Korona virus: U Srbiji se epidemijska situacija ne smiruje, iz SZO kažu da će pandemije biti i sledeće godine
Dok lekari upozoravaju da je epidemijska situacija u Srbiji vrlo teška i da na respiratorima ima i dece, iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO) kažu da će pandemija trajati godinu dana duže nego je očekivano, a Uprava za hranu i lekove u Americi odobrila je treću dozu vakcine, kao i mešanje različitih vakcina.
Prema poslednjim zvaničnim podacima od srede, 20. oktobra, u Srbiji je u poslednja 24 časa zabeleženo još 58 smrtnih slučajeva i 7.745 novih slučajeva zaraze od 24.984 testiranih.
Od subote u Srbiji počinje primena kovid propusnica za sve ugostiteljske objekte u zatvorenom prostoru.
Doktor Brus Ajlvord, jedan od istraživača u SZO, kaže da možemo da očekujemo da ćemo sa pandemijom ući u 2022. godinu, jer je u siromašnijim zemljama stopa vakcinacija jako niska.
- Da li trudnice treba da se vakcinišu protiv korona virusa
- Koji se lekovi protiv Kovida-19 koriste u Srbiji
- U Srbiji dostupna i treća doza vakcina
- Delta soj korona virusa – koji su simptomi
U svetu je do sada zaraženo više od 242 miliona ljudi, a preminulo je blizu pet miliona.
Dato je više od 6,69 milijardi doza vakcina, prema podacima Univerziteta Džons Hopkins.
Šta se dešava u Srbiji?
Prema poslednjim zvaničnim podacima od srede, 20. oktobra, u Srbiji je u poslednja 24 časa zabeleženo još 58 smrtnih slučajeva i 7.745 novih slučajeva zaraze od 24.984 testiranih.
Od početka pandemije, zvanično je potvrđeno 1.070.705 slučajeva zaraze, a zabeleženo je 9.272 smrtna slučaja, prema podacima sa sajta covid19.rs.
U bolnicama je trenutno 6.708 pacijenata, a na respiratorima 273.
- Ko ne bi trebalo da primi vakcinu protiv korona virusa – 10 pitanja i odgovora
- Testiranje na korona virus u teoriji i praksi: Šta sve treba da znate
- Pitanja i odgovori o vakcinaciji protiv korona virusa u Srbiji
Šesnaestogodišnji dečak, učenik srednje škole u Kruševcu koji je bio pozitivan na korona virus preminuo je utorak, prenosi RTS.
Od polovine septembra, kada je kruševačka Opšta bolnica ušla u kovid sistem, na bolničkom lečenju bilo je dvanaestoro dece.
Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu, rekao je da podaci Studentske poliklinke pokazuju povećan broj zaraženih studenata, od kojih je 75 odsto nevakcinisano, prenose novinske agencije.
- Koje su mere i kazne na snazi u Srbiji zbog korona virusa
- Koji se lekovi protiv Kovida-19 koriste u Srbiji
Od početka oktobra, u Srbiji je zabeleženo više od 1.000 smrtnih slučajeva, broj dnevno preminulih je na nivou decembra 2020. godine, a bolnice su pod velikim pritiskom.
Legendarni jugoslovenski i srpski golman Dragan Pantelić preminuo je u sredu u 70. godini od posledica zaražavanja korona virusom.
Odluka o kovid propusnicama
Posle sednice Kriznog štaba, Ana Brnabić je rekla da će Vlada Srbije u četvrtak usvojiti uredbu kojom će biti moguće da pravno lice, preduzetnik ili organizator događaja imaju pravo na ulazu u ugostiteljske objekte, uz kovid propusnice, traže i dokument sa fotografijom – ličnu kartu ili pasoš, na primer.
„Imali smo nekoliko problema koje smo pokušavali da rešimo – ne možemo da izvučemo iz baze MUP-a fotografije da bi ih stavili na kovid propusnice jer je to baza za koje nisu uzimane“, rekla je Brnabić.
Ona je dodala da su zato našli način da kovid redari mogu da traže na uvid uz kovid propusnicu lični dokument sa fotografijom ali da za to mora vlada da donese posebnu uredbu.
„Inspekcije su spremne, komunalna milicija je spremna“, poručila je Brnabić.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović za RTS je rekao da „neki vid pozitivne diskriminacije ne bi bio kršenje ljudskih prava“.
„Kada to kažem, mislim na to da vlasnicima kovid propusnica bude dozvoljen ulazak u, recimo, neke veće tržne centre, pozorišta, bioskope, sportske događaje, koncerte“, istakao je poverenik.
Nezadovoljni odlukom nadležnih, par stotina stanovika Beograda protestovalo je u centru glavnog grada Srbije, prenela ja agencija Beta.
Oni su zatvorili saobraćaj na raskrsnici kod zgrade Skupštine Srbije, a policija propuštala samo kola Hitne pomoći.
Nije bilo incidenata.
Epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio jeda su kovid propusnice samo najava oštrijih mera koje će uslediti i da se na njima „neće stati“.
Kako je rekao za RTS, propusnice su uvedene od 22 sata, jer je u tom periodu najveća koncentracija virusa, a osnovna mera je „sprečiti kontakt“.
„Sve smo restrikcije tražili – da sve radi do 17 sati i da ćemo tih 10 dana stvoriti prekid širenja ove bolesti.
Mi smo nezadovoljni, jer se od toga odustalo, ali ovim sertifikatima uvodimo neki red u ponašanje“, rekao je Tiodorović, koji je i član Kriznog štaba.
Takođe je naveo i da je medicinski deo Kriznog štaba „bio na ivici“ da zatraži da škole već od sutra pređu na onlajn nastavu.
Pogledajte: Kako da razlikujete simptome korona virusa, gripa i prehlade
Svi državljani Srbije od 12. maja mogu da preuzmu Digitalni zeleni sertifikat, odnosno potvrdu o izvršenoj vakcinaciji protiv korona virusa i rezultatima različitih testiranja na kovid-19.
Digitalni zeleni sertifikat, pored ličnih podataka – imena, prezimena, JMBG-a, pola i broja pasoša, sadrži podatke da li je neko vakcinisan, broj primljenih doza, kao i datum primanja prve i druge doze.
Ovaj sertifikat sadrži i rezultate PCR, antigenskog i serološkog testa.
Digitalni zeleni sertifikat dobijaće i oni koji su u prethodnih šest meseci preležali preležali kovid-19, a posle toga se nisu vakcinisali.
Ovaj sertifikat moguće je preuzeti preko sajta eUprava.
Prijavljivanje za vakcinaciju u Srbiji je moguće preko portala e-Uprave, Vajber aplikacije, kao i telefonom preko pozivnog centra na broj 0800 222 334.
U Srbiji je od 12. jula dostupna digitalna aplikacija namenjena ljudima koji imaju problema sa post-kovid sindromom.
📢 Доступне нове услуге на Порталу #еУправа :
– Уколико сте пропустили термин вакцинације једноставним попуњавањем упитника поднесите захтев за добијање новог термина
– Слање Потврде о извршеној вакцинацији против COVID-19 на имејл.Више информација: https://t.co/wvbYvWTQKw pic.twitter.com/59N4GtPxeq
— Portal eUprava (@eUprava) March 20, 2021
Ukratko iz sveta:
- U Moskvi, glavnom gradu Rusije, svim starijim od 60 godina koji se nisu vakcinisali i onima sa hroničnim bolestima preporučeno da do 25. februara ne izlaze iz kuća.
- Letonska vlada odlučila da ponovo zaključa zemlju do sredine novembra zbog skoka broja zaraženih.
- U Italiji protesti zbog obaveznih zdravstvenih propusnica za zaposlene.
- Predsednik Brazila Žair Bolsonaro optužen je za zločine protiv čovečnosti zbog lošeg upravljanja pandemijom, pokazao je nacrt velikog izveštaja.
- U svetu je do sada zaraženo više od 241,5 miliona ljudi, a preminulo blizu 5 miliona. Dato je više od 6,67 milijardi doza vakcina, prema podacima Univerziteta Džons Hopkins.
Kakva je situacija u regionu?
- Bosna i Hercegovina – 245.792 potvrđena slučaja
Do sada je umrlo 11.228 ljudi, a oporavilo se 192.218
- Hrvatska – 429.974 potvrđenih slučajeva
Do sada je preminulo 8.928, a oporavilo se 411.152
- Slovenija – 310.170 potvrđena slučaja
Do sada je preminulo 4.645, a oporavilo se 292.428 ljudi
- Severna Makedonija – 198.156 potvrđenih slučajeva
Od posledica korona virusa do sada je preminulo 6.978, a oporavilo se 183.972 ljudi.
- Crna Gora – 138.607 potvrđenih slučajeva
Preminulo je 2.042, a oporavilo se 131.606 ljudi
- Kosovo – 160.558 potvrđenih slučajeva
Do sada je preminulo 2.974, oporavilo se 157.022 ljudi.
Pogledajte video: Sve o Delta soju virusa
Kako je u svetu?
Više hiljada demonstranata u Ljubljani, u glavnom gradu Slovenije, protestovalo je protivh mera vlade Janeza Janše, posebno obaveznih kovid propusnica, a neki su tražili i ostavku vlade.
Policija je kordonom sprečila odlazak demonstranata pred zgradu parlamenta, javlja Hina.
Nekoliko osoba je identifikovano, a najmanje jedna je privedena.
Opozicija je u parlamentu zatražila smenu ministra unutarnjih poslova Aleša Hojsa zbog, kako kažu, preterane upotrebe represivnih mera prema demonstrantima na poslednjih nekoliko okupljanja.
Gradske vlasti u Moskvi odlučile su da organizuju lutriju kako bi postakle ljude da se vakcinišu, a najsrećniji će dobiti 10 stanova.
Tokom svake od sledećih pet nedelja, vlasti će lutrijom deliti po dva stana Moskovljanima i Moskovljankama koji su nedavno vakcinisani, a ceremoniju će uživo prenositi televizija.
Ovo je samo jedan u nizu pokušaja nadležnih da motivišu stanovništvo da se vakciniše.
U Moskvi su već organizovane slične nagradne igre, a vakcinisanim penzionerima vlasti daju novčanu pomoć ili paket sa hranom i lekovima – zavisi za šta se opredele najstariji građani prestonice.
- Dugotrajni Kovid: Ko ima najveće šanse da oboli
- Kovid koji traje predugo: Hoće li mi nekad biti bolje
- Zašto se neki ljudi ne oporavljaju od korona virusa
Predsednik Brazila Žair Bolsonaro optužen je za niz zločina protiv čovečnosti zbog donošenja odluka o pandemiji Kovida-19, navodi se u nacrtu velikog istraživačkog izveštaja Senata te zemlje.
Bolsonaro je optužen da nije uspeo da kontroliše epidemiju koji je ubila više od pola miliona Brazilijanaca.
Izveštaj je rezultat šestomesečnog istraživanja skandala i korupcije u vladi.
U martu, kada je dnevno umiralo više od dve hiljade ljudi, Bolsonaro je rekao narodu da „ne kuka“.
Ipak ostaje nejasno šta će ovaj izveštaj značiti za presednika Brazila, jer treba da prođe glasanje senatske komisije, koja bi mogla na njega da stavi veto i da ga izmeni.
Ne postoji garancija da će izveštaj dovesti predsednika do krivične prijave.
Today Italy sinks again into the dark, these are the images at the Port of Trieste, we are in a dictatorial drift. At this point only external help can save us! #Trieste pic.twitter.com/jOwDjPCetq
— Syst3mL0g0ut👾🍉🥥🧱 (@SL0g0ut) October 18, 2021
Pogledajte video: Kako nastaje kolektivni imunitet
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
- KAKO I GDE MOGU DA SE TESTIRAM: Različiti testovi
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.