Nema privatnosti na mrežama
U eri interneta, privatnost na društvenim mrežama i u elektronskoj komunikaciji je nemoguća, jer kada otvorimo nalog, pristajemo na uslove korišćenja koji nas lišavaju nekih prava koja smatramo zagarantovanim, ocenjeno je na promociji knjige Džulijana Asanža „Kad je Gugl sreo Vikiliks“.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je ukazao na opasnost od činjenice da ne samo da može da se prati naše kretanje i komunikacija, nego i zbog toga što, kada ste gospodar najmoćnijeg pretraživača na svetu, onda se to počne smatrati i normalnim i moralnim.
Šabić je istakao da internet pretraživači ne samo što mogu da utiču na budućnost, nego su u stanju i da menjaju prošlost, pošto sve više mladih generacija ne čita knjige, nego se oslanjaju na ono što je dostupno na internetu.
Ako pretraživač isključi mogućnost da se pronađe nešto što nas zanima, toga kao da nije bilo, konstatovao je on.
Šabić je, govoreći o zloupotrebama nadzora komunikacije, naveo i primer da su u Srbiji godinama usvajani zakoni iz te oblasti koji su bili u suprotnosti sa Ustavom, pa su službe bezbednosti „zakonito kršile Ustav“ i bez odluke suda imale uvid u zadržane komunikacije.
Reditelj Kokan Mladenović je ocenio da Asanžova knjiga, čiji izdavač u Srbiji je Albion buks, predstavlja treći čin ljudske drame, „koja preti da postane tragedija“.
On smatra da je knjiga i poziv da „počistimo svoje dvorište“, jer je, kad se živi u ovakvoj Srbiji, nemoguće oglušiti se o njene poruke.
– Živimo u zemlji formalne demokratije, čija vlast čini sve nemoralne stvari u svom političkom delovanju… Ljudi koji su radili razne nemoralne stvari danas nam drže moralne propovedi – naglasio je Mladenović.
U sadašnjoj situaciji, dodao je Mladenović, kad i mediji ne reprezentuju naše pravo da znamo istinu, nego stavove interesnih grupa, izgubili smo želju da se borimo za ideale, oni više ne postoje, a Asanž je pokazao da ipak postoji platforma borbe za građanska prava i slobode, rekao je on.
Glavni urednik novinske agencije Beta Ivan Cvejić je ocenio da je Asanž u svojoj knjizi, u kojoj prenosi razgovore sa čelnim ljudima kompanije Gugl, pokazao i da je nekad dobro kad vas neko prisluškuje i nadzire komunikaciju.
Kad neko sprovodi cenzuru, onda znači da nije siguran u to što radi i da je njegova moć u opadanju, istakao je Cvejić.
Prema mišljenju stručnjaka za IT pravo Žarka Ptičeka, iz knjige može da se nasluti kako razmišlja neko ko predstavlja veliku korporaciju „i šta su sve firme u stanju da urade zarad profita, i šta su primorane da rade“.
_______________________________________________________________________________
Ja nisam ni navikao da imam svoju privatnost i van mreže pa mi je od početka bilo mnogo lakše da to prihvatim i da se ponašam u skladu sa tim
Kad sam pročitao knjigu 1984 koju je napisao Džordž Orvel sve mi je bilo jasno
Privatnost više ne postoji nigde je nema
Sve se danas prodaje i sve se zna,ništa ne može da se sakrije
U svim zgradama postoje osobe koje sve znaju o ljudima koji zive u zgradi
Ja znam da čuvam informacije ali moji roditelji sve ispričaju šta ja radim ne znaju to da ulepšaju pa me puno puta bude sramota zbog toga
Ja sam se pomirio sa tim da privatnosti vise nema i ponasam se u skladu sa tim