Crna lista gradonačelnika i predsednika opština
Ove godine je deset godina od kada je Biro za društvena istraživanja – BIRODI podržan od USAID-a osmislio, testirao i zahvaljujući angažmanu članova Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF) Niš, koji su ga sproveli u život, državi Srbiji darivao mehanizam za borbu protiv korupcije na nivou opština i gradova.
Da je ovaj antikorupcijski model moguć i potreban pokazala je praksa LAF Niš, za čiju realizaciju smo podržani od Ulof Palme Centra i OSCE Misije u Srbiji. Praksa LAF Niš prvo je postalo deo Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije (2013-2018). Praksa LAF Niš je postala deo modela lokalnih antikorupcijskih planova koji je izradila Agencija za sprečavanje korupcije. Izrada lokalnih antikorupcijskih planova postala deo Akcionog plana za Poglavlje 23. (mera 2.2.10.31) o čijoj primeni Evropska komisija piše u svojim izveštajima o napretku Srbije u evropskim integracijama.
Iz vizure BIRODI-a u osnovi borbe protiv korupcije na lokalnom nivou se nalazi sociološki pristup, a to znači da nije dovoljno doneti zakone i formirati antikorupcijske institucije, već je isto tako važno stvoriti društveni ambijent koji će korupciju učini društveno nepoželjnim i nefunkcionalnm sredstvo za ostvarivanje prava i obaveza, odnosno korupciju učini brzo i lako kažnjivom. Da bi se to postiglo, u ambijentu neefektivnih antikorupcijskih mehanizama, naša namera je da građani sa građanskim i profesionalnim integritetom budu ti koji će kao članovi lokalnih tela za borbu protiv korupcije isušiti koruptivnu močvaru i ojačati institucionalni integritet.
Prema raspoloživim podacima Agencije za sprečavanje korupcije do 15. decembra2021. godine:
- 107 lokalnih samouprava je usvojilo lokalne antikorupcijske planove, tj. 74% gradova i opština je ispunilo obavezu koja je deo mere 2.2.10.31. u Akcionom plana za Poglavlje 23, a za čije ispunjenje je rok bio 31.12.2020. godine,
- 35 lokalnih samouprava ili 24% od ukupno 145 lokalnih samouprava su formirale lokalna tela za praćenje primene lokalnih antikorupcijskih planova.
Preciznosti radi, 67 lokalnih samouprava u statusu opštine imaju lokalni antikorupcijski plan, a nemaju telo, dok deset lokalnih samouprava u statusu grada imaju antikorupcijski plan bez tela. Petina lokalnih samouprava (29) nemaju ni antikorupcijski plan ni telo. Među ovim lokalnim samoupravama su Beograd, kao glavni grad i Niš u kojem je nastalo telo čiji je model izbora i nadležnsti tela država preuzela.
Iz analize Agencije za sprečavanje korupcije se vidi da postoji pet opština i grad (Čačak), koji se ne odazivaju na upite Agencije za sprečavanje korupcije o napredovanju u izradi lokalnih antikorupcijskih planova. Takođe, prema analizi Agencije za sprečavanje korupcije deo lokalnih samoupravama, koje su formirale lokalna antikorupcijska tela, su to uradile na način koji nije u skladu sa modelom koji je propisala Agencija za sprečavanje korupcije. U ta tela su neretko, suprotno modelu, izabrani lokalni funkcioneri ili službenici umesto građana sa integritetom.
BIRODI analize govore o fenomenu prepoisivanja lokalnih planova jedne lokalne samouprave od druge, osnivanju radnih grupa i tela za izradu lokalnih antikorupcijski planova u kojima skoro da nema predstavnika van lokalne samouprave, a konkursi za formiranje tela za praćenje realizacije lokalnh planova se sprovode u netransparentnoj proceduri što za posledicu ima njihov neuspeh.
U prilog odbrane lokalnih samouprava kada je u pitanju nizak nivo ispunjavanja obaveza po pitanju izrade lokalnih antikorupcijskih planova i formiranja tela za praćenje njihove primene ide činjenica o nedeovoljnim kadrovskim kapacitetima ne samo za oblast borbe protiv korupcije, već sve one oblasti koje su u zakonskoj nadležnosti lokalnih samouprava, a čiji obim se stalno povećanja.
U državi zarobljenom korupcijom, rešili smo da u pomoć pozovemo (preostalu) za borbu protiv korupcije zainteresovanu javnost, posebno onu na nivou gradova i opština Srbije, čiji gradonačelnici, predsednici opština neispunjavanjem obaveza iz mere 2.2.10.31 u Akcionom planu za Poglavlje 23 ne samo da ne sprečavaju korupciju u pokrajini, gradovima i opštini, već su prepreka na putu sprovođenja reformi neophodnih za članstvo Srbije u EU.
U želji da inicijativa koju smo pokrenuli ne ostane još jedan primer neuspelg mehanizma borbe protiv korupcije, BIRODI je uspostavio sistem javnog ukazivanja na ličnu odgovornost predsednika opština, gradonačenika i predsednika Vlade Vojvodine za neusvajanje lokalnih antikorupcijskih planova i formiranje tela. Javno ukazivanje će biti sprovedeno putem Crne liste, koja je sastavljenja na osnovu:
- Periodičnih izveštaja Agencije za spečavanje korupcije i
- Lista ažuriranih podataka o predsednicima opština i gradova, koje smo dobili od Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu na čemu smo zahvalni,
Jedini način skidanja sa Crne liste je izrada lokalnih antikorupcijskih planova i formiranje nezavisnih tela u skladu sa Modelom koji je Agencija za sprečavanje korupcije.
Crnu listu odgovornih predsednika opština, gradinačelnika i predsednika AP Vojvodine za neusvajanj antikorupcijskih planova i/ili neformiranje antikorupcijskih tela na nivou gradova, opština i AP Vojvodine čine predsednici opština (90), gradonačelnici (16) i predsednik Vlade Vojvodine (1).
___________________________________________________________________________
Milune imas li sramote?
Drago, koji si ti debil. Da si retardiran smislio bi neki komentar, dve godine pišeš jedno isto. Neverovatno da ovakvi buzdovani postoje.
Ma sta skonto dok on mlati istu stvar ovaj puni dzepove i smeje se svima u lice