Članovi NALED-a izabrali novi Upravni odbor i reformske prioritete do 2025.
Novi Upravni odbor NALED-a u naredne četiri godine predvodiće Stanka Pejanović (Hisense), Igor Vukašinović (Apatinska pivara), Svetislav Atanasov (Coca-Cola), Goran Kovačević (Gomex) i Vladislav Cvetković (PwC) ispred članova iz redova privrede. Predstavnici lokalnih samouprava biće Nikola Dašić (Kragujevac), Goran Cvetanović (Leskovac) i Nikola Vučen (Smederevska Palanka), a civilnog sektora Tijana Gajić (Pexim fondacija), odlučili su članovi NALED-a na 15. godišnjoj i 8. izbornoj skupštini organizacije, čija je svečana sednica danas održana u hotelu Hyatt.
Reformski prioriteti novog rukovodstva i prioriteti NALED-a do 2025. po odluci članova biće zaštita životne sredine (prosečna ocena 4,6), razvoj eUprave, suzbijanje sive ekonomije i razvoj zdravstvenog sistema (ocena 4,4). Slede podrška jačanju preduzetnika, malih i srednjih preduzeća, unapređenju poreskog sistema, kao i modernizaciji opštinskih usluga i unapređenju imovinsko-pravnih pitanja i uslova za gradnju.
– Posle tri godine na čelu Upravnog odbora ponosan sam na ostvarene rezultate i to što smo ispunili 98% ciljeva strateškog plana razvoja NALED-a, realizovali više od 30 projekata, izradili više od 150 analiza, istraživanja i drugih publikacija, učestvovali u više od 40 radnih grupa Vlade za izradu propisa. Takođe sam ponosan na 30 rešenih preporuka Sive knjige, 50.000 prijavljenih sezonskih radnika u poljoprivredi, više od 300.000 pozitivno rešenih zahteva za gradnju, milion podnetih zahteva za upis u katastar preko eŠaltera i druge uspešne reforme kojima smo doprineli. Ali više od svih brojki, ponosan sam na snažne temelje na kojim sada živi naša zajednica, sa više od 300 posvećenih članova iz privrede, akademske zajednice, javnog i civilnog sektora i timom vrsnih stručnjaka Izvršne kancelarije, kao i ugledom jedinstvene, najveće i najznačajnije privatno-javne asocijacije u Srbiji – rekao je odlazeći predsednik UO Vladimir Novaković.
Osim novog saziva Upravnog odbora, članovi NALED-a birali su i Nadzorni odbor. Rad organizacije u naredne četiri godine kontrolisaće Suzana Cvetković (DIS), Boban Đurović (Vrnjačka Banja), Slobodan Milenković (Vranje), Igor Anić (ProCredit banka) i Darko Stanisavić (Deloitte).
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović istakla je da je NALED bio pouzdan i značajan partner u svim reformama u oblasti građevinarstva, od uvođenja e-dozvole koja je značajno unapredila naše poslovno okruženje do reforme katastra.
– Ako postoji nešto što smo naučili iz svih prethodnih reformi, to je da možemo kao zemlja da napredujemo samo ako se menjamo i ako radimo zajedno. Srbija je donošenjem novih zakona iz oblasti energetike krenula putem energetske tranzicije koji nosi brojne izazove, ali i koji otvara nove mogućnosti za razvoj. Zelena agenda može da bude naša agenda rasta, koja će doneti nove investicije, nova radna mesta i tehnološki napredak i verujem da ćemo u NALED-u imati partnera u njenom sprovođenju i ostvarivanju vizije zelene Srbije – rekla je Mihajlović.
Ambasador SAD Entoni Godfri čestitao je NALED-u 15. rođendan i dodao da u ovoj godini i USAID slavi 20 godina rada u Srbiji. On je ocenio da je dvehiljaditih ekonomski razvoj u Srbiji bio podcenjen, zbog čega je bilo neophodno okupiti institucije, javni i privatni sektor kako bi poboljšali investicije širom zemlje.
– NALED je tada izrastao iz projekta MEGA, ali kasniji uspeh je samo njegov. NALED je, uz podršku USAID-a, pokrenuo Sivu knjigu propisa, a uz pomoć Vlade Srbije do danas je rešena gotovo polovina preporuka, koje su donele milionske uštede građanima i privredi. Podržali smo i uvođenje e-građevinskih dozvola koje su omogućile opštinama da reše više od 600.000 zahteva za gradnju, a zajedno smo odgovorili i na potrebe lokalnih zajednica, kao što su tretman otpadnih voda, onlajn nastava i zaštita pčela – rekao je Godfri.
Tokom ove i prošle godine NALED je pokrenuo i realizovao 36 projekata koje su podržali USAID, GIZ, Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, švedska agencija SIDA, Svetska banka, UNDP, Evropska unija i Evropska banka za obnovu i razvoj, a reformske inicijative sve više podržava i društveno-odgovorna privreda u Srbiji – Philip Morris International, MK Group, Moravacem, Neoplanta, Apatinska pivara, A1, Telenor, Telekom i dr.
________________________________________________________________________
Koliko privredu Srbije košta stav države odakle nam dolazi gospodin ambasador da smo mi genocidni?
Koliko privredu i poreske obveznike Srbije košta mrcvarenje oko Kosova, vojna baza, eksploatacija rudnog blaga na KiM?
Koliko građane Srbije košta lečenje na hiljade maligniteta izazvanih radijaciom, hemijskim štetnostima i stresom pri nelegalnoj agresiji 1999?
Jesu li avioni njegove države tolikim projektilima gađali Čačak i ubili nedužne ljude? Gađali su Remont gde su Nemci decembra 1941.god. streljali na stotine mladića.
To je Ambasador koji se setio da je Tesla stvarao i postigao izuzetne rezultate u SAD, a ne pominju ga, kao da ga se stide.
Jel moze neko da objasni prvo STA JE TO NALED i cemu sluzi i za koga radi? Posle toga mozete da objavljujete sve vesti…