Kome je namenjena treća doza vakcine i šta treba da znamo o njoj
Treća doza vakcine, koja je odnedavno dostupna građanima Srbije kao zaštita od virusa korona, uobičajena je praksa u vakcinologiji i pojačaće naš imunitet, objašnjavaju stručnjaci za CINS. Iako još nema zvaničnih istraživanja na temu kombinovanja vakcina protiv COVID-19, stručnjaci navode da je ranija praksa u ovoj oblasti dala dobre rezultate.
Za osobe sa hroničnim oboljenjima, starije osobe i zdravstvene radnike treća doza vakcine je prioritet. Za tzv. buster vakcinu građani su nedavno počeli da dobijaju pozive. Osim što mogu da biraju koju vakcinu žele, ostavljen im je izbor i u kojoj zdravstvenoj ustanovi će je primiti.
Stručnjaci sa kojima su razgovarali novinari Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) smatraju da je treća doza vakcine bez sumnje potrebna.
Epidemiolog Zoran Radovanović objašnjava da je u vakcinologiji to česta praksa, kako bi se povećao broj antitela koji vremenom opada.
Dodaje da buster doza deluje i na imunitet dugotrajnije: pamti „neprijatelja“ duže i spreman je da brže i energičnije odgovori na pojavu virusa.
Sa tim se slaže i molekularni biolog i neurobiolog koji radi u San Dijegu – Miloš Babić. On kaže da prve dve doze vakcine uspešno daju početni imunitet, i vrlo značajan nivo zaštite, ali to nije dovoljno. Ovo posebno važi za Sinofarm i Sinovac vakcine, jer su se pokazale lošije od drugih u susretu sa novim sojevima.
– Ljudi koji su primili ovu vakcinu nisu nezaštićeni. Te vakcine značajno i merljivo pomažu, ali je činjenica da su slabije u odnosu na druge opcije i da se može mnogo bolja zaštita postići ako se imunitet dogradi – navodi Babić.
Za osobe koje su primile Sinofarm ili Sinovac, smatra Babić, idealno bi bilo da prime neku od vakcina koje bolje stimulišu celularni imuni odgovor (bilo koja iRNK ili adenovirusna vakcina, tj. svaka osim kineske).
U Srbiji su dostupne četiri vakcine: nemačko-američka Fajzer (Pfizer-BioNTech), ruska Sputnik V (Gamaleya istraživački centar), kineska Sinofarm (Sinopharm) i britansko-švedska Astra Zeneka (Oxford). Pored toga je moguće prijaviti se i za američku Moderna vakcinu, koja se u Srbiji očekuje na jesen. Zašto se prijavljujemo za vakcine, koja je razlika među vakcinama i koje su njihove prednosti i mane, pročitajte OVDE.
Treća doza vakcine: da li treba mešati vakcine
Građani Srbije mogu da kombinuju vakcine. To znači da ako su, na primer, dobili prve dve doze Sinofarma, treći put mogu dobiti istu ili na licu mesta odabrati Fajzer, Sputnik ili AstraZeneka vakcinu. Kod tri tipa vakcina nema razlike između prve i druge komponente pa može da se primi bilo koja, dok se kao treća doza Sputnika prima isključivo prva komponenta vakcine.
Iako praksa kombinovanja vakcina postoji u drugim državama (kao što su Čile, Ujedinjeni Arapski Emirati i Turska), još ne postoje zvanična istraživanja sa detaljnijim podacima, objašnjavaju stručnjaci za CINS.
Miloš Babić smatra da ne postoje snažni razlozi zbog kojih bi se očekivali problemi sa kombinacijama različitih vakcina. Štaviše, to može da bude dobro, jer različiti antigeni (iz različitih vrsta vakcina) proizvode imune odgovore koji napadaju virus iz različitih uglova.
Da kombinacija vakcina može dati bolje rezultate smatra i doktor Dragoslav Popović, konsultant međunarodnih organizacija za vakcine i imunizaciju. Navodi da je poznato iz decenijske prakse da kombinovanje različitih vakcina može biti efikasnije nego ponavljanje iste.
– Svaka kombinacija može da da jači imuni odgovor, posebno ako su, na primer, u pitanju muškarci iznad 60 godina vakcinisani Sinofarmom. (…) Sinofarm je nešto manje efikasan kod populacije starije od 60 godina, pogotovo muške populacije.
Popović naglašava da je važno uzeti u obzir koje vakcine su dostupne u Srbiji, ali i da bi građani trebalo da donose odluke u skladu sa savetima lekara.
Kome se preporučuje treća doza vakcine u Srbiji
Mešanje vakcina podržava i doktor Zoran Radovanović. Kako kaže, prednost bi dao „modernim“ vakcinama Fajzer i Moderna zato što u najvećem procentu dovode do stvaranja antitela.
Praksa u virusologiji je, objašnjava Radovanović, da se koriste vakcine istog proizvođača. Međutim, kroz istoriju su bolje ili savremenije vakcine zamenjivale prvobitne. Kao primer Radovanović navodi vakcinisanje dece protiv velikog kašlja. Naime, nekima se prilikom vakcinacije davao jedan tip vakcine, ali su kasnije revakcinisana boljom, savremenijom vakcinom.
Do kraja jula broj vakcinisanih u Srbiji bio je oko 2,7 miliona. Koliko medicinskih i prosvetnih radnika je vakcinisano i kog uzrasta su vakcinisani pogledajte OVDE.
Putovanja sa trećom dozom
Na koji način će treća doza vakcine uticati na mogućnost putovanja još nije poznato.
Iz Evropske komisije za CINS kažu da postoji lista zemalja čiji državljani mogu da putuju u zemlje Evropske unije, nezavisno od vakcinacije. Srbija je trenutno na toj listi, ali pošto je u pitanju preporuka, naši državljani ne mogu da putuju u sve države EU.
Treća doza vakcine u svetu
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) je preporučila da se ne počinje sa trećom dozom jer postoje države koje nemaju dovoljno vakcina ni za prvu vakcinaciju.
U nekim zemljama se, ipak, počelo sa dodatnom vakcinacijom. Tako se treća doza od jula daje u Rusiji i Izraelu. U Emiratima se od juna daje treća doza Fajzera građanima koji su primili prve doze kineskog Sinofarma.
U Izraelu je treća doza vakcine testirana na starijima od 60 godina, a analize su pokazale da je efikasna u 86% slučajeva.
Neke države, kao što su Sjedinjene Američke Države, Austrija ili Nemačka, planiraju da od jeseni počnu s trećom dozom.
Što se tiče država koje nisu na listi, državama članicama je savetovano da dozvole ulazak ljudima sa poslednjom preporučenom dozom vakcine koju je odobrila Evropska agencija za lekove (EMA). To znači da ukoliko su dobili drugu dozu Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna), Janssen ili Vaxzevria (AstraZeneca) vakcine, preporuka državama EU je da im omoguće ulazak.
EMA još nije odlučila da li će treća doza biti neophodna.
Da li je kraj nakon treće doze?
Stručnjaci sa kojima je CINS razgovarao ne mogu sa sigurnošću da kažu da li će treća doza biti i finalna.
Treća doza vakcine je važna kako bismo spremni ušli u novi talas, smatra doktor Dragoslav Popović.
U tom smislu treću dozu organizam prepoznaje kao dodatni impuls da izgradi svoj imuni odgovor ako dođe do kontakta s virusom, smatra Popović. Dodaje da se nada da ćemo u budućnosti živeti s COVID-19 virusom na drugačiji način.
– On će možda biti sezonski virus, to još ne znamo tačno, ali možemo da očekujemo. Tada ćemo imati drugačiju strategiju, zavisi u kom obliku bude ostao s nama.
Miloš Babić kaže da trenutni podaci ukazuju da je imunitet ipak dovoljno trajan i snažan da ovo neće biti godišnja vakcina, i da ćemo verovatno moći da prođemo sa ograničenim brojem doza.
Izvor: CINS
Autori: Stefan Marković, Teodora Ćurčić
______________________________________________________________________________
Treca doza vakcine je namenjena onima koji su primili prve dve a primice i cetvrtu, petu i tako redom dok ih konacno pop ne opeva.
Za Covid 19 postoji vakcina. Za mentalna oboljenja, poput tvog, nažalost je nemoguće napraviti vakcinu.
Bas da vidimo ko ce duze da zivi. Ja sto sam lud ili ti sto se vakcinises svaki put.
Idi do Doma zdravlja, uzmi svoj karton i pročitaj koliko si vakcina u životu primio.
Ukupno cetiri. Sasvim dovoljno, ako ne i previse.
http://www.dzloznica.co.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=116
Četiri, nego šta…
Nisi ti samo lud, ti si i glup, a to se ne leci
Sta reći na ovako jadan i bedan komentar. Ne zna se da li je gore neznanje ili gadna ćud.
Slobodno se bodi, koliko god hoces.
Hahahahahahahahahah kakav carr
Opevace i mene i tebe…isto ti se vata
Sta reći na ovako jadan i bedan komentar. Ne zna se da li je gore neznanje ili gadna baksuzna ćud.
OVCE ODBIJAJU DA SE VAKCINIŠU. PLAŠE SE DA IM NE OPADNE VUNA.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Niko ti ne brani.
Jednom kada budeš preskočio špricanje biće ti…Game Over.
Džaba je ovnu kao što si ti pričati o benefitima vakcina. Ovan kao što si ti to ne razume.
Ala je opravio, svaka mu cast
Broj slova u tvom nadimku ekvivalent je stepenu inteligencije.
Misljenja su podeljena po pitanju eksperimentalne genske terapije. Neki veruju u navode televizijskih stabova, drugi imaju niz pitanja u vezi eksperimentalne genske terapije koja se prodaje kao vakcina. Primecujem da se forsira iskljucivo ta Fajzer eksperimentalna genska terapija ciji je sastav, ako ne zabrinjavajuci, onda bar upitan.
Sacekacu do Bozica, pa cu ponovo razmatrati to pitanje.
Нећу да се вакцинишем, сматрам да је довољно што су други вакцинисани и тако су они заштићени. Ако они желе да се додатно штите, могу да се опет вакцинишу. И опет, и опет, колико год пута желе, и да се сваки пут заштите.
Наводно, ако се ја не вакцинишем, онда њих њихова вакцина не штити. Будалаштине.