Prethodni članak
Zeleni Srbije Vladi RS: Objavite ugovor o Beogradu na vodi
Zeleni Srbije traže od Vlade Republike Srbije da što pre objavi sadržaj potpisanog Ugovora o zajedničkom ulaganju u projekat „Beograd na vodi“ jer ne postoji nijedan, Zakonom utvrđen, razlog koji daje za pravo nosiocima izvršne vlasti da dokument takvog značaja kriju od očiju javnosti.
Imajući u vidu netransparentnost i neutemeljenost hitnosti procedure usvajanja planskih i strateških dokumenata koja je prethodila potpisivanju navedenog Ugovora Zeleni Srbije ukazuju na potrebu da se daju odgovori na sledeća pitanja:
- Po kom osnovu je dato više desetina stanova i poslovnih prostora u postupcima raseljavanja lica iz područija Savskog amfiteatra pre utvrđivanja javnog interesa, odnosno donošenja Zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije projekta izgradnje „Beograd na vodi“?
- Da li je prilikom rešavanja imovinsko-pravnih odnosa uopšte vršena procena tržišne vrednosti nepokretnosti koje su prinudno oduzimane i koja ustanova je vršila tu procenu?
- Kako je javnosti prezentovano, firma u vlasništvu kompanije „Igl Hils“ dobila je zemljište u zakup od 99 godina. Zeleni Srbije upozoravaju da ukoliko to ugovorom nije onemogućeno investitor može, po završetku izgradnje objekta na građevinskoj parceli po sopstvenom izboru, bez naknade konvertovati pravo dugoročnog zakupa u pravo svojine na zemljištu.
- Zbog čega je grad Beograd uskraćen za više od 300 miliona evra koliko iznosi doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta, što je inače izvorni prihod lokalne samouprave čija je namena finansiranje nedostajuće komunalne infrastrukture na teriritoriji celog grada?
- Da li postoji svest donosioca odluka da će oslobađenjem investitora plaćanja doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta u iznosu od nekoliko stotina miliona evra na račun opremanja sekundarnom infrastrukturom biti ugrožen razvoj i finansiranje kapitalne magistralne infrastrukture grada Beograda i komunalno opremanje najugroženijih obodnih delova grada
- Koji su razlozi doveli do toga da se ne prihvati predlog Zelenih Srbije kao optimalno rešenje da se u okviru projekta „Beograd na vodi“ predvidi postrojenje za preradu otpadnih voda, osim što se time evidentno smanjuju privatnom investitoru troškovi komunalnog opremanja zemljišta unutar granica plana na ime kojih je oslobođen plaćanja doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta?
- Zeleni Srbije ukazuju na neophodnost nasipanja kompletnog obuhvata Prostornog plana područja posebne namene za potrebe projekta „Beograd na vodi“ do kote stogodišnjih voda grada Beograda, uz izgradnju nedostajuće obaloutvrde u toj visini. Istovremeno pitamo nadležne gde je opredeljeno pozajmište za više miliona kubika potrebnog materijala za nasipanje i kakve će ekološke posledice to izazvati?
- Uvažavajući vizionarstvo političkih tvoraca projekta „Beograd na vodi“, pitamo ih u kom strateškom, programskom, prostornom ili planskom dokumentu razvoja Beograda i Srbije su pronađene odrednice da se prilikom izrade Prostornog plana područja posebne namene na desnoj strani Savskog amfiteatra umetne preko 1.000.000 m2 stambenog prostora i 750.000 m2 komercijalno-poslovnog prostora upravo u tolikom obimu i toj srazmeri, i sa posledicom naseljavanja gotovo 20.000 stanovnika?
- Da li je slučajno ili namerno zaboravljeno da Koridor VII nije samo plovni put reke Dunav, inače prostirući sve do Ostružničkog mosta na reci Savi, već i predmet Prostornog plana područja posebne namene međunarodnog vodnog puta E 80? Zeleni Srbije ističu da je ključno opredeljenje tog plana regulativa i sprovođenje mera za sprečavanje sistemskog zagađivanja industrijskim i kanalizacionim otpadnim vodama, naročito u gradskim područjima. Ta regulativa ni u jednom segmentu nije uvažena u dosadašnjem razvoju projekta „Beograd na vodi“.
Zeleni Srbije smatraju da su odgovori na ova pitanja od ključne važnosti za zaštitu javnog interesa građana i građanki Beograda i Srbije, i zato će ih postavljati sve dok ne dobiju odgovore.