Bivši radnici FRA traže odgovornost zbog uvođenja fabrike u stečaj
Bivši radnici Fabrike reznog alata (FRA) u Čačku traže odgovornost poslovodstva što je u fabrici otvoren predstečajni postupak, iako je država, koja je bila većinski vlasnik, u nju uložila više stotina miliona dinara u poslednjih 11 godina.
Predsednik Industrijskog sindikata FRA Dušan Đelić rekao je agenciji Beta da su nadležnom tužilaštvu u Čačku podneli više krivičnih prijava protiv rukovodstva fabirke, ali da tužilaštvo još nije odogvorilo na te tužbe.
On je najavio protest bivših radnika FRA ispred tužilaštva i zgrade čačanske policije zbog toga što te institucije ne reaguju povodom njihovih prijava, za šta su, kako kaže, podneli brojne dokaze.
Prema njegovim informacijama od 2009. godine do danas država je u FRA uložila oko 400 miliona dinara, a fabrika je za to vreme upala u velika dugovanja i nije uplaćivala čak ni zdravstvene i penzione doprinose za radnike.
„Predstečajni postupak u FRA je pokrenut 1. oktobra kada je prestao radni odnos za sve radnike i zabranjena proizvodnja i promet u fabrici. Rukovodstvo fabrike se oglušilo o tu zabranu i mi sumnjamo da se u fabrici odvija nezakonita proizvodnja i prodaja stvari iz magacina“, rekao je Đelić.
Dodao je da su tražili od stečajnog sudije Privrednog suda da interveniše i obezbedi fabričku imovinu.
Đelić je naveo da će prema zvaničnim najavama stečaj u FRA biti uveden 26. oktobra kada će stečajni upravnik biti postavljen u fabrici, čime prestaju ovlašćenja dosadašnjeg rukovodstva.
Rekao je da je socijalni program za svih 452 radnika FRA isplaćen i da je ostalo još da se uplate zaostali doprinosi za 320 radnika koji imaju više od 40 godna radnog staža, a da je ta uplata stopirana jer rukovodstvo farbike ne dostavlja Filijali PIO potrebene obrasce, zbog čega su radnici i protestovali polovinom septembra.
On je ocenio da Ministarstvo privrede nije ispunilo sva obećanja prema radnicima FRA, koja su data prilikom pregovora oko socijalnog programa u martu ove godine.
Prema Đelićevim rečima, zaostali doprinosi, za radnike kojima su uplaćeni, obračunati su na platu od 28.200 dinara, što je manje od iznosa minimalne plate u martu ove godine, na koju je tebalo da budu obračunati doprinosi, što je i dogovoreno sa nadležnim ministarstvom.
FRA je osnovana 1953. godine od kada je proizvodila alate koje je izvozila u zemlje u regionu, a deo fabričkih pogona bavio se proizvodnjom i za vojnu industriju.
Kamo srece da je do temelja izgorela pre 20 godina. A trenutno je u toku iznosenje imovine, masina i alata, kako ne bi usli u stecajnu masu.
Đe li se Mozgonja sklonio. Opet u banju.
Sindikat sa penzionisanim Djelicem i Nikitovicem se sada setio da tuzi rukovodstvo , a do sada su duvali u istu tikvu sa direktorima i uzivali u neradu sa zamlacivanjem radnika . Posteni radnici pravi cacani , nisu se gurali da budu neradnici
U vremenu laži i prevare,
demagog operiše egzaktnim podatkom – učešće
poluistine je stopostotno.
Radničko telo je trojanski konj. Dok se radnici
povlače u se i u svoje kljuse, Kurta i Murta će
jahati istog konja. Da li su jednojajčani, znaju
jahani. Kada se Murta kurtališe Kurte, jahanima
će laknuti
Istomišljenici su veći problem od
neistomišljenika
e moja srbijo,gde je ona motka govnjava,pa sindikalce pa direktore ,pa lopovve asignante,pa vladu neutemeljenu i skupstinu pokradenu,i za ove sto je secerovski trazio metlu i cetku;obisati i ocistiti sve lopove sa vlasti u srbiji. i nagraditi ih.prdecanom.