Olimpijske igre 2020: Ko sve predstavlja Srbiju u Tokiju – mali vodič
Do prošlogodišnjih Olimpijskih igara ostalo je još samo dva dana.
Ne, nije došlo do cepanja prostor-vreme kontinuuma – sekunde i dalje odbijaju da idu unazad – samo se svet susreo sa korona virusom. Posle odlaganja, zabrane navijačima da prisustvuju, pa i brojnih protesta zbog organizacije sportskih turnira usred pandemije, Olimpijske igre su konačno tu.
Svečano otvaranje je u petak u 13 časova po srednjeevropskom vremenu, kada će oči čitavog sveta biti uprte na Daleki istok. Srbiju će u Tokiju predstavljati 86 sportista i sportistkinja u 15 sportova, a mi vam predstavljamo mali vodič za koga ćete sve moći da navijate.
- Na tribinama muk – koliko je korona virus promenio Olimpijske igre
- „Antiseks“ kreveti u Olimpijskom selu – mit ili istina
- Zašto Japan ne otkazuje Olimpijske igre – sve više problema pred početak
Novak Đoković i teniseri
Naravno, tu je pre svega Đoković.
Prvi teniser sveta je u velikom naletu u 2021. godini – osvojio je sva tri Grend slema, tako da je pun samopouzdanja pred Olimpijske igre.
– U Japanu imam najviše ambicije – idem na zlato, to nije tajna – izjavio je Đoković na konferenciji za medije pred polazak u Tokio.
Đoković je pre samo desetak dana završio učešće na Vimbldonu, kada je rekao da zbog strogih epidemioloških nije siguran da će učestvovati na najvećoj sportskoj manifestaciji.
Retki bi mu to zamerili zbog toga, jer Đoković ima šansu da osvajnjem zlatne olimpijske medalje i US Opena, koji počinje tik posle OI, kompletira Zlatni slem – sva četiri Grend slema u godini i prvo mesto na Olimijskim igrama.
Postao bi prvi teniser u muškoj kategoriji kome bi to pošlo za rukom. Uz to, ako bi osvojio trofej na poslednjem grend slemu u sezoni u Njujorku, došao bi do 21. grend slem titule po čemu bi postao apsolutno najbolji svih vremena. Trenutno ih ima 20, koliko i Federer i Nadal. Posao na Olimpijskim igrama mu je nešto olakšan, jer u Tokiju neće biti njegovih najvećih rivala – Rodžera Federera i Rafaela Nadala.
Neće biti još nekolicine tenisera iz svetskog vrha poput Dominika Tima ili Đokovićevog rivala u finalu ovogodišnjeg Vimbldona – Italijana Matea Beretinija zbog povrede.
- Đoković 20, Federer 20, Nadal 20 – ko je najbolji
- Đoković za istoriju – i Federer i Nadal mu se poklonili
- Ima li ljubavi između Novaka Đokovića i publike na Vimbldonu
Mnogi bivši teniseri su ga čak savetovali da na ide u Tokio, a kasnije i kritikovali kada je na društvenim mrežama objavio da će ipak igrati. Kako kaže, jeste gust raspored, ali se dobro spremio, ima „samopouzdanje, energiju i polet“.
– Za mene je igra za Srbiju uvek bila posebna radost i motivacija, daću sve od sebe da nas sve obradujem – naveo je Đoković na društvenim mrežama.
Djoker in the house🃏
Game face on 😤#Tokyo2020 | #UnitedByEmotion | #StrongerTogether | @OKSrbije pic.twitter.com/wvqSxmNcNH
— #Tokyo2020 (@Tokyo2020) July 21, 2021
Đokovića posebno motiviše i to što do sada na Olimpijskim igrama ima „samo“ bronzu osvojenu u Pekingu 2008. godine. U Londonu 2012. poražen je od Endija Marija u polufinalu, a kasnije i od Huana Martina del Potra u meču za treće mesto.
Rekao je i da je je nedavno razgovarao sa dvostrukom osvajačicom olimpijske medalje, hrvatskom skakačicom u vis Blankom Vlašić o tome kako ignorisati spoljne faktore.
– Rekla mi je da će se ljudi samo sećati ko je osvajao medalje, a ne kakvi su bili uslovi ili da li je bilo navijača ili ne.
– Njene reči su mi se urezale u glavu i oduševljen sam što sam odlučio da učestvujem na Olimpijskim igrama – rekao je najbolji teniser sveta.
Pred odlazak u Tokio, rekao je i da su Olimpijske igre drugačije od ostalih turnira, jer nose posebn pritisak i emocije, ali da će se truditi da tretiram OI kao bilo koji turnir kako bi ostao usredsređen na cilj. Kao najveće rivale u Tokiju vidi Danila Medvedeva, Stefanosa Cicipasa i Aleksandra Zvereva.
Pored Đokovića, boje Srbiju će na teniskim terenima braniti i Miomir Kecmanović, Ivana Jorović, Nina Stojanović i Aleksandra Krunić.
Košarkašice i basketaši
Teško je ljubiteljima košarke u Srbiji pao poraz košarkaške reprezentacije od Italije u finalu kvalifikacionog turnira u Beogradu. Taj potres još odjekuje u Srbiji i zbog njega bi selektor Igor Kokoškov mogao da ode sa te funkcije.
Kao naslednik nezvanično se pominje Svetislav Pešić, koji je reprezentaciju vodio na Evropskom prvenstvu 2001. i Svetskom prvenstvu 2002, kada je osvojeno poslednje zlato.
- Šamar srpskoj košarci – ništa od Olimpijskih igara: „Ovo je katastrofa“
- „Od 30 igračica do prvaka Evrope“: Kako su medalje postale navika za srpske košarkašice
- „Hoće neko na basket“: Da li je Jokić najbolji srpski košarkaš svih vremena
Ipak, daleko od toga da Tokio neće videti šta ume „zemlja košarke“.
Košarkašice Srbije krajem juna osvojile su zlato na Evropskom prvenstvu u Španiji, čime su se kvalifikovale za Tokio.
U finalu je savladana Francuska, a Sonja Vasić proglašena je za najkorisniju igračicu turnira. Marina Maljković, selektorka reprezentacije, izjavila je posle turnira da su Igre prioritet ove godine.
– Daću im jednu noć i jedan dan da se oporave, pa nastavljamo pripreme za Olimpijske igre – izjavila je Maljković.
Prvi meč u Tokiju košarkašice igraju 26. jula protiv Kanade, tri dana kasnije protivnik je Španija, a prvoj avgusta Južna Koreja.
U Tokio stižu i basketaši, koji bi takođe mogli do medalje. Ovo su prve Olimpijske igre u istoriji na kojima će se igrati tri na tri basket, sport koji je u velikoj ekspanziji i u kojem je Srbija prilično uspešna.
Na šest svetskih prvenstava ima četiri zlata i jedno srebro, a na pet evropskih još dva zlata i jedno srebro.
Srpski basketaški tim u Japanu predstavljaju: Dejan Majstorović, Dušan Domović Bulut, Aleksandar Ratkov, Mihailo Vasić, kao i rezerve Marko Savić i Stefan Kojić. Selektor je Goran Vojkić.
Basketaši Srbije 24. jula igraju protiv Kine i Holandije, dan kasnije protiv Poljske i Belgije, 26. jula protivnici su im Japan i Letonija, a 27. idu na megdan Rusiji.
Moglo bi i jedno olimpijsko odličje da završi u vitrinama.
Ko je sve do sada osvajao medalju za Srbiju?
Od obnove nezavisnosti države 2006, srpskim sportistima će Igre u Tokiju biti četvrte po redu. Prvi put pod zastavom Srbije u 21. veku takmičili su se 2008. u Pekingu.
Vaterpolisti su tada osvojili bronzanu medalju, baš kao i teniser Novak Đoković, a ovaj sport je 2008. prvi put postao olimpijska disciplina. Navijačima u Srbiji, ipak, verovatno je najviše u sećanju ostala srebrna medalja plivača Milorada Čavića.
Zlato u toj trci na 100 metara delfin osvojio je Amerikanac Majkl Felps, ali deo navijača širom sveta i danas tvrdi da je Čavić bio brži, samo da je slabije pritisnuo taster u bazenu koji označava pobednika.
Četiri godine kasnije, prvu zlatnu medalju u istoriji samostalnoj Srbiji donela je tekvondistkinja Milica Mandić. Strelkinja Ivana Maksimović domogla se srebrnog odličja u gađanju malokalibarskom puškom na 50 metara.
Njen kolega strelac Andrija Zlatić upucao je olimpijsku bronzu i gađanju vazdušnim pištoljem na 10 metara. Vaterpolisti su ponovo bili na visokom nivou i doneli su u Srbiju bronzanu medalju.
Prethodne Igre u Rio de Žaneiru, pre pet godina, bile su još berićetnije za srpske sportiste i sportistkinje. Vaterpolo reprezentacija se domogla zlatne medalje i zaokružila niz sjajne generacije koja je prethodno postala i svetski i evropski prvak.
Drugo zlato za Srbiju u Riju osvojio je rvač Davor Štefanek u kategoriji do 66 kilograma. Srebrnu medalju osvojile su odbojkašice Srbije i košarkaši, a odličje istog sjaja pripalo je tekvondistkinji Tijani Bošković i kajakašima Marku Tomićeviću i Marku Zoriću. Nisku medalja u Riju zaokružile su košarkašice Srbije i skakačica u dalj Ivana Španović.
Vaterpolisti i odbojkašice
Tu su naravno i oni koji u srpskoj školi sporta uvek bili odlikaši. Kao i svim dobrim đacima, njihove uspehe mnogi zanemaruju ili podrazumevaju. A ako neko zna kako se osvajaju medalje – i koliko je to teško – to su vaterpolisti Srbije, koji u Tokiju brane zlato iz Rio de Žaneira. Selektor Dejan Savić izjavio je pred polazak da je bitno na koga će njegovi vaterpolisti ići u četvrtfinalu, ali da nema kalkulacija.
– Siguran sam da ova reprezentacija može ne samo da brani, već i da osvoji neku od medalja – rekao je Savić pred poletanje.
Za momke koji su Srbiji doneli mnogo radosti, iskusne Filipa Filipovića, Andriju Prlainovića, Milana Aleksića, Duška i Gojka Pijetlović, kao i za Stefana i Branislava Mitrović biće to poslednji turnir sa kapicom Srbije.
Centar Duško Pijetlović kaže da se ove Olimpijske igre razlikuju od prethodnih, pre svega, zbog psihičkih priprema.
– Ipak će ovo biti posebne igre. Ne zato što se opraštam. Mislim da će sada psihološka priprema biti najvažnija. Ranije je psiha bila u senci ili najviše izjednačena sa fizičkom. U Tokiju će ponašanje unutar Olimoijskog sela biti značajno drugačije, limiti, neće biti one atmosfere na koju smo navikli i tome moramo da se prilagodimo – rekao je Pijetlović.
Prvi meč u Tokiju vaterpolisti igraju 25. jula protiv Španije, dva dana kasnije protivnik im je Kazahstan, 29. Australija, 31. Hrvatska, a 2. avgusta Crna Gora.
Medalju iz Rija, ali srebrnu, brane i odbojkašice, aktuelne šampionke i sveta i Evrope.
Maja Ognjenović, kapitenka reprezentacije, izjavila je da će odbojkašice dati sve od sebe da ponove ili nadmaše rezultat iz Rija.
Odbojkašice prvi meč takođe igraju 25. jula i to protiv Dominikanske republike, dva dana kasnije igraju protiv Japana, 29. jula protiv Kenije, 31. protiv Brazila, a 2. avgusta protivnik im je Južna Koreja.
Atletika i plivanje
Najviše ambicija na Olimpijskim igrama u Tokiju ima i atletičarka Ivana Španović.
I njena vitrina je puna medalja, ali ima „samo“ jednu olimpijsku i to bronzanu od pre pet godina iz Rija.
Pored nje, boje Srbije u Riju brane Asmir Kolašinac i Armin Sinančević (bacanje kugle), Dragana Tomašević (bacanje diska) i Marija Vučenović (bacanje koplja).
— Caba Siladji (@siladjicaba) July 21, 2021
A jedna medalja mogla bi da završi i u bazenu.
Tu će se nadmetati Anja Crevar (400 metara mešovito), Čaba Silađi (100 metara prsno), Andrej Barna (100 metara slobodno), Vuk Čelić (800 metara slobodno) i Velimir Stjepanović (200 metara slobodno).
Tu su i Uroš Nikolić i Nikola Aćin koji će sa Stjepanovićem i Barnom predstavljati Srbiju u štafeti četiri puta 100 metara slobodnim stilom.
– Čast je biti deo ovog plivačkog tima – izjavio je Silađi pred polazak.
– Kao najstariji mogu da ispred svih svojih kolega obećam da ćemo dati sve od sebe da napravimo dobar rezultat. Svi smo uzbuđeni, svi imamo pozitivnu tremu – dodao je.
Borilačke veštine
Poneka medalja mogla bi u Srbiju da se vrati zahvaljujući pesnicama – ili nogama. Tu su pre svega tekovondistkinje Milica Mandić i Tijana Bogdanović, osvajačice olimpijskih medalja iz Londona i Rija.
Bogdanović kaže da pred svaki turnir postoje „najveće očekivanja“, pa tako i od ovog.
– Radićemo najbolje što možemo, i iskreno se nadam da ćemo nastaviti niz dobrih rezultata sa prethodnih Olimpijskih igara – izjavila je Bogdanović pred put.
Ali njih dve nisu jedine. Tu je i bokserka Nina Radovanović, kao i karatistkinja Jovana Preković, a dosta se kao i uvek očekuje od rvača i džudista.
Boje Srbije u rvanju brane Stevan Mićić, Mate Nemeš, Zurab Datunašvili i Mihail Kadžaja, a u džudu Nemanja Majdov, Aleksandar Kukolj, Milica Nikolić, Marica Perišić i Anja Obradović.
– Momci i devojke su spremni, već su pokazali da su na nivou svetskog džudoa, što smo pokazali u prethodnom ciklusu – izjavio je selektor Nikola Nikolić.
– Ono što mogu da obećam jeste da će ostaviti srce na tatamiju – dodao je.
Korona pravila
Olimpijske igre u Tokiju izazvale su dosta bure, a nadležni kažu da i dalje postoji mogućnost da se sve otkaže. Toširo Muto, predsednik Organizacionog komiteta OI, izjavio je da se na dnevnom nivou prati broj zaraženih.
Do sada je više od 70 ljudi koji su povezani sa Igrama bilo pozitivno na testovima. Za to vreme desetine hiljada sportista, zvaničnika, predstavnika medija i drugih gostiju ovih dana pristiže u Japan, gde se većina stanovništva protivi održavanju Olimpijskih igara, zbog virusa, ali i prevelikih troškova.
Ceremonija otvaranja Igara biće održana u petak, ali takmičenja počinju u sredu utakmicama ženskog fudbala i softbola.
Premijer Japana Jošihide Suga rekao je da svet mora da vidi da ta zemlja može u jeku pandemije da organizuje bezbedne Olimpijske igre. Kako navodi, organizacija nije bila laka, a sve je olakšala vakcinacija.
– Posle dugačkog tunela, sada vidimo svetlo na kraju – rekao je japanski premijer.
U Japanu je do sada vakcinisano nešto više od 21 odsto stanovnika, navode zvaničnici. Navijačima je zabranjen pristup takmičenjima, ali su lokalni zdravstveni zvaničnici doveli u pitanje odluku da se mnogobrojnim strancima dozvoli dolazak na Igre, koje se završavaju 8. avgusta.
Streljaštvo, veslanje, kanu i stoni tenis
Lako bi moglo da se desi i da neko „upuca“ medalju za Srbiju. Kandidata je dosta – Damir Mikec, Milenko Sebić, Milutin Stefanović, Adrea Arsović, Zorana Arunović, Jasmina Milovanović, Sanja Vukašinović.
Boje Srbije u Tokiju braniće i veslači Martin Mačković, Miloš Vasić i Jovana Arsić, kao i Strahinja Stefanović, Bojan Zdelar i Milica Starović u kanuu. Inače, ovo su prve igre posle 20 godina na kojima ne učestvuje čuveni stonoteniser Aleksandar Karakašević.
Ali stonoteniseri su tu napravili senzaciju i kvalifikovali se za Tokio – Dimitrije Levajac, Pete Žolt, Marko Jevtović.
– Ekipa je kompaktna, dobro se poznajemo, imamo sjajnu atmosferu, kako dok radimo tako dok se i družimo van terena – izjavio je Žolt pred polazak.
– Bilo bi lepo da to krunišemo dobrim rezultatima – dodao je.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk