Čačak rešava problem uklanjanja životinjskog otpada
Neškodljivo uklanjanje sporednih životinjskih proizvoda, ili animalnog otpada, jedan je od najvećih izazova Srbije u oblasti zdravstvene zaštite životinja i ljudi i zaštite životne sredine.
Ukupno u Srbiji godišnje nastaje oko 250.000 tona sporednih životinjskih proizvoda – uginulih životinja i otpadaka od klanja. Od toga se samo oko 20 odsto propisno preradi, a ostalo završava po livadama, kanalima, smetlištima, a zabeleženi su slučajevi da se deo čak vrati u ishranu ljudi.
Sa ovim velikim problemom suočavaju se republičke i lokalne vlasti, stočari, klaničari, prerađivači, mesari, veterinari i građani, svuda u Srbiji.
U cilju njegovog rešavanja, grad Čačak i Ekološki centar „Stanište“ iz Vršca, u partnerstvu sa opštinama Sjenica i Dimitrovgrad i gradom Subotica, realizuje projekat „Sistem za sakupljanje sporednih životinjskih proizvoda u četiri regiona u Srbiji“.
Jedan od najvažnijih rezultata biće izrada dokumentacije (studija izvodljivosti, plan upravljanja, građevinski i drugi projekti), sa kojom će se konkurisati u programima EU za izgradnju četiri lokalna sistema sakupljanja sporednih proizvoda.
Zašto je važno pravilno postupati sa sporednim životinjskim proizvodima? Kako se to pravilno čini? Šta su opasnosti ukoliko to ne činimo? Pogledajte u ovoj kratkoj animaciji.