Нацрт закона о унутрашњим пословима – наставак јавне расправе
Када је пре пар дана Врховни командант, како је својевремено као министар одбране Александар Вулин ословљавао свог имењака Александра Вучића, из Будимпеште где се службено налазио, замолио Вулина, сада као министра унутрашњих послова, да из процедуре повуче нацрт новог Закона о унутрашњим пословима, министар полиције скрушено је саопштио на режимским медијима да се – председничка не повлачи.
Мислили смо да је спорни Нацрт закона о унутрашњим пословима – повучен, али није! Данас је практично настављена, можда боље речи продужена јавна расправа.
Данас на Криминалистичко-полицијском универзитету у Земуну, у сали „Арџибалд Рајс“ одржане су консултације између Радне групе МУП-а, полицијских синдиката и организација цивилног друштва, а у вези са Нацртом закона о унутрашњим пословима; оног Нацрта који је прошле недеље „повучен“.
На позив секретаријата Министарства унутрашњих послова у консултацијама је учествовао и Институт за истраживање корупције Кареја. У смањеном и делимично промењеном саставу, радно председништво је наставило са разматрањем примедби које су се чуле у јавности, а пре свих примедби на препознавање на основу биометријских карактеристика лица. Секретар МУП-а господин Зоран Лазић рекао је да су консултације сазване због тражње ОЦД да се рок јавне расправе продужи, као и „након медијских спинова и неких ваших изјава“, мислећи при томе на организације цивилног друштва.
Слично као и на јавној расправи одржаној у Београду, прилично детаљно су образложене све спорне одредбе сада повученог Нацрта закона. Сви присутни који су желели добили су реч да кажу своје мишљење. Више дискутаната је указало на опасност по људска права, али је било и оних који су сматрали да демократије у нашем друштву има и превише. Највећи део дискусије односио се на биометријску идентификацију и људска права. Представник Института Кареја је опет истакао да Нацрт закона не препознаје као опасност по безбедност ни политичку корупцију, ни злоупотребљену политичку моћ.
На крају, представницима ОЦД упућен је позив да дају свој допринос утврђивању да ли су, или нису потребни видео надзор и биометријска идентификација лица. Следеће консултације очекују се у другој половини октобра.
_________________________________________________________________