Osveštani potpisi
Zakon o izboru predsednika Republike, član 14. tačka 3., propisao je da najmanje 10.000 potpisanih izjava birača da podržavaju predlog kandidata na obrascu koji propisuje Republička izborna komisija koje su overene pre isteka roka za podnošenje predloga kandidata i koje sadrže prezime, ime, JMBG, mesto i adresu prebivališta za svakog birača.
Dakle, zakon je propisao minimum, ali onaj ko kandiduje predsedničkog kandidata, može da prikupi i više od 10.000 potpisa građana. Vlast se uvek trudila da podnese kandidacione liste (za izbore na svim nivoima: lokalne, parlamentarne, predsedničke …) sa brojem potpisa građana najmanje dva puta većim od zakonom traženog.
To je kao neka vrsta kočoperenje mužjaka u životinjskom svetu koji širenjem perja, napumpavanjem mišića, urlikanjem … pokušavaju da zaplaše protivnika i da sebe prikažu jačim nego što jesu.
Kao što se i u prirodi dešava, ne pobedi uvek onaj najjači, nekad pobedi i onaj slabiji, ali veštiji, tako i na izborima ne pobedi obavezno kandidat ili lista koja prikupi najviše potpisa za kandidaturu.
Još uvek aktuelni predsednik Srbije i predsednik vladajuće stranke SNS, Aleksandar Vučić podigao je visoko lestvicu koju sa brojem prikupljenih potpisa građana za njegovu kandidaturu za predsednika Srbije, treba da prikupe aktivisti njegove stranke na terenu.
Zadatak je da broj potpisa bude 100.000 ili deset puta više od potrebnog broja potpisa.
Tako se postiže više ciljeva. Uvodi se radni zadatak za lokalne funkcionere i aktiviste stranke u celoj Srbiji, drži se radna temperatura, uspostavlja takmičarski duh među stranačkim odborima, pokazuje se snaga protivnicima, šalje poruka građanima da su izbori završeni i pre izbora sa ciljem da se obeshrabre oni koji se premišljaju da li da izađu na glasanje ili ne i ako izađu za koga da glasaju, dakle nisu sigurni glasovi za kandidata vlasti pa bolje i da ne izlaze.
Lokalnim šefovima SNS-a koji ne ostvare zacrtani broj potpisa upisuje se veliki minus što je stimulans da u kasnijim aktivnostima nadoknade propuštenu šansu da se dokažu glavnom šefu.
U trci da se prikupe potpisi ne biraju se sredstva, pa se, kao što vidimo na primeru Čačka, potpisi sakupljaju u stranačkim prostorijama, ali i na mestima gde politici mesto nije.
Tako je u Zablaću prikupljanje potpisa za kandidaturu Aleksandra Vučića organizovano u porti crkve tj. u parohijskom domu. Kao što vidimo na fotografiji koju je na svom FB nalogu objavila Sanja Đoković inače sekretarka GrO SNS u Čačku, ovlašćeni službenik Gradske uprave overu potpisa građana vršio je u ambijentu ikona i crkvenih zastava.
Neupućeni prolaznici pitali su kakva je to litija koja traje u crkvenoj porti u Zablaću ceo dan ne sluteći da je prostor namenjen za crkvene i duhovne delatnosti verujućih pretvoren u akciju političkog aktivizma.
Primera radi, crkvene vlasti zabranile su građanima Srbije, meštanima Gornjih Nedeljica i Dobrinje da u porti, crkvi i ostalim verskim objektima organizuju bilo kakvu ekološku aktivnost ili skupove protiv Rio Tinta.
Kako god bilo, nezvanično saznajemo da su čačanski naprednjaci sakupili zadati broj od 6.000 potpisa za kandidaturu predsednika svoje stranke.
I još nešto.
Za razliku od svih protivkandidata koji za svoju kandidaturu imaju samo potpise građana, naprednjački kandidat ima, zahvaljujući čačanskim naprednjacima, osveštane potpise.
________________________________________________
Попе више воле кинту него што верују у Бога. Само дај паре, па може све. Тако је било и за време ДОС-а. Ишла власт у Цркву на заклетву, освештавале се радне и страначке просторије. На западу ништа ново. Свака је земља (Русија) данас агресор која нападне другу државу уколико то пре ње нису учиниле САД. Што вас онда чуди ово (попови су шетали 5. октобра 2000-те на челу колоне подржавајући НАТО пешадију, а данас се праве луди).
stop naprednom teroru !