Vlast mora da prestane sa poklanjanjem javnog novca stranim kompanijama
Dešavanja oko potencijalnog odlaska kompanije Geoks iz Srbije najbolje pokazuju koliko je štetna i skupa politika „privlačenja stranih investicija“ koju vlasti u Srbiji sprovode više od deset godina.
Dok čekamo zvanične potvrde od kompanije ili velikodušne Vlade Srbije, da se podsetimo kako su sve građani Srbije častili ovu kompaniju:
- Iz državne kase je Geoksu po dolasku u Srbiju dato 11,2 miliona evra (9.000 evra po radnom mestu), i 100 miliona dinara za finansiranje procesa nivelacije zemljišta
- Od grada Vranja na korišćenje 110.751 kvadratni metar zemljišta, vrednosti 555.000 evra.
- Pre dve godine Geoks je dobio pomoć od Srbije u visini od 2 miliona evra.
Iako nas vlastodršci stalno uveravaju kako se subvencije vraćaju tako što kompanije uplaćuju poreze i doprinose, istraživanja medija pokazuju sasvim drugačiju sliku. Naime, na osnovu uvida u finansijke izveštaje Geoksa u APR-u ova kompanija je dobila duplo više subvencija nego što je za proteklih pet godina platila poreza i doprinosa!
Šta se dešava ukoliko Geoks zaista proizvodnju iz Srbije preseli u neku drugu zemlju i bez posla ostane 1200 radnika i radnica?
Politika subvencija se u više navrata pokazala kao katastrofalna. Kako bi se zaista razvijala privreda i obezbedile trajne mogućnosti dostojanstvenog života za radnike i radnice potrebna je sasvim drugačija politika. Ista količina novca koja je poklonjena Geoksu bi bila sasvim dovoljna da se podstakne udruživanje radnika i radnica u Vranju koji su već imali iskustva u proizvodnji obuće. Država je očigledno imala sredstava i mogućnosti da tim ljudima obezbedi i mašine i plasman proizvoda. Profit koji bi ti ljudi ostvarili i znanja koja bi stekli bi zaista ostajali u Srbiji za razliku od profita Geoksa koji se ovde nikad nije zadržavao.
„Strani investitor“ je bio i poznat po izuzetno teškim radnim uslovima u fabrici u Vranju. Dok su se subvencije slivale na račun ove kompanije do javnosti su neprestano stizali navodi o nepoštovanju radnih prava, radu na visokim temperaturama, kolabiranju, i sve to za plate koje su jedva prelazile minimalac.
Verujemo da bi radnice i radnici iz Vranja i okoline mnogo bolje iskoristili milione koji su dati Geoksu. Radnici svakako ne bi sami sebi uništavali zdravlje i sigurno bi ulagali u razvoj znanja i tehnologije i u lokalnu sredinu što nije bilo na agendi Geoksa.
Marko Miletić, koordinator tima za rad i socijalna pitanja Političke platforme Solidarnost
_______________________________________________________________________________
za raju i zanemaruje taktiku završiće karijeru u nižerazrednom Vratniku.
Nije svanuo 06.10. kada će ne zna se. Prognoze su nezahvalne.
Idejni vođa ove pljačke je savetnik za Arape prvom čoveku ovog dela vasione.
A prvi čovek ovog dela vasione mu je svojevremeno obećavao prugasto odelo, a on kod njega avanzovao u savetnika za kako pljačkati i sprovesti u delo ekonomiju destrukcije dok se žabe lagano kuvaju
Eto štase desi kada Đilas dovede mutnog investitora. Još 2012 Đilas i njegova bulumenta su potpisali štetni ugovor i nečudi ni malo što je poso propo. Ko zna kolko je uzo para pa kad suse svi namirili bežanija.
Napredni olos samo zna da pljacka !
Kad nisu mogli da posluju u Vranju pod uslovima koji su imali,mizerne plate i sve sto je pratilo proizvodnju ovi nisu sposobni bilo gde da rade.Ove niko normalan nece primiti u svoju zemlju kad bi oni davali subvencije.