Masovna otpuštanja
ЕФЈ: Масовна отпуштања у српском Рингиеру
– Европска федерација новинара (ЕФЈ) послала је данас допис швајцарској медијској групацији Рингиер Аксел Спрингер Медиа у којем осуђује масовна отпуштања новинара и медијских радника из Блиц-а, Ало-а, 24 часа, НИН-а, Блиц жене, Пулс-а, којима руководи поменута групација – саопштио је ЕФЈ.
ЕФЈ у потпуности подржава своје чланове у Србији – УНС и НУНС и позива Рингиер да истражи озбиљне тврдње медијских стручњака да су синдикати у њиховој испостави у Србији незванично забрањени, а сама радна права и правна заштита радника се не поштују.
У сладу са извештајима УНС-а и НУНС-а, више од 30 новинара, запослених и сталних сарадника („укључујући самохране мајке, новинаре пред пензијом и новинаре са децом“) који су били запослени у медијима у власништву Рингиер Аксел Спрингер Србија су отпуштени без отказног рока, наведеног разлога или било каквог објективног критеријума за отпуштање. На дан 29. маја 2015. године руководство групације је позвало преостале новинаре како би им саопштили да су масовна отпуштања у оквиру компаније последица „рационализације трошкова компаније“ и да „најслабије карике морају да иду“ како би се избегла даља отпуштања до краја године.
ЕФЈ и њене чланице УНС и НУНС улажу протест против оваквих формулација и процедура које су супротне друштвеним нормама, а које су коришћене од стране српске испоставе Рингиер Аксел Спрингер Медиа која јасно нарушава сопствени Кодекс понашања тако што игнорише основне етичке стандарде, не показује корпоративну одговорност према запосленима и сарадницима, и крши принципе слободе удруживања радника која су загарантована локалним законодавством и међународним конвенцијама о радним правима и слободи синдикалног удруживања“, наводе у ЕФЈ-у и додају да се „српски новинари сећају чињенице да су руководиоци Рингиер Аксел Спрингер Србија редовно давали изјаве да су „веома профитабилна компанија са бројим пословним успесима“.“
– Узевши у обзир да овај случај масовних отпуштања у Србији представља кршење медијских слобода од стране недржавног актера, ЕФЈ ће поднети представку користећи платформу Савета Европе за заштиту права новинара.
Европска федерација новинара позива новинаре у Србији да покажу солидарност са отпуштеним колегама и затраже од швајцарске групације да ревидира своју одлуку и преиспита наводе који су претходили масовним оптуштањима“, наводи ЕФЈ.
Европска федерација новинара је највећа организација новинара у Европи са чланством од преко 320,000 новинара из 61 новинарског удружења из 40 земаља.
Прес служба УНС-а
_________________________________________________________________________