biće predstavljena različita individualna istraživanja i kolaborativne prakse, koje za polazište imaju lokalnu temu sagledanu kroz sudbinu jedne fabrike, a koja različitim autorskim pristupima bivaju prevrednovana u univerzalne teme koje se tiču humanijeg i odgovornijeg društva. U traženju novih, združenih metoda destabilizacije trenutnog stanja obeleženog raspodajom priorodnih javnih dobara kao što su zemlja i voda, umetnička produkcija koja nastaje u okviru kolektivne platforme Mladost u šezdesetim, iz polja nostalgije i pasivnog sentimenata nastoji da pređe u polje akcije kroz istraživački proces unutar kolektivnog delovanja. Uodnošavanje prema samom pojmu mladosti, koji je u ovom slučaju emanacija zajednice, solidarnosti i nade, uvek obitava na granici sa sentimentom i žalom za vremenom kojeg više nema. Tako, i sam naziv izložbe Jutros već su drugi mladi, pozajmljeni stih iz pesme Arsena Dedića (O, mladosti, 1971), ukazuje na ambivalentnost između nostalgije za prošlim i nade u buduće. (iz pratećeg teksta, Novi prostori emancipacije, Slađana Petrović Varagić)
Projekat „Mladost u šezdesetoj“ je započet 2018. u okviru programa „Hrabri iskoraci u novim kulturnim praksama“ Fondacije Jelena Šantić, a izdavanje knjige „Priče iz Mladosti“ koja će biti predstavljena u toku izložbe podržao je „Rekonstrukcija – ženski fond“.
FABRIKA „MLADOST“ TRIKOTAŽA I KONFEKCIJA POŽEGA
ČLAN 3.Statuta „Mladost“ trikotaža i konfekcija Požega – Srbija [7. decembar 1973]:
Preduzeće „Mladost“ trikotaža i konfekcija Požega, osnovano je rešenjem NOO Požega br. 04-3334/1-58 od 12.11.1958. godine pod nazivom „Maljen“ Preduzeće za izdradu rublja i odeće Požega. Zaključkom Radničkog saveta preduzeća i rešenjem NOO Požega br. 01-127/1-60 od 29.01.1960. godine promenjen je predmet poslovanja i naziv preduzeća, te od tada posluje kao „Mladost“ trikotaža i konfekcija Požega – Srbija.
Kao jedna od većih i značajnijih fabrika tekstila na tržištu nekadašnje Jugoslavije, „Mladost“ je sve do kraja osamdesetih godina 20. veka upošljavala je preko 1200 radnica/ka i bila je najuspešnija radna organizacija u požeškoj opštini i jedna od boljih među konfekcionarima Srbije“kako su pisale Večernje novosti1988. godine. U proizvodnom objektu koji se prostirao na 8500 m² nalazile su se stotine šivaćih mašina na kojima su radile žene iz požege i okoline, proizvodeći tekstilne proizvode za jugoslovensko tržište i izvoz (SR Nemačka, Holandija, Poljska, Mađarska, Čehoslovačka i DR Nemačka)
Kraj 2007. godine fabrika „Mladost“ sačekala je sa ukupno deset radnika i u dugovima. Privatizovana je 2008. godine. Nekadašnja „šivara“ u prizemlju zgrade danas je kineski šoping centar „Taigar“.
Biografije – Kolektiv Mladost u šezdesetim (Mu60):
Miloš Bojović je rođen u Požegi, u Srbiji. Bavi se istraživanjima u domenu fotografije, filma, videa i zvuka. Završio osnovne studije Srpske književnosti sa južnoslovenskim književnostima na Filološkom fakultetu u Beogradu (2016). Student je master programa Fotografija i Time-based mediji na Faculty of Arts and Design (FUD, UJEP) u Usti nad Labem, u Češkoj Republici. Tokom 2019. godine, kao stipendista Erasmus Mundus Joint Masters programa odlazi na razmenu studenata na The Strzemiński Academy of Art Łódź (ASP Łódź), u Lođu, Poljska. Izlagao je u zemlji i inostranstvu.
Jelena Prljević je umetnica iz Srbije čija se praksa zasniva na istraživanju u okviru medija crteža, animacije i instalacije. Završila osnovne studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (2013) i master studije na School of Fine Arts, Univerzitet u Konektikatu, SAD (2018). Od 2019, Prljević profesionalno zastupa Galerie Liusa Wang u Parizu. U Njujorku 2018. godine, zajedno sa umetnicima Natašom Prljević i Džošuom Nierodžinskim, inicira osnivanje kolaborativne platforme HEKLER. Pored nekoliko samostalnih izložbi, učesnica je više nacionalnih i internacionalnih grupnih izložbi, filmskih festivala, kao i kolaborativnih projekata. Trenutno živi i radi u svom selu Ljubanje, Srbija. www.jelenaprljevic.com
Sreten Vuković, snimatelj, montažer, vizuelni umetnik. Bio je direktor fotografije, snimatelj i montažer nekoliko dokumentarnih i eksperimentalnih filmova i serijala. Bavi se videom, animacijom, fotografijom, grafičkim i veb-dizajnom. Radio je za više televizijskih i produkcijskih kuća u zemlji i inostranstvu. Njegovi radovi predstavljeni su na više filmskih festivala i samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Milica Đorđević, fotografkinja i vizuelna umetnica. diplomirala na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu (primenjena grafika / atelje fotografija) u klasi profesora Branimira Karanovića. Izlagala više puta samostalno, kao i na kolektivnim domaćim i međunarodnim izložbama. Više puta nagrađivana za svoj rad. Živi i radi u Požegi.
Slobodanka Milošević, diplomirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na grafičkom odseku 2012. godine. Na istom fakultetu 2014. diplomirala na master studijama iz oblasti crtanja. Izlagala više puta samostalno i na više od 30 kolektivnih izložbi.Nagrađivana više puta za svoj rad.
Vojislav Nedeljković,diplomirao je 2006. na Fakultetu umetnosti u Zvečanu, likovni odsek, smer grafika, u klasi profesora Zorana Jovanovića Dobrotina. Izlagao je više puta samostalno i grupno u zemlji i inostranstvu.
Uroš Pavlović je rođen u leto ’86. godine u Požegi (SFR Jugoslavija). Diplomirao je na grafičkom odseku Akademije umetnosti u Novom Sadu, 2010. godine. Živi u Beogradu. Crta, ilustruje, dizajnira po potrebi i igra mali fudbal.
Slađana Petrović Varagić, diplomirala na Filozofskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, na odseku za istoriju umetnosti. Magistrirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na grupi Studije Filma i medija. Kustoskinja i producentkinja u oblasti vizuelnih umetnosti i filma.
Više na FB www.facebook.com/Mladost.60
______________________________________________________________________________________