Gde su najskuplje putarine u Evropi?
I dok se u pojedinim državama kao što su Finska, Monako i Estonija putarine ne naplaćuju, putovanje Francuskom ili Italijom bi moglo skupo da vas košta.
Prema britanskom istraživanju koje je analiziralo koliko moramo da izdvojimo za putovanje auto-putevima, mostovima i tunelima, Francuzi imaju najviše putarine u Evropi, dok su u zemljama poput Finske, Estonije i Monaka besplatne.
U Estoniji se putarina plaća samo za vozila teža od 3,5 tone. Ako ne želite da potrošite više na putarine u Francuskoj, Italiji i Norveškoj, poželećete da se krećete sporednim putevima.
Recimo, putovanje od Pariza do Marseja autoputem A6/A7 (775 km) platićete oko 7.500 dinara. Italijanska ruta od Milana do Napulja (773 km) košta 7.200 dinara, dok je na trećem mestu po visini cena putarina Norveška.
Od Bodea do Osla potrebno je izdvojiti oko 6.200 dinara. Severna Makedonija je najisplativija: od Petrovca do Velesa putarina je oko 150 RSD.
Kada se o Srbiji govori, putarina od Subotice do Vranja (531 km) za putnička vozila iznosi 1.960 dinara. Među jeftinijim mostovima je onaj koji spaja Norvešku i Švedsku – košta oko 250 dinara, a mostarina za Great St Bernard u Švajcarskoj iznosi oko 3.000 RSD.
Kako piše Pun Kufer, najjeftiniji tuneli su Sozina u Crnoj Gori i lučki tunel u Dablinu u Irskoj.
Pa kad ste dali iznose putarine mogli ste i kilometražu.
Ubedljivo najskuplja putarina je u Srbiji. Klasično dranje kože sa leđa vozača. Gledajući kupovnu moć i cenu putarine mislim da je putarina u Srbiji među najskupljim putarinama na svetu. Svako ko je iole bio po Evropi odmah shvati da je jeftinije voziti u većini zemalja EU nego u Srbiji. Ovde će vinjete biti na sveto nikada jer je najlakše da se vozač kvalitetno odere više puta, da se uhlebljuju SNS sektaši u razne naplatne kućice i sl.