Otkrivena veza između autizma i gledanja TV-a
Učestalost poremećaja autističnog spektra veća je među dečacima koji su tokom prve godine života proveli više vremena ispred TV, pokazala je višegodišnja studija koju su vodili japanski istraživači a koja je objavljena u časopisu JAMA Pediatrics.
Ova studija obuhvatila je preko 84,000 dece oba pola. Majke su kroz upitnik odgovarale na pitanja koliko vremena njihova deca provode ispred ekrana, gledajući TV ili DVD, dnevno.
Ponuđeni odgovori bili su da dete uopšte nije gledalo TV, zatim da je gledalo TV manje od sat vremena, potom više od sat a manje od dva sata, više od dva a manje od četiri, odnosno više od četiri sata. Majke su takođe odgovarale na pitanja da li je njihovom detetu otkriven poremećaj autističnog spektra sa tri godine.
Istraživači su pokazali da što su više vremena dečaci provodili ispred ekrana tokom prve godine života, veće su šanse bile da sa tri godine imaju ASD. Isto nije važilo i za devojčice.
Među posmatranom decom, njih 330 imalo je dijagnozu ASD sa tri godine. Većinu su pri tome činili dečaci.
Među decom koja nisu gledala TV tokom tokom prve godine života bilo je 5,8 odsto onih kod kojih je otkriven ASD. Na drugoj strani, među decom koja su gledala TV više od dva a manje od četiri sata bilo je 31.7 odsto onih sa ASD.
Procenat dece kod kojih je ustanovljen poremećaj autističnog spektra a koja su gledala TV više od četiri sata tokom prve godine života bio je deset odsto.
Iako ova studija ima dosta prednosti uključujući veliki broj obuhvaćene dece, ona ima i nekoliko nedostataka zbog kojih i ne može da da odgovor na pitanje da li izloženost ekranu u najranijem dobu utiče na razvoj poremećaja autističnog spektra.
Sajt Medscape prenosi stav pedijatara koji navode da u ovoj studiji ne postoji objašnjenje zašto su roditelji dozvoljavali deci da provode više vremena pred TV-om.
– Decu sa poremećajem autističnog spektra često ne mogu da zabave uobičajne igračke i teže ih je umiriti – kazala je pedijatar Karalyn Kinsella, istakavši da je stoga moguće da im roditelji dozvoljavaju više vremena pred ekranom kako bi ih umirili.
-Ono što bih volela da saznam od roditelja koji su dozvolili deci da provode više vremena pred ekranima jeste zašto su to učinili. Da li je to bilo zato što je bilo teško umiriti decu ili zato što se činilo da je ekran jedino što im donosi zadovoljstvo? Ako bi to bio slučaj, onda bismo imali obrnutu hipotezu – navela je Kinsella.
Svetska zdravstvena organizacija inače preoporučuje da deca do godinu dana ne bi trebalo uopšte da gledaju TV niti da budu izloženi ekranima. Tokom pandemije vreme koje deca provode ispred ekrana međutim značajno je poraslo.
Postovani sugradjani, ne lozite se na jos jedan spin! Deca sa autizmom obozavaju da gledaju TV , tv shop i reklame! Dakle, nisu ga stekli gledajucu TV nego sa vaksovanjem a posto su vec zombirani e onda ih taj reklamni program i privlaci! Zasto ne bulje u crtace kao i druga deca!? Trt! Naravno da ce deca koja vise ispred Tv ceo dan da imaju poremecaj paznje ali to nije autizam! Nisam pametniji od Japanaca ( da su dobri ne bi im slicni divljaci bacili 2 atomske) vec roditelj jednog od takvih decaka! Zasto ovoliko iznenadnih i nicim izazvanih bolesti ima kod dece starih godinu dana!? Zasto svaki dan traze na desetine sms za takvu decu!? Da li ste pre 30,40 godina naculi za takvu epidemiju koje kakvih bolesti kod dece? Niste! Istrazite koliko je bilo obaveznih bocki i kojih u to vreme a koliko danas a i cih! Zasno nam bockaju bebe odmah po rodjenju protiv hepatitisa( koji se prenosi seksualnim putem ili iglom)!? Zasto!? Mogu ovako do sutra al niko nece ni da procita a kamo li da se zapita!
Samo upali mozak i zapitaj se koliko su ti babe i dede imali braće i sestara, a koliko ih je dočekalo dvadesetu godinu, pa ćeš dobiti odgovor da li je bilo „ovakve epidemije bolesti kod dece“.
Sto bi narod rekao, napraviste decu debile! Nemaju ni tri godine u rukama smart phone ili tablet. Pa nemojte se cuditi.
Prošle godine u jednom kafiću videh roditelje koji su bebi od 4-5 meseci pričvrstili telefon na onaj okvir u prednjem delu kolica kako bi oni „na miru“ čavrljali uz kaficu dok beba hipontisano gleda u telefon, ne sećam se da li je bio neki crtani ili nešto drugo.
I posle kriv ceo svet, samo roditelji nisu krivi, jer su oni sve radili samo za svoje dete, sve najbolje i samo najzdraviju hranu i sve kako im je lekar rekao…
Druga činjenica vezana za autizam je to da je u zadnjih 20-ak godina znatno proširen dijapazon dijagnoza, tako da sada u autizam spadaju neke dijagnoze koje su nekada smatrane bezazlenim ili jednostavno posledicama okolnosti u kojima dete odrasta ili vaspitanja, ishrane, itd.
Otkrivena veza izmedju glupaka koji glasaju za naprednjake i televizije.
Više je genetika nego tv ili vakcine. Uvek je bilo takve dece ali ih nisu roditelji šetali.Danas se toj deci posvećuje pažnja. Postali su vidljivi.Zato mislimo da ih ima više nego ranije.