Ovčar Banja, centar za obuku alpinista (VIDEO)
Alpiniste u poslednje vreme više viđamo na poslovnim i stambenim objektima nego na planinama. Razlog je izgradnja velikih građevina čiju je spoljašnjost nemoguće održati čistom bez njihove pomoći. Nebojša Novaković, alpinista i industrijski alpinista više od četiri godina bavi se ovim poslom. Prva znanja stekao je u Ovčar Banji, a posao ga je do sada vodio po celoj Srbiji ali i inostranstvu.
— U poslednje vreme smo više na zgradama nego na planinama zbog posla. Kada se odlučiš da budeš industrijski alpinista prvo moraš da završiš kurs i da dobiješ IRATA sertifikat koji je svetski priznat i sa njim možete raditi u bilo kojoj zemlji. To je neka osnova kako bi se ušlo u posao. Kasnije dolazite do kupovine opreme i svega neophodnog kako bi se ušlo u posao — kaže Nebojša.
Kaže da od ovog posla može da se živi, a osim što ste često u prirodi i izazovan je.
— Najčešće sam radio na zgradama gde je trebalo uraditi razne intervencije, postavljao zaštitne mreže na stenama protiv odrona dok u zimskom periodu čistimo sneg, ledenice. Trenutno čekam neki posao oko vetrečnjača koje treba da se grade u okolini Pančeva. Najvažnije u ovom poslu je obezbediti dobru opremu, sertifikovanu opremu kako bi se izvodili radovi kako treba i po propisima, Neke poslove je teže, neke lakše obaviti, ali u suštini ništa zahtevno i nemoguće — navodi Nebojša i dodaje da se alpinizmom bave i dame, ali su one angažovane na manje zahtevnim poslovima, kao što su manje intervencije ili pranje prozora.
Obuka za sertifikat traje sedam dana, šest dana izvode se vežbe, treniranja, a sedmi dan dolazi ispitivač koji proverava stečena znanja. Obuka za dobijanje licence košta oko 1.000 evra, dok je sertifikovana oprema nešto skuplja, pa tako samo sertifikovano uže košta od 50 evra pa naviše.
Radovi na visini nemaju veze sa alpinizmom.Sve najbolje alpinistima 🤣🤣🤣