Novi broj Čačanskih novina
Od utorka, 12. oktobra, u prodaji je novi broj Čačanskih novina u kojima, između ostalog, možete pročitati:
Zemaljski dani peku
Služili su narodu
Tokom protreklih sedamnaest godina u Srbistanu su se smenile mnoge vlasti i vlastodršci najrazličitijih ideoloških profila koji su narodu obećavali sve i svašta. Pa ipak uprkos njihovoj odlučnosti, ispostavilo se verbalnoj, da se uhvate u koštac i reše sve nasleđene probleme i brljotine, porodice Jakovljević i Milovanović ne znaju ko je i zbog čega ubio njihove sinove. U poslednje vreme dežurne patriote i dobrovoljni davaoci tuđe krvi najavljuju uvođenje obaveznog služenja vojnog roka, a da nijednog trenutka nisu pomenuli kada će i da li će uopšte roditelji Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića doživeti da saznaju ko je i zbog čega ubio njihove sinove dok su služili narodu. Odnosno da li će iko tom istom narodu kome su služila ova dva mladića objasniti sedamnaestogodišnju zaveru ćutanja koja obavija ovaj slučaj, a koje se očigledno pridržavaju i vlast i opozicija.
Piše: Aleksandar Arsenijević
Internet čaršija
Čiji si ti Mali?
Moja građanska nedoumica svakako dolazi iz proleterske naivnosti: šta će bilo kome 24 stana? Odakle bilo kome 24 stana? Kaži majstore da su moja pitanja besmislena, nauči me kako si ih stekao u tim godinama, jesi li nameravao da živiš u svakome od njih neko vreme, žureći da potrošiš sve ono od luksuza što možeš da sažmeš želudačnom ministarskom kiselinom? Kako se to radi, ko ti je to uradio, ako je uradio bez tvog znanja u tvoje časno ime? Zašto si dopustio sebi da se zaustaviš na 24, kad si mogao dalje, i brže i jače, za tvoju decu.
Piše: Ljubodrag Stojadinović
Medijski projekat “Da li smo tolerantni i zašto nismo”
Jugoslovenska praksa
Dok zemlje Istočnog bloka nisu nacionalno pitanje posebno tretirale, niti razvijale sistem zaštite etno-kulturnih grupa, SFR Jugoslavija je kroz različite mehanizme obezbeđivala zaštitu prava takozvanih “narodnosti’. Ustav iz 1974. godine definisao je položaj nacionalnih manjina i njihova kolektivna prava. Jugoslovenska institucija “ključa’ , uprkos jednopartijskom sistemu, omogućavala je zastupljenost manjina u političkom životu.
75 godina čačanske košarke
Velike pobede Borca (Kraj feljtona)
Čačak nije bio grad samo velikih igrača i timova, već i velikih trenera. Gde su se školovali? Na bedemu i železničkoj stanici, gde bi drugo. Tu su bile “učionice” za čačanske učitelje basketa)
Pišu: dr Zoran Antonović i Mišo Naumović
_________________________________________________________________