Trojka za kvalitet poslovnog okruženja
Vladi Srbije i ministarstvima trojka za kvalitet poslovnog okruženja
Od 57 zakona usvojenih prošle godine u cilju unapređenja poslovnog okruženja čak 46 je doneto po hitnom postupku, svaki treći nikada nije objavljen na sajtovima ministarstava u vidu nacrta ili predloga dok za 22 nije bilo javne rasprave. Takva praksa jedan je od razloga zašto su Vlada Srbije i resorna ministarstva zaslužili tek slabu trojku za kvalitet pripreme, donošenja i sprovođenja zakona u novom, trećem Regulatornom indeksu Srbije, koji je danas predstavio NALED.
RIS pokazuje da je kvalitet regulatornog okruženja u našoj zemlji dostigao 45,9% željenog standarda i evidentan je trend napretka u zakonodavnom procesu u odnosu na prethodna dva izveštaja kada je Vlada dobila 31,7 odnosno 41,8 od mogućih 100. Rezultat je značajniji imajući u vidu da međunarodna rangiranja poput Doing Business i Globalne liste konkurentnosti beleže pad kvaliteta poslovnog okruženja u Srbiji.
Regulatorni indeks Srbije je objektivni mehanizam merenja kvaliteta procesa donošenja i primene zakona zasnovan na praćenju 6 indikatora kao što su kvalitet pripreme propisa, javnost pripreme propisa, predvidivost regulatornog okruženja, ažurnost sprovođenja zakona, administrativno i finansijsko opterećenje koje nameću zakoni, kao i dostupnost informacija.
Najnižu ocenu (9,6 od maksimalnih 100) Vlada i ministarstva dobili su za proces donošenja podzakonskih akata i to je jedini indikator kod kojeg je došlo do pogoršanja. Veoma niska ocena dodeljena je i kod regulatornog i parafiskalnog opterećenja privrede (33,3). Najbolju ocenu institucije su zaslužile za brzinu odgovora na upite privrednih subjekata, dostupnost informacija i sadržaje veb prezentacija (89,5).
Regulatorni indeks Srbije dobio je onlajn verziju na sajtu NALED-a, koja je pokrenuta sa ciljem da omogući građanima, privredi i drugim zainteresovanim stranama da na osnovu konkretnih pokazatelja sami ocene poslovno okruženje. RIS onlajn nudi mogućnost da kvalitet zakonodavnog procesa izmere i uporede zemlje regiona, ali i šire s obzirom na to da je razvijena engleska verzija ovog alata. Izradu trećeg Regulatornog indeksa Srbije podržala je Fondacija za otvoreno društvo.
___________________________________________________________________________