Зашто килограм малине кошта 800 динара у малопродаји
Док се ових дана уговарају цене за нови род малине, килограм овог воћа на београдским пијацама и у малим пиљарама достиже цену и до 800 динара. Ово је и до три пута више од тренутне цене – од 250 до 350 динара по килограму, колико добијају произвођачи у откупу од хладњачара.
Српска малина, црвено злато, најпознатији домаћи бренд у свету, и ове године у сезони биће недоступан већини домаћих потрошача. Оваква ситуација понавља се годинама, а најдрастичнији „поремећај” на тржишту догодио се 2017, када је малопродајне цена била чак седам пута виша од откупне. Паковање од 125 грама у радњама тада је коштало 100 динара, док су произвођачима хладњачари нудили 120 динара – али по килограму.
Јасно је да економске логике нема у формирању малопродајних цена овог воћа, али и ко у ланцу остварује највишу зараду.
На то су својевремено указали из Асоцијације малинара Србије, истичући да је управо главно питање колико је учесника на тржишту у ланцу продаје и да произвођачи ипак најмање зарађују. Око 75 одсто малинара продаје ово воће директно хладњачарима, а произвођачи закључују да постоји много посредника док то воће стигне до потрошача.
– Уместо да будемо карика у том ланцу, ми гледамо како од нас купују јефтино и продају скупо – рекли су тада у овој организацији. Чињеница је да су се у међувремену тржишне околности промениле и да због несташице малине у свету произвођачи ове сезоне рачунају на значајно бољу зараду него пре четири године.
Широј јавности мало је познато да Србија највећим делом производи малину која иде директно у хладњаче и даље у извоз или домаћу прераду. Само мале количине свеже малине остају на домаћем тржишту, али то углавном нису сорте виламет и микер, које су најтраженије у извозу, али смрзнуте.
– Трошкови код свеже малине јесу већи, али наши продавци прате неке светске трендове не уважавајући локалне прилике. Није то само случај код малине него и код неког другог воћа. То изазива прилично велики револт код потрошача – каже за „Политику” др Александар Лепосавић, један од највећих домаћих стручњака за воћарство.
Он истиче да овако висока цена нема везе с произвођачима, већ с трговцима. Како објашњава, производња код свеже малине другачије је организована. Трошкови се увећавају јер је потребно да буде што мање контакта рукама, селекција се ради на самом пољу, а мањи је и учинак берача, што поскупљује производњу.
– Другачији је и сортимент. Најчешће то нису виламет и друге најзаступљеније сорте јер она није добрих карактеристика када је реч о свежем програму. То су сорте које дају мањи принос, али подносе и дужи број дана изложености у тим неким полуконтролисаним условима. Ако и има виламета у малопродаји, то је у мањим количинама јер та малина има тамнију боју и није толико пријемчива купцима – објашњава Лепосавић.
Када је реч о откупној цени о којој се ових дана интензивно говори, наш саговорник каже да је прилично шаренолика ситуација на тржишту. Озбиљнији откупљивачи који размишљају дугорочно понудили су од 250 динара за килограм виламета до 270 за микер.
– Ове цене имају тенденцију раста и сигурно ће тако бити. Имали смо и понуду у Мачви за 350 динара по килограму, али такви откупљивачи углавном набављају за њих потребне количине и после тога прекидају откуп – каже Лепосавић.
Он додаје да треба бити обазрив у овом тренутку јер је велика јагма на тржишту и питање је шта ће бити када буду испоштоване количине од 20.000 тона, које ми већ дугујемо из прошле сезоне.
– Тачно је да је свуда у свету малина далеко скупља него прошле године. Али висока цена не мора нужно да значи да је то добро, јер је питање како ће тржиште реаговати када „покупи” све оне количине које се већ дугују. Треба бити разуман. Ни највиша цена не може надокнадити пад приноса. Савет произвођачима је да овакву ситуацију с бољим зарадама искористе за побољшање својих засада – каже Лепосавић.
u lidlu u cacku 1 kg maline je 1600din.drzavu srbiju su preuzeli dusmani iz bivse yuge,a njihova politika se svela na pljacku,prevaru, otimacinu i diskriminaciju srbijanskog naroda.niti je ovo drzava,niti u njoj funkcionisu institucije. u yugi otkupna cena kretala se od 5-6DM=300-360din.ako se malina radi po svetskim kriterijuma cena proizvodnje je 250-270 din/kg .hladnjacari bi da sede u hladu i da im robovi na tacni donesu milion evra.i komunisti su bili bolji.
Da li je istina da je ćelavi Guzla veliki igrač u otkupu malina? Pa, dokle će to bosoglavo erčeško kobilarče da nas peruša?
Ne kupujem, cena maline je bezobrazno visoka
Druže, očigledno nisi ikada ni radio u malinama! Izvini!!!!
Ulozite u zasade pa za dve godine kada ulozeni novac dodje na rod cena ce biti 120 dinara.Taman da ono sto ste ulozili opet date hladnjacarima.Los savet gospodine Leposavicu.
Pune pesticida. Ne kupovati!
A meni je pun karlito glupih i dokonih elebaka koji baljezgaju o stvarima o kojima ama baš ništa ne znaju, moj Mijailo!
Nisu nam samo maline skupe. Sve nam je preskupo jer Srbijom i Čačkom vlada NAPREDNJAČKI ŠLJAM.
Pominju nesto macvu i 20000tona. Na teritoriji srbije. Nece biti ni trecina od toga danak se placa za prosla vremena. A mozda je i bolje,bice manje a bolja cena
Al će se obogate malinari. A stalno nešto kukaju.
Druže, očigledno nisi nikada ni radio u malinama! Izvini!!!!