Narodna stranka: Izmenama Zakona o javnim nabavkama sprečiti krađu stotina miliona evra
– Time će biti sprečeno nezakonito rasipanje stotina miliona evra novca građana Srbije na godišnjem nivou i stvoriće se uslovi za striktnu i efikasnu primenu tog zakona, kao i zakonski preduslovi za oduzimanje nelegalno stečenog profita po osnovu nezakonitih javnih nabavki i vraćanje tog novca u državnu kasu – navodi se u saopštenju.
U saopštenju se ističe da je Državna revizorska institucija (DRI) u svom izveštaju za 2020. godinu utvrdila nepravilnosti u javnim nabavkama u iznosu od 129 milijardi dinara, odnosno oko milijardu i 100 miliona evra, od kojih su za 97 odsto utvrđenih nepravilnosti označena javna preduzeća „Putevi Srbije“ i „Elektroprivreda Srbije“, kao i „Infrastruktura železnice Srbije“.
– Poražavajući nalaz DRI za 2020. godinu nije izuzetak nego trend koji se nastavlja i nepravilnosti su sve veće iz godine u godinu. DRI je ranije utvrdio da su ’Putevi Srbije’ u 2018. godini i 2019. godini nabavili dobra, usluge i radove u iznosu od 51,38 milijardi dinara, što je oko 450 miliona evra, bez sprovedenog postupka javne nabavke, a da nisu postojali razlozi za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama – piše u saopštenju.
– Takvu rupu u finansijskom sistemu ne bi izdržale ni mnogo veće i bogatije države od Srbije i zato ne čudi što u budžetu nema dovoljno para i što se novac za lečenje teško obolele dece prikuplja humanitarnim akcijama i SMS porukama, dok sa druge strane nastaje nova klasa bogataša, čije bogatstvo počiva na korupciji i pljački narodnog novca – navodi se u saopštenju.
Pravni savet Narodne stranke istakao je da bi Zakon o javnim nabavkama trebalo izmeniti tako da omogući podsticaje uzbunjivačima koji imaju saznanja o nezakonitom trošenju javnih sredstava.
– Nerealno je očekivati da se neko bez podsticaja usprotivi nezakonitim aktivnostima i time potencijalno ugrozi bezbednost i egzistenciju sebe i svoje porodice – navodi se u saopštenju.
– U SAD uzbunjivači imaju pravo na nagradu do 30 odsto od ukupnog iznosa koji Vlada naplati ili povrati po osnovu njihove prijave o korupciji ili drugom nezakonitom postupanju, što je nagrada za iskazanu hrabrost prilikom ukazivanja na nezakonito ponašanje – piše u saopštenju.
Dodaje se da bi uzbunjivačima trebalo omogućiti ne samo da prijave nezakonito trošenje javnog novca državnim organima, nego i da oni sami, kao tužioci, pokrenu postupke pred sudovima radi utvrđivanja ništavosti ugovora zaključenih suprotno zakonu.
– Takvo rešenje bi bilo u skladu sa opštim načelom obligacionog prava da svako ima pravo isticati takozvanu apsolutnu ništavost ugovora, te da pokretanje takvog postupka ne zastareva – navodi se u saopštenu Pravnog saveta Narodne stranke.
– Trebalo bi predvideti i obaveznu sankciju da dobavljač koji je znao ili morao znati da se ugovor zaključuje suprotno odredbama Zakona o javnim nabavkama mora da vrati u celosti novac koji mu je isplatio naručilac, te da uzbunjivač koji je pokrenuo sudski postupak ima pravo na nagradu u određenom procentu od tako povraćenog novca koji je bio nezakonito isplaćen – navodi se u saopštenju.
Pravni savet Narodne stranke je istakao da pravo na podnošenje takvih tužbi ne bi zastarevalo i trebalo bi da važi i retroaktivno za ugovore zaključene pre stupanja na snagu izmena Zakona o javnim nabavkama, kako bi bio „obuhvaćen i period vladavine SNS-a“.