BIRODI: Dnevnici kao reklamni panoi vlasti
Dnevnici na pet televizija sa nacionalnim pokrivanjem postali su svojevrsni reklamni panoi izvršnoj vlasti, čija je personalizacija predsednik Republike Aleksandar Vučić, dok izveštavanje kablovskog kanala N1 predstavlja izuzetak, navodi se u danas predstavljenom monitoringu koji je uradio Biro za društvena istraživanja (BIRODI).
Istraživanje je urađeno od 1. decembra 2020. godine do 31. januara 2022. godine, a analizirani su dnevnici na pet televizija sa nacionalnim pokrivanjem i kablovskog kanala N1, rečeno je na konferenciji za novinare.
Istraživač Radule Perović rekao je da je u ovom, neizbornom, periodu predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio na televiziji 129 sati i devet minuta ili 43 odsto ukupno posmatranog vremena.
Kolika je to razlika pokazuje da je odmah iza njena premijerka Ana Brnabić sa 23 sata u dnevnicima ovih medija ili 7,7 odsto, rekao je Perović, napominjući da je treći na listi po zastupljenosti zamenik gradonačelnika Goran Vesić sa devet sati i 26 minuta.
Perović je ukazao da je, prema njihovom monitoringu, Stranka slobode i pravde bila na televizijama 10 sati, 52 minuta i 26 sekundi, ali kada bi radili kao što radi Regulatorno telo za elektronske medije, to bi značilo da se tom akteru daje medijski prostor.
Prema njegovim rečima, od tih 10 sati, većinsko vreme dato im je na Pinku, sedam sati, a 75 do 80 odsto vremena imalo je negativnu konotaciju.
Perović je naglasio da se „novinari ne mešaju u svoj posao“, a izuzetak je N1.
Mi smo u permanentnoj kampanji, zaključio je Perović.
Istraživač Dražen Pavlica je naglasio da tri teme odskaču od dvadesetak koje su posmatrali – unutrašnja politika, korona i ekonomija, sledi Kosovo, dok je kultura „medijsko siroče“.
U temama koje se pojavljuju „kritika vlasti“ je zastupljena sa jedan odsto, predočio je Pavlica i napomenuo da je za demokratska načela i političku kulturu važno da bude preispitivanja i kritike, kontrole vlasti. Mediji i vlast, odnosno mediji i vlasnici medija su sinhronizovani u akcijama sužavanja prostora za kritiku i preispitivanje rada vlasti, naglasio je Pavlica.
Kada je reč o pojedinačnim temama, na Pinku i N1 je najzastupljenija tema unutrašnja politika, korona je bila najvažnija tema na RTS, dok su ekonomija i strane direktne investicije bile ravnomerno zastupljene u svim televizijama, osim nešto manje na N1.
Pavlica je naglasio da su dva najjača aktera po svim temama u medijima bili predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić, s tim što je Vučić ravnomerno zastupljen u svih 20 tema, koja su praćene. On se vodi medijskom strategijom „svevremenost i sveprisutnost“, rekao je Pavlica i konstatuje da se u medijskom diskursu pojavljuju tri oblika – „neprijatelj, a ne protivnik“, „država se poistovećuje sa Vučićem, a Dragan Đilas sa celom opozicijom“, a vodi se strategija hvalospeva i ozloglašenosti.
Izvršni direktor BIRODI Zoran Gavrilović ukazao je da pozicija u medijima zavisi od političke moći, napominjući da Srbija 2017. godine nije imala izbore za predsednika, već aklamaciju.
On je naveo primer iz 2012. godine, kada su u dnevnicima izborne liste Borisa Tadića i Tomislava Nikolića imale identičnu zastupljenost po vremenu i tonu u dnevnicima. U prvom krugu Tadić je imao 7.141 sekund, a Nikolić 4.808, dok su u drugom krugu bili skoro izjednačeni – Tadić 7.104, a Nikolić 6.032 sekunde.
Gavrilović je ocenio da je u Srbiji u ovom trenutku situacija takva da REM ne funkcioniše, samoregulacija se vodi na niovu medija, publika je depolitizovana, a mediji sa nacionalnom frekvencijom su svedeni na nivo promocije i propagande.
Izvor: FoNet / Danas
_____________________________________________________