Poslovne žene čačanske – i Čačak je svet
Uprkos čitavom ovom ambijentu, a posebno činjenici da je “u Srbiji teško naći posao i veoma teško naplatiti ga” (Maruška Topalović), sve tri čačanske preduzetnice su uspele da im ova godina bude bolja od prošle, a računaju i da će iduća biti bolja od ove. To je najbolji znak da posao polako, ali stabilno napreduje.
– Očekujem rast proizvodnje. Planiramo da uposlimo mlađe ljude, da malo poradimo na marketingu – kaže Nataša Makljenović.
– Ove godine smo ostvarili porast od 25 odsto. U ovom trenutku imam mnogo više posla nego što imam kamiona. Tako da očekujem da rast iduće godine bude i veći – optimista je Sonja Tanasković.
– Žensko preduzetništvo se više ne može posmatrati kao nešto što se ograničava na spremanje ajvara i mešenje kolača već kao jedna zaista ozbiljna industrijska delatnost – konstatuje Gorana Tanasković.
Preduzetnice Čačka se, međutim, ne zadovoljavaju postignutim, svesne su da je njihov domet, geografski gledano, čast izuzecima, ipak ograničen. Zato što se njihove proizvodne delatnosti uglavnom odnose na lokalnu sredinu, takoreći na komšiluk.
– One se bave proizvodnjom ili pružanjem usluga za stanovništvo iz svog okruženja. Retko koja od njih ima toliku snagu da svoje proizvode ili usluge može da prenese u druge gradove, a naročito van granica naše zemlje – “samokritična” je Gorana Tanasković.
Zato je jedna od funkcija Udruženja – širenje, tj. obezbeđivanje novih tržišta.
– Moramo biti svesni da je marketing privrede vrlo bitan, kao i marketing svake firme”, kaže Maruška i nastavlja: Imamo toliko talentovanih ljudi, vrednih i pametnih, da zaista možemo da postignemo mnogo veći uspeh od onog koji sada ostvarujemo. Sve zavisi od nas samih. Moramo da se izborimo da napravimo poslove. Ako verujemo u svoj proizvod, ako verujemo u ono što radimo, moramo naći načina da to predstavimo svetu. S novim tehnologijama sada su mogućnosti za to veće nego ikada. Gomila stvari sada može da se proda preko Interneta i to treba bukvalno svi da iskoriste. I ta neka priča treba da bude broj jedan. Znači, moraju kupci da se traže i preko Interneta. Moramo da napravimo neke male radionice, neke klubove koji će za proizvode koji se prave u Čačku uspeti da nalaze kupce preko Interneta – zaključuje Maruška Topalović.
Umrežavanje i razmena iskustava žena preduzetnica jedan su od najvažnijih faktora za dalji razvoj preduzetništva i podsticaj ženama da razvijaju svoje ideje, poruka je Konferencije o ženskom preduzetništvu održane krajem novembra prošle godine u organizaciji Kabineta ministra zaduženog za inovacije i tehnološki razvoj.
Konferencija je simbolično održana na Dan ženskog preduzetništva kao deo kampanje „Znam da mogu“, koja se realizuje u okviru Programa podrške razvoju i promociji ženskog inovacionog preduzetništva, pokrenutog od strane Kabineta.
Svoja iskustva i savete podelile su uspešne preduzetnice iz različitih privrednih delatnosti, ali i nauke i tehnologije. Na konferenciji je posebno naglašen značaj fondova za razvoj preduzetničkih ideja, posebno kod „sporije rastućih“ industrija, ali i mentorstvo i organizovanje radionica i kampanja kao što je “Znam da mogu”, a koje su podstrek ženama da se uključe u preduzetništvo i pokrenu svoj biznis.
Realizacijom programa kao što je Program podrške razvoju i promociji ženskog inovacionog preduzetništva, Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj godinama unazad podstiče ostvarivanje značajnije uloge žena preduzetnica na tržištu rada, dok promocijom uspeha srpskih preduzetnica nastoji da ohrabri i druge žene da ostvare svoje preduzetničke zamisli.
Mijat Lakićevič (Novi magazin) i OzonPress
Tekst u sklopu projekta „Čačansko žensko preduzetništvo – ekonomsko, socijalno i društveno osnaživanje žena“ koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
__________________________________________________________________