Koronarografija – zlatni standard za dijagnozu koronarne bolesti
Kateterizacija srca ili koronarografija, poznata još i kao koronarna angiografija, je minimalno invazivna metoda koja korišćenjem katetera, kontrastnog sredstva i rendgenskih zraka, pruža najobuhvatnije informacije o srcu i koronarnim arterijama koje ishranjuju srčani mišić. Zbog preciznih snimaka koji nastaju tokom ove intervencije i korisnosti informacija koje se dobijaju na osnovu njih, koronarografija je zlatni standard za dijagnozu koronarne bolesti.
Za pacijenta, koji je sve vreme u budan, ova intervencija je brza i bezbolna, a u pojedinim slučajevima kada je pacijent u stanju akutnog infarkta miokarda uz pomoć ove procedure njegov život može biti spašen.
U kojim sve slučajevima se obavlja koronarografija?
Pored pomenutog akutnog stanja infarkta miokarda, koronarografija može da se koristi još i za druge brojne probleme sa koronarnim arterijama, na čijoj unutrašnjosti postoje promene i zbog toga je otežan protok krvi do srčanog mišića, zbog čega dolazi do njegove slabe ishranjenosti. Koronarografija se, dakle, obavlja i u sledećim slučajevima:
- nakon srčanog udara; kada postoji blokirana krv u arterijama,
- za merenje količine krvi koju srce ispumpava u minuti,
- kao pomoćna metoda u uspostavljanju dijagnoze angine pektoris; kada je bol u grudima izazvan ograničenim dotkom krvi u srce,
- za planiranje budućih hiruških intervencija poput koronarne angioplastike
- za otkrivanje urođenih srčanih mana.
Snimanje koronarnih arterija u Puls kardiološkom centru na Novom Beogradu
Koronarografiju u kardiološkoj bolnici Puls, rade posebno obučeni interventni kardiolozi i radiolozi sa dugogodišnjim iskustvom u izvođenju ove vrste invazivno-interventne procedure i pacijenti će dobiti najbolji tretman i dijagnostiku uz pomoć moderne opreme i savremeno opremljene angio-sale.
Pre samog početka angiografije, pacijent će intravenozno dobiti sedativ kako bi bio smiren tokom trajanja procedure, ali će sve vreme biti budan i biće zamoljen da prati upute lekara. Na mesto gde će biti uveden kateter se aplikuje lokalni anestetik, koji vrlo brzo deluje i nakon njega pacijent ne oseća nikakvu neprijatnost na tom delu tela.
Sama koronarografija počinje punkcijom (odnosno ubodom) u mesto na podlaktici ili preponi pacijenta, gde će se uvesti kateter, koji predstavlja dugačku, fleksibilnu plastičnu cevčicu, koja će pažljivo biti ubačena u arteriju i biće vođenja sve do ušća koronarnih arterija.
Preko katetera se ubrizgava rendgenski kontrast, koji služi da prikaže eventualna suženja u krvnim sudovima. Ona se jasno vide na monitoru koji lekar gleda u toku koronarografije i na osnovu toga donosi odluku o daljim koracima.
Dijagnoza nakon koronarografije donosi odgovore na važna pitanja
Osim što će pacijent konačno dobiti informaciju o tome da li ima ili ne koronarnu bolest, takođe će dobiti i jasan protokol daljeg lečenja. Snimci napravljeni tokom koronarografije pomažu lekaru da precizno lokalizuje promene na arterijama i skladu sa tim preporuči pacijentu dalje hiruško lečenje, ukoliko je potrebno.
U tom smislu, dalje lečenje može ići u pravcu drugih interventnih kardioloških procedura, poput bajpasa ili stenta za one pacijente koji imaju zakrčenja krvnih sudova, ili nastavak medikamentozne terapije ukoliko se utvrdi da su arterije i drugi krvni sudovi prohodni.
S obzirom na činjenicu da su kardiovaskularna oboljenja i dalje glavni uzrok smrtnosti kod najvećeg broja ljudi kako u Srbiji, tako i u čitavom svetu, pravovremeni odlazak na kardiološki pregled je obaveza svakog pacijenta koji oseća tegobe. Na taj način će pomoći sebi da dobije najbolju vrstu pomoći koja mu je potrebna ukoliko ima kardiološke probleme.
Jedan od najboljih i najpreciznijih načina da se uspostavi dijagnoza koronarne bolesti je upravo koronarografija, koja donosi važne informacije kako pacijentima, tako i lekarima na osnovu kojih oni mogu pomoći da se ova ozbiljna oboljenja leče na vreme i da pacijent ima kvalitetan i dug život.
PR tekst
______________________________________________________________