Narodna stranka: Želja za brzom zaradom pogoršava epidemiološku situaciju
– Beograd postaje tranzitno mesto za sve veći broj putnika iz država sa nepovoljnom epidemiološkom situacijom, koji mogu da uđu u neke države Evrope, Severne Amerike i Persijskog zaliva samo ako provedu određeno vreme u državama poput Srbije, gde je u situacija trenutno stabilna – navodi se u saopštenju Odbora Narodne strnanke za zdravstvo.
U saopštenju se podseća da Srbija dozvoljava boravak na svojoj teritoriji svim strancima koji imaju negativan PCR ili antigenski test, a samo za državljane određenih zemalja i potvrdu o vakcinaciji ili preležanoj kovid infekciji.
– Jasno je da nedostatak opreza i odgovarajućih mera može da dovede do značajnog porasta broja obolelih, imajući u vidu da je senzitivnost PCR testa, odnosno sposobnost da prepozna obolelog, oko 70 odsto, što znači da kod 30 testiranih ne daje tačnu sliku, kao i da je delta soj virusa korona iz Indije najzarazniji do sada, jer se za 60 odsto brže i lakše prenosi – navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je ta situacija prepoznata u svetu, pa su u nekim državama mere za ulazak višestruko pooštrene – za putnike koji dolaze iz „crvene zone“, osim 14-dnevnog karantina i prethodnog PCR testa, neophodan je i trodnevni boravak u unapred rezervisanom hotelu, u toku kojeg se „još dva puta obavlja sadašnje PCR testiranje“.
– Preuranjeno planiranje brojnih festivala u Srbiji, gde je uslov za ulazak negativan PCR ili antigenski test, u svetlu svega prethodno navedenog, takođe nosi značajne rizike – piše u saopštenju.
Odbor Narodne stranke za zdravstvo zaključuje da je neophodno po hitnom postupku prilagoditi epidemiološke mere aktuelnoj situaciji jer se situacija menja iz dana u dan, a netransparentno donošenje i nedosledna primena odgovarajućih odluka stvaraju dodatnu konfuziju kako kod turista tako i kod nadležnih organa.
Narodna stranka podseća da stručnjaci predviđaju da će delta soj virusa korona pokazati svoju punu snagu već pre jeseni.
– Novo razbuktavanje epidemiološke situacije i posledična preopterećenost zdravstvenog osoblja i bolnica zbog kovida bi za rezultat ponovo imali smanjenje kapaciteta za lečenje hroničnih bolesnika koji ne boluju od kovida, a koji su već duže od godinu dana marginalizovani – zaključuje se u saopštenju.