Orezivanje ili ubijanje
Pisali smo i ranije na temu orezivanja stabala na javnim površinama u našem gradu. Građani su negodovali nakon što su videli kako „orezana“ stabla izgledaju, a oni koji su ih „orezivali“ tvrdili su da to tako treba.
Ovakvu sliku i danas smo mogli videti u Čačku. U samom centru grada u ulici Devet Jugovića, nasuprot Malog parka. Radnici su danas orezivali stabla ispred stambenih zgrada, a naš čitalac je to snimio i poslao nam fotografije.
Da li je ovo ispravan postupak orezivanja ili postupak koji lagano ubija stabla? Kao laici potražili smo stručan odgovor na ovo pitanje. I našli ga u tekstu sa portala Eko straža čiji autor je Nemanja Marinković, dipl.inž.pejz.arh.
U tekstu “Orezivanje u glavu” ili “topping” metoda orezivanja stabala“ navodi se da se engleska reč “topping” na engleskom koristi i za invazivno orezivanje stabala i za poslastičarsko postavljanje glazure kao završnog sloja na torti.
– Pre desetak godina bilo je očigledno veoma zgodno pozajmiti ovu slađu reč i izbaciti onu našu koju sam učio na Šumarskom fakultetu u Beogradu, a koja je bila opisna i u duhu našeg jezika – kresanje ili orezivanje u glavu. I kao da nije bilo dovoljno to što je jedan od glavnih razloga za seču platana u Bulevaru kralja Aleksandra bio taj što su platani devedestetih loše održavani i orezivani toping metodom što je potom dovelo do pojave truleži, mi smo i posle deset godina svedoci da se stabla po Srbiji i dalje orezuju na isti način. Prosto je neshvatljivo da se to i dalje događa, da ni na jednoj sopstvenoj grešci ne možemo ništa da naučimo i da dok čitate ovaj tekst neko u Srbiji u glavu orezuje neko stablo – navodi Marinković u tekstu.
– Šta je zapravo to što se želi postići ovakvim skupim i ubitačnim orezivanjem? Jedini razlog pored neznanja koji ja mogu da zamislim, je to da velika i uglavnom starija stabla smetaju vazdušnim kablovima elektro distribucije ili izgradnji novih zgrada i rekonstrukciji ulica. Kako je uopšte došlo do toga da neko u program održavanja ubaci ovakav metod orezivanja? Osnovni razlog je taj što su stabla nedovoljno redovno ili kvalitetno orezivana; ili su loše planirana u smislu da u su uskim ulicama sađena stabla koja formiraju široke krošnje koje ometaju saobraćaj ili izgradnju; ili su sađena ispod trase vazdušno vođenih kablova, dakle opet loše planirana. Moguće je i da su stabla prestarela pa postoji opasnost da se debele i polutrule grane polome i padnu, ali ja bih se ovde zadržao na orezivanju zdravih, a ne bolesnih i trulih stabala – kaže Marinković.
– Različite vrste različito podnose orezivanje. Ranije je bila praksa da se svakih 4-5 godina u glavu orezuju vrste koja dobro podnose orezivanje i ispunjavaju neki od već pomenutih razloga. To su pre svega platani, lipe, katalpe, bagrem, dud…Međutim, takvo orezivanje dovodi do iznurivanja stabla koje na mestu velikog reza izbacuje desetine mladih izbojaka koji traže veliku količinu hranljivih materija iz korena, a malo toga mogu da vrate korenu fotosintezom jer jednostavno svi ti izbojci zajedno imaju 10x manju lisnu masu u poređenju sa onom koju je stablo imalo pre orezivanja. Fiziološki procesi u biljci su poremećeni i biljka počinje da stagnira. Dalje, veliki rezovi su često nepravilno urađeni, kora je zacepljena , rezovi se ne pramazuju zaštitnim balzamom i na kraju se otvorena rana inficira i počinje proces truljenja. Pored truljenja, na rezu koji praktično nikada ne može da u potpunosti zaceli (kalusira) kasnije se javljaju i rak rane i entomološke infekcije – odumiranje biljke je neizbežno. O estetskom aspektu da i ne pišem, to je nadam se svima već jasno. Orezivanje u glavu za biljku praktično predstavlja odloženu smrtnu presudu. Koliko će stablo orezano na taj način živeti, zavisi od njegove starosti i svega po malo napisanog vezano za sam proces orezivanja, ali je definitivno sigurno da su mu godine odbrojane – kaže Nemanja Marinković, dipl.inž.pejz.arh.
Poslednjih godina u SAD i Kanadi ovakvo orezivanje je strogo zabranjeno, u nekim gradovima se čak sankcioniše kaznama (500 USD za svako orezano stablo). Amerikanci su zaključili da je cena takvog orezivanja previsoka i to u svim aspektima. Dakle, skupo je i rizično orezivanje, velika se šteta nanosi stablu i ekosistemu i mnogo je potrebno i vremena i novca da se takvo stablo ponovo zasadi i dostigne veličinu i habitus starog stabla pre orezivanja. Kod nas se metod kresanja u glavu i dalje primenjuje, nadam se da ćemo ga stručnim planiranjem i održavanjem, uskoro, zajedno ispratiti u istoriju.
Izvor: Za pisanje teksta korišćen materijal sa portala Eko straža
__________________________________________________________________________________
I posle se pitamo o zagadjenju…E sns balaburdo,ni stabla ne znate da orezete…
PRECE BI IM BILO DA PO ULICAMA I TROTOARIMA POKUPE LISCE
DANAS PALA KISICA, LISCE SE NATOPILO, KLIZA SE KO NA STAKLU
PA KAD KRENU TUZBE GRADU ZA IZLOMLJENE NOGE I KUKOVE, POSLE CE DA SE CESU
Orezali su nam zivote , a da nam ne orezu stabla i osude na tiho umiranje . Godinama obezvredjuju i ,,u glavu orezuju , FABRIKU REZNOG ALATA da bi za dzabe uzeli lokaciju na kojoj se nalazi . Osudili su FRA radnike , penzionere na tiho umiranje.
Katastrofa!!! Vise nece imati nigde hlada se’uhvatiti’ u Cacku dok u vrelim letnjim danama je covek primoran da se krece kad upekne Zvezda. Jedan od retkih preostalih drvoreda.Nit mozga nit znanja imaju ali za to bezobrazluka i bahatosti na pretek i na hvatove. Unistise sve.
Sto neko rece bolje da su metle u ruke uzeli da uklone lisce a mozda im je ovo njihova ‘prepametna’ vizija kako vise lisca da nema lisca
Da nije Vesić najavio posetu? On se loži na sečenje drveća.
Šta više imaju protiv drveća, bagra nepismena..
Kod nas nema učenja i primene novih standarda u svetu, do penzije iste navike i znanja. Mogli su i da ih poseku do korena, isti rezultat.
Nemojte pricati nesto sto neznate svako stablo se orezuje po strucnosti po nalogu svaki radnik JKP GRADSKO ZELENILO je obucen za tu vrstu posla ni jedno drvo se nije osusilo svi vi koji ste dokoni i pricate nebuloze i niste za dobrobit grada mozete pricati nebuloze.Samo vi koji hocete da nam grad izgleda kao grad zombija eeee mi hocemo da nam grad izgleda prelepo.Budite humani pa zasadite neko drvo da sutra mogu vasa deca kao i vasi unuci da se ponose sa vama.A ne samo da sedite i kritikujete rad strucnjaka JKP GRADSKO ZELENILO i ponizavate radnike koi se trude da grad bude lep i najlepsi u Srbiji.A kad lisce opada i kvari lepotu grada vi onda ne reagujete nego nas i tad napadate i i dalje svirate violinuneprican po tonovima koi vama odgovaraju
Уместо што јалово трошите време и енергију на писање коментарâ, обратите се особи која је издала налоге за оваква орезивања – то је гђа Драгица Јуковић, дипл. инж. агрономије: https://gradskozelenilocacak.rs/ru-v-di-ci/ Телефон Градског зеленила је 032/537-37-60, па потражите поменуту особу и предочите јој ове чињенице. Штета је већ нанета, зато се потрудимо да поставимо праве људе на права места.
Profesore nije u pitanju nikakva zavera vec iskljucivo neznanje i lenjost.Lakse im ovako nego da moraju zaposliti dva vredna coveka koja razmisljaju svojom glavom a jos i da su strucna…
Najbolji primer ovog naopakog orezivanja je vidljiv ispred ulaza u vrtic na Lj.Keju,vec u maju mesecu potrebna maceta za prolaz jer su mlade grane dugacke,tanke pa se spustaju do zemlje…
Nemojte pricati nesto sto neznate svako stablo se orezuje po strucnosti po nalogu svaki radnik JKP GRADSKO ZELENILO je obucen za tu vrstu posla ni jedno drvo se nije osusilo svi vi koji ste dokoni i pricate nebuloze i niste za dobrobit grada mozete pricati nebuloze.Samo vi koji hocete da nam grad izgleda kao grad zombija eeee mi hocemo da nam grad izgleda prelepo.Budite humani pa zasadite neko drvo da sutra mogu vasa deca kao i vasi unuci da se ponose sa vama.A ne samo da sedite i kritikujete rad strucnjaka JKP GRADSKO ZELENILO i ponizavate radnike koi se trude da grad bude lep i najlepsi u Srbiji.A kad lisce opada i kvari lepotu grada vi onda ne reagujete nego nas i tad napadate i i dalje svirate violinu po tonovima koi vama odgovaraju
al se ti nalupeta sa osnovnom skolom daj Boze
ali zato kobaja stize redovno, odatle si i zombiran
a zaposlen u zelenilu sigurno nisi
Kada budete napisali tekst sa KOJI umesto KOI, možda ću i poverovati u to sto pričate Vi i Vama slični!
Darko iz Avladjinice mozete da im pljunete pod prozor Djilasovci
stop ekoloskom teroru !
Gtadnani su u pravu sto reaguju.Oni ne moraju da znaju,ali ono sto vide svojim ocima,izaziva sumlju da je to dobro.
Odavno se zna u psihologiji,fenomen mosta,dali smem da predjem preko nekog mosta,ako mu se stvori u glavi slika,da most ne ukazuje da je debljina nosaca sigurna.
Ovde nije u problem,samo uticaj na klimatcke promene,ovde je proble vizualizacija koja utice agresivno na coveka,na njegovo raspolozenje.
Sto je izazvolu
masovnu reakciju gradjana.
Po mom saznanju,strucni nazor orezivanje vodi,“strucno lice koje je radilo u inostranstvu na odrzavanje,drvoreda“.Postavlja se pitanje,u kom domenu je imao privelegiju da sa njihovim strucnjacima,saradjuje.Iz ovoga se vidi da je samo bio izvrsijoc,a da nista nije bio sposoban da ukapira,nauci.Sobzirom da tamo postoji i dobra strucna literatura“
Sto se tice nasih pejzasnih arhitekata,oni samo mogu da raspravljaju o niskim urasnim,drvecima,a o visedeceniskim stablima nemaju pojma.Dokaz je i Hrvatcka,koja participira znacajna bespovratna sretsva iz Brisela,i jos su na pocetku.
Ovo sto se radi,u Cacku nista nije posebno u odnosu na ostake gradove Srbije.Stanje za nekoliko godina ce Srpski gradovi ostati bez drveca.
Moje profesijonalno misljenje(19 godina se bavim sve oko drveca),da u Sbiji jos nisu naucili da zasade,drvo,a kamoli da na gratckom drvetu otseku bolesnu granu.To u Srbiji,ne znaju seljaci,gradjani,Gratcja zelenila,ni pejzasni Arhitekti.
Jos jedanput granu na visedeceniskom drvecu.
Protka Cacak.