Y? Project i Maja Ćirić u Galeriji
Filmski i video program Umetničke galerije ,,Nadežda Petrović“ vam u ponedeljak, 25. oktobra u 20 časova predstavlja ,,Y? Project“ , dokumentarni road trip film grupe autora iz Slovenije (Neža Knez, Danilo Milovanović, Toni Poljanec, Luka Erdani) o simboličnom putovanju automobilom Yugo iz ,,rodnog“ Kragujevca do Njujorka.
Gosti programa su Maja Ćirić, nezavisna kustoskinja iz Beograda koja će predstaviti projekat i autore, kao i sami autori, koji će nakon projekcije razgovarati sa publikom. Program je podržan od strane Ministarstva za kulturu i informisanje Republike Srbije, a ulaz na projekciju je besplatan.
O projektu:
30 godina nakon raspada Jugoslavije automobil Jugo (kasnije Yugo) važi za jedan od simbola nekadašnje republike. Yugo je kao prvi „pravi“ jugoslovenski automobil doživeo regionalni i međunarodni komercijalni uspeh. Kontroverzna istorija ovog automobila, koja je krajem osamdesetih godina doživela svoj vrhunac izvozom Yuga na američko tržište, je bila polazna tačka Y? projekta. Ideja je udružila četiri umetnika, koji su se odlučili da nakon tri decenije izvezu još jedan Yugo na američko tržište.
Izvoz je podrazumevao putovanje automobilom iz njegovog rodnog Kragujevca, prema severu Srbije i dalje kroz Hrvatsku, Sloveniju, Austriju, Nemačku, Holandiju, Belgiju, Francusku, Englesku, te trajektom do Sjedinjenih Američkih Država. Osnovni cilj projekta bilo je istraživanje teme iz savremene perspektive, što je na neki način predstavljalo suočavanje dvaju ideologija – socijalizma i kapitalizma.
Ekipa Y? projekta je na putovanju susretala i intervjuisala pojedince, koji su na neki način povezani s Yugom. Počevši od nekadašnjih radnika i funkcionera fabrike automobila „Zastava“ te bivših i sadašnjih vlasnika Yuga, do umetnika i filozofa koji su kroz svoj rad dolazili u dodir sa ovom temom. Putovanje je poslužilo i kao podloga za aktivno izvođenje umetničkih intervencija u javnim prostorima Evrope i SAD. Intervencije su se odnosile na poigravanje simbolima povezanim s pričom Yuga kao i suočavanje konteksta ovog automobila sa aktuelnim političkim temama. Sve intervencije su nastale tokom putovanja. Automobil je u konačnici prodan novom, američkom vlasniku, a rezultati projekta su izložbena postavka i dokumentarni film. Film provlači lične anegdote sa putovanja kao avanture kroz priču o automobilu Yugo, satkanu iz sakupljenih činjenica i mitova.
– Yugo smo lično doživeli kao simbol jednog vremena i jedne države, koja više ne postoji. S nestankom države po kojoj je i dobio ime, automobil je na neki način izgubio svoj identitet – Y? Project.
O gostima:
Maja Ćirić je nagrađivana nezavisna kustoskinja i umetnička kritičarka (nagrada Lazar Trifunović, 2007; ArtsLink Independent Projects Award, 2008; ISCP Curator Award, 2011; Dedalus Foundation Curatorial Research Award, 2013; Visual Artists Ireland Visiting Curator Award, 2019;) sa iskustvom u vođenju i doprinosu međunarodnim projektima. Između ostalog, Ćirić je bila kustoskinja vizuelnog dela Bijenala mladih umetnika Mediterranea, u Tirani (2017.), i kustoskinja (2007.) i komesar (2013.) paviljona Srbije na bijenalu vizuelnih umetnosti u Veneciji. Njeni javni angažmani bili su, između ostalog, u MAC VAL (2017.), Centre Pompidou (2018.) u Parizu i MNAC u Bukureštu (2018.)AICA Serbia Cokonferencija (2021.), Zlin Digital Exhibition Design konferencija (2021.), Interact Conference on Human-Computer Interaction (2021.) and IKT konferencija (2021.) Pisala je za Obieg, Artforum i Artmargins Online itd. Redovno gostujuje kao predavač istorije, metodologije i epistemologije kustoskih praksi (Oberlicht Association, Kišinjev, Moldavija (2020.); Fine Arts Academy, Taipei, Tajvan (2019.) itd. Bila je uključena je u projekte koji proučavaju odnos između umetnosti i nauke sa posebnim osvrtom na veštačku inteligenciju i digitalni obrt, a u saradnji sa Centrom za promociju nauke (2020.) u Beogradu i Trieste Contemporanea u Trstu, Italija u okviru Trsta evropske prestonice nauke. Njeno pole ekspertize su kustoske prakse i institucionalna kritika, a nakon digitalnog obrta 2020 deluje i kao kustos u metaverse. Članica je Saveta The Telos Society, Arts & Culture Research Lab Observatorium iz Atine i istraživač na projektu Digital Glass Serbia.Aktivna je članica AICA (Udruženja likovnih kritičara), ICI-a (Independent Curators International), IKT-a (International Association of Curators of Contemporary Art).
Y? su: Neža Knez, Danilo Milovanović, Toni Poljanec i Luka Erdani.
Neža Knez (1990, Ljubljana) i Danilo Milovanović (1992, Banja Luka) su interdisciplinarni umetnici koji deluju u polju vizuelne umetnosti. Oboje su magistrirali na Akademiji za likovnu umetnost u Ljubljani, gde su za svoj rad dobili studentsku Prešernovu nagradu. Danilo se dodatno obrazovao u Pragu (Umprum akademija), Neža u Zagrebu (WHW akdemija). Oboje su po dva puta bili nominovani za nagradu za mlade umetnike u Sloveniji OHO. Neža je dobitnica nagrade OHO 2018. godine. Danilo je bio dugogodišnji član kolektiva Rog, danas deluje u autonomnoj zoni Metelkova. Svoja radove redovno izlažu u Sloveniji kao i u međunarodnom prostoru.
Toni Poljanec (1979, Kranj) je diplomirao na odseku za kulturologiju na fakultetu za društvene nauke u Ljubljani. Deluje na području dokumentarnog i eksperimentalnog filma te performansa. Za svoj rad je 2018. godine dobio nagradu Zlatna Riba, za nezavisnu video produkciju. Aktivan je član društva Hupa Brajdič iz Ljubljane.
Luka Erdani (1992, Ljubljana) je studirao sociologiju i istoriju na filozofskom fakultetu u Ljubljani. Iniciator je festivala Transforma u Sloveniji, suosnivač prostora za alternativnu kulturu Modri kot (u nekadašnjem autonomnom prostoru Rog), te vodja servisa bicikala Podhod u Ljubljani. Redovno sarađuje sa umetnicima, uglavnom kao producent ili asistent.
_______________________________________________________________________