Mladi i bolesti zavisnosti: Pogubne posledice ignorisanja problema
Prema procenama MUP-a procenjuje se da je 70-80 procenata mladih, uzrasta od 15 do 25 godina bilo u kontaktu sa opojnim drogama. Kada je u pitanju školska omladina, u poslednjih godina drogu najviše koriste srednjoškolci, a sve više droga ide i po osnovnim školama.
Kao korisnici evidentirana su i deca ispod 14 godina, što do sada nije bio slučaj. Granica se spustila na sedmi-osmi razred osnovne skole. Zbog toga se sve više i škole interesuju za nas program edukacije, da vide kako da prepoznaju decu koja koriste drogu i šta treba preduzeti. Pored takozvane represivne, MUP ima i edukativnu ulogu kada je droga u pitanju. Preventivni rad znači saradnju sa školama, bolnicom, roditeljima.
Darko Zekavica inspektor Odeljenja kriminalističke policije u Čačku i godinama se bavi problemom narkomanije u Čačku.
– Pitanja koja nam se najčešće postavljaju su kako preventivno delovati i kako da roditelji prepoznaju simptome korišćenja psihoaktivnih supstanci. Kada je reč o simptomima zloupotrebe psihoaktivnih supstanci karakteristična je nagla promena u ponašanju. Česti izostanci iz škole i lošiji rezultati rada i lošije ocene, neuobičajeni ispadi, razdražljivost, krupne promene stavova kada je u pitanju sistem vrednosti, a vrlo često i zapušten izgled. Tu treba dodati i neuobičajene pozajmice novca od prijatelja, roditelja i rođaka, krađa novca iz kuće… – objašnjava Zekavica.
Sociolog Goran Javorac, zaposlen u Centru za socijalni rad u Čačku na osnovu dosadašnjeg iskustva navodi da problemu zloupotrebe psihoaktivnih supstanci prethode naizgled bezazleni problemi. Javorac kao i inspektor Zekavica upozorava da roditelji moraju da obrate pažnju na neredovno pohađanje nastave i lošije rezultate u školi koji su po njemu prvi znaci da se sa detetom nešto dešava a što roditelji vrlo često ignorišu.
– Od prvih bezazlenih ekscesa i problema sve počinje.Roditelji u mnogo slučajeva ne primete ove pojave ali ih primete nastavnici, školski drugovi i u tom slučaju jako je važno da neko reaguje. Ukoliko se ovi problemi nemo posmatra i ignorišu se vremenom će oni postati sve složeniji, pa u mnogo slučajeva kada problem kulminira tek tada se obraćamo instituciji, a tada biva poprilično kasno, pre svega jer institucije nemaju dovoljno kapaciteta. Kod nas je nažalost civilni sektor, kada je reč o zloupotrebi psihoaktivnih supstanci i borbi protiv bolesti zavisnosti nedovoljno razvijen da bi predstavljao podporu institucijama koje se bave ovim problemima. U razvijenim zemljama za razliku od Srbije postoji partnerstvo vladinog i nevladinog sektora što državnim institucijama u mnogome olakšava posao kada su ovi problemi u pitanju – navodi Goran Javorac.
Direktor Škole za osnovno i srednje obrazovanje i istaknuti sportski radnik Milorad Đondirić ističe da u Čačku ima puno narkomanije i da je on nezadovanjan rešavanjem ovog problema. Po njegovim rečima, borba protiv zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i bolesti zavisnosti morala bi da se znatno više i sa podjednajim intezitetom sprovodi u školama i van njih kroz predavanja, tribine i kroz navođenje primera. On smatra da generalno kako u gradu tako i u Republici treba mladima predočiti sve probleme vezane za narkomaniju.
______________________________________________