Nezadovoljstvo na poslu: Kako prelomiti i krenuti dalje
Radni angažman predstavlja značajan deo života i svakodnevice čoveka savremenog doba i ukoliko on predstavlja izvor nezadovoljstava, ona imaju tendenciju da se značajno reflektuju na ostale segmente života i negativno utiču na njegov ukupni kvalitet. Nezadovoljstvo na poslu je, prema tome, značajan činilac jednog opšteg osećaja neostvarenosti i stoga bi ovom problemu trebalo posvetiti pažnju i upustiti se u njegovo rešavanje sa prvim znakovima istog. Nepovoljna poslovna situacija se ne mora nužno rešavati napuštanjem radnog mesta, već bi trebalo da joj prethode određeni koraci, počev od razgovora sa nadređenima pa do samostalne reorganizacije radnih procesa za koje ste odgovorni, a u cilju postizanja boljih rezultata i olakšavanja sopstvenog toka rada. Ukoliko, međutim, konstatujete da situacija na radnom mestu ne može biti korigovana na način koji rezultira poboljšanjem vaše pozicije, vreme je da prelomite i krenete dalje, a u tekstu koji sledi ćemo se baviti načinima na koje biste to mogli načiniti.
Iskristališite svoje razloge za nezadovoljstvo na poslu
Među razlozima za nezadovoljstvo na poslu se kao najčešći ističu nezadovoljstvo platom i radnim okruženjem. Novčana naknada za vaš doprinos kompaniji je svakako važna stavka i ukoliko smatrate da je količina posla koji je vaša odgovornost nije srazmeran vašoj plati, važno je da razgovarate sa nadređenima na ovu temu. Mnogi, međutim, smatraju da bi poslodavac trebalo da neguje kulturu ovog vida stimulacije zaposlenih i prepoznaje trenutak za povišicu, te sama činjenica da je moraju tražiti dovodi do nezadovoljstva, budući da osećaju da se njihov doprinos ne ceni dovoljno. Atmosfera na radnom mestu je takođe značajna stavka, te ukoliko ne postoji valjana komunikacija i saradnja u okviru kolektiva, može doći do odluke da se radno mesto napusti u potrazi za homogenijim timom. Pored navedenog, razlozi za nezadovoljstvo na poslu mogu podrazumevati i radno vreme koje remeti ostale životne tokove zaposlenog, u vezi sa čime je i prekovremeni rad, kao i osećaj stangniranja. Sve ovo nesumnjivo dovodi do osećanja stresa i napetosti, što je svakako valjan razlog da razmotrite druge opcije.
Pratite situaciju na tržištu rada
Prvi korak prilikom odlučivanja u vezi sa promenom posla bi trebalo da bude upoznavanje sa aktuelnostima na tržištu rada. Ovo je od naročitog značaja ukoliko ste na trenutnom radnom mestu dugo, te niste imali prilike da pažjivo ispratite trenutne tokove na datom tržištu, koje je nesumnjivo podleglo brojim izmenama poslednjih godina, pre svega zbog naglog tehnološkog napretka. Ukoliko tražite posao u Novom Sadu, Beogradu ili nekom drugom većem gradu, moći ćete da primetite da potražnja za radnom snagom raste, ali ima tendenciju da bude usmerena ka konkretnim oblastima, koje se u najvećoj meri tiču informacionih tehnologija. U zavisnosti od vaše struke i interesovanja, uzmite u obzir prekvalifikaciju i otpočnite samousavršavanje, ne biste li odgovorili na nove zahteve poslodavaca na najbolji mogući način i proširili paletu svojih opcija za zaposlenje.
Uzmite u obzir prekvalifikaciju i samousavršavanje
Nadovezujući se na prethodno rečeno, ističemo samousavršavanje kao važan korak u procesu promene posla. U potrazi za novim radnim angažmanom, pažljivo čitajte zahteve i kriterijume poslodavaca koji su navedeni u oglasima za posao i procenite u kom domenu biste mogli da nadogradite svoja znanja i veštine, ne biste li bili valjan kandidat za radne pozicije koje bi predstavljale korak napred u vašoj karijeri. Budući da se potreba za samousavršavanjem i prekvalifikacijom prepoznaje kao važan korak u izgradnji karijere, primetićete da se poslednjih godina javlja veoma široka ponuda kurseva koji se obraćaju upravo pojedincima poput vas. Delom zbog novonastale situacije na planu opšteg zdravlja u vezi sa pandemijom virusa korona, a delom zbog pomenutog napretka modernih tehnologija i potrebe mnogih da se upuste u proces prekvalifikacije, postoji veliki broj kurseva koje možete pratiti online. Online kursevi vam zapravo pomažu da postignete istovremeno samusavršavanje i bavljenje svojim radnim zadacima povodom trenutnog angažmana.
Aktivno se bavite apliciranjem i radnom biografijom
Pronalazak novog posla je u nekim slučajevima relativno brz proces, što svakako zavisi od kvalifikacija kandidata, ali i od sticaja okolnosti. U većini slučajeva, međutim, ovo je dug proces, koji će tražiti od vas kao kandidata da budete uporni i aktivno radite na svojim aplikacijama i radnoj biografiji, prilagođavajući se zahtevima radnog mesta. Nemojte biti malodušni ukoliko dobijete nekoliko odbijenica, već usavršavajte svoj način prezentovanja svojih znanja, veština i iskustava poslodavcu i imajte u vidu specifične zahteve za svako radno mesto za koje konkurišete. Svoju radnu biografiju učinite preglednom, menjajući pozicije odeljaka spram toga da li vaše formalno obrazovanje ili radno iskustvo bolje odgovara na zahteve konkretnog poslodavca, pri čemu bi aplikaciju trebalo da personalizujete putem motivacionog pisma.
Bez obzira na to da li vas odlikuje ambicioznost i da li je karijera za vas lično značajan činilac opšteg osećaja zadovoljstva sobom, nezadovoljstvo poslom je važno izbeći, jer je u svakom slučaju izvor nepotrebnog stresa. Potrudite se da dobro procenite svoje razloge, počnite sa pretragom oglasa za posao i budite istrajni u svojoj težnji da pronađete angažman koji će vam odgovarati, te ćete se zasigurno uskoro obreti na radnom mestu na koje ćete rado stupati svakoga dana.
PR tekst
___________________________________________________