Danas je Sveti Trifun i Dan zaljubljenih
POGUBLJEN zato što se nije povinovao carevoj odluci. Postao besmrtan jer nije želeo da se odrekne svoje vere u ljubav. Pre više od 15 vekova ustoličen kao najveći zaštitnik mladih zaljubljenih parova. Romantična figura katoličkog sveštenika Valentina inspirisala je još stare Rimljane da 14. februar, dan kada je ubijen, proglase praznikom ljubavi, Danom zaljubljenih.
Pravoslavni vernici istog dana praznuju Sv. Trifuna. Iako ga neki, između ostalog, nazivaju zaštitnikom ljubavi i pesništva, u narodu je Sv. Trifun poznat kao zaštitnik vina i vinogradara.
Legenda o svetom Valentinu kaže da ćemo se zaljubiti u prvu osobu o koju nam se pogled „saplete” 14. februara, a istoričari nas podsećaju da mitovi o zaštitniku zaljubljenih potiču iz davne prošlosti prožete mržnjom i nasiljem od koje bi današnji ljubavnici zadrhtali.
Prema jednoj od legendi, sveti Valentin je venčavao regrute bez saglasnosti rimskog cara Klaudija Drugog, koji ga je zbog toga stavio na muke i odrubio mu glavu 14. februara 269. godine – istog dana kada su stari Rimljani slavili praznik braka i ljubavi, koji je ustanovljen u stara vremena u čast boginje Junone, zaštitnice supruge i institucije braka. Onda je hrišćanstvo postalo državna religija i sveštenici su nastojali da pastvu otrgnu od paganskih običaja. Ali kada je papa Gelacije proglasio 14. februar danom Svetog Valentina, paganske svečanosti u čast ljubavi između muškarca i žene su nastavljene.
U Srpskoj pravoslavnoj crkvi nemaju ništa protiv obeležavanja Dana zaljubljenih, ali se ukazuje da su za veliki broj ljudi sakralni praznici izgubili unutrašnju vezu sa ljubavi i to ljubavi prema Bogu. Ali, sveti Trifun kao zaštitnik vinogradara i vinara, nikako ne može biti zamena za svetog Valentina, koga Pravoslavna crkva takođe slavi, ali 12. avgusta.
Sveti Trifun rodio se u Kampsadi u Frigiji (Mala Azija). U žitiju piše da je od Boga dobio dar čudotvornog lečenja i uspeo je da isceli od zlog duha kćerku rimskog cara Gordija. Po povratku iz Rima razdelio je siromašnima sve dobijene carske darove i nastavio da u svom selu čuva guske. U vreme velikog progona odbio je da se odrekne Hrista zbog čega je ubijen 250. godine na današnji dan.
Teolog Goran Radenković kaže da se nepotrebno nameće veštačka averzija prema praznovanju Dana zaljubljenih, jer pravoslavni ne žive pod staklenim zvonom i trebalo bi da budu tolerantniji prema onima koji na takav način izražavaju svoja osećanja. „U proslavljanju tog praznika krije se velika potreba čoveka da voli i bude voljen, što je u suštini religije i zato mi koji slavimo Svetog Trifuna ne treba da osuđujemo one kojima Dan zaljubljenih nešto znači”, smatra profesor bogoslovije „Sveti Sava” Radenković i podsećajući da je čovek psihosomatsko biće citira poznatog teologa Joanisa Sikutrisa koji kaže: „Eros nije zamka koja nas vuče ka paklu, već uže kojim nas Bog vuče k sebi”.
Etnolog Radost Ivanova je proučavala kako je Sveti Valentin prihvaćen u Bugarskoj i Srbiji i kako se ovaj tuđi praznik uklopio u običajne sisteme dva naroda koji slave Svetog Trifuna. U radu „Sveti Valentin protiv Svetog Trifuna ili dva u jednom”, objavljenom u Glasniku Etnografskog instituta SANU, ovaj bugarski istraživač zaključuje: „Bugari i Srbi proslavljanjem Svetog Valentina kao Dana zaljubljenih otvoreno pokazuju težnju da pripadaju globalnoj kulturi, a da u isto vreme ostanu privrženi svojim tradicijama”.
Pravoslavna crkva 12. avgusta ne slavi Sv. Valentina, vec slavi Prepodobnu Mati Angelinu kao zastitnicu ljubavi.
Da Sveti Trifun i dan zaljubljenih imaju nešto zajedničko.
Nego da nam vi to na fin način ne pokušavate da nam uvalite neke katoličke praznike ?