Solidarne i pobunjene
Brojne nevladine organizacije koje u svojim programima delovanja imaju kao teme ženska prava, položaj žena u savremenom srpskom društvu, organizuju Marš za ženska prava, solidarnost i mir, u Beogradu, 8. 3. 2022, od 16−19h.
U saopštenju koje su izdale te organizacije kaže se:
Osmi mart je dan kada ustajemo zajedno i pridružujemo se naporima i pobedama hrabrih žena koje već 111 godina te borbe vode na ovim prostorima. Ipak, borba za ženska prava nije završena, i ove godine, solidarno ustajemo za žene koje žive u nepravdi, siromaštvu i nasilju. Zato pozivamo sve građanke i građane da nam se pridruže na protestnom maršu za ženska prava u utorak, 8. marta, u 16 časova, ispred Studentskog kulturnog centra u Beogradu.
IMAMO MNOGO POVODA DA GOVORIMO, MARŠIRAMO I DA SE BUNIMO
Skrećemo pažnju na radna prava žena, na činjenicu da kao žene radimo na niže plaćenim pozicijama i pod nepovoljnijim uslovima, i da često strahujemo od gubitka posla. Ovo je posebno uočljivo kada se radi o samohranim majkama, Romkinjama, ženama s invaliditetom, ženama iz ruralnih područja, lezbejkama, trans ženama i ostalim diskriminisanim grupama. Dok pojedine države Evropske unije smanjuju radno vreme na 6 sati, fabrike u Srbiji su produžile radni dan na 10 ili 12 sati.
Ugrožavanje životne sredine je eskaliralo u korist profita a pod plaštom napretka i otvaranja novih radnih mesta. Legalizuje se otimanje zemlje, vode i vazduha. Žene širom Srbije su preuzele ogromnu odgovornost u borbi za zdravu životnu sredinu kroz organizaciju skupova i protesta.
Danas se na našem kontinentu vodi još jedan rat, koji vodi u još jednu izbegličku krizu i razaranje. Građanke i građani ovog regiona znaju ko u ratu plaća najveću cenu. Zato izražavamo solidarnost sa ženama i muškarcima Ukrajine, ali i Avganistana, Jemena, Sirije… Apelujemo da se za sve ove krize nađe mirno i održivo rešenje.
Nasilje prema ženama, a posebno seksualno uznemiravanje i ucenjivanje na poslu se i dalje nedovoljno prijavljuje i procesuira. Nasilje nad ženama u javnom prostoru eskalira, a nasilje u porodici ne jenjava. Žene nemaju ekonomsku nezavisnost niti podršku društva i institucija da se sa njim izbore.
Pandemija je teže je pogodila žene nego muškarce. Obaveze oko dece, starih i bolesnih, ponovo su postale (samo) ženska briga. Teret kućnog rada dramatično se povećao, a žene i muškarci ga ne dele ravnopravno.
Zbog svih navedenih razloga, pozivamo na osmomartovski marš.
SOLIDARNE I POBUNJENE!
ZA RADNA PRAVA! ZA MIR! PROTIV NASILJA!
Potpisnice saopštenja:
- Građanske inicijative
- Alternativni centar za devojke
- Centar
- Udruženje žena Peščanik
- BeFem
- NVO ASTRA
- Centar za biopolitičku edukaciju
- Organizacija za političku ekologiju Polekol
- Inicijativa Pravo na vodu
- Politička platforma Solidarnost
- Fondacija za mlade Obrenovca
- Talas TIRV
- FemPlatz
- Ženska platforma za razvoj Srbije
- Centar za ženske studije
- Akademija ženskog liderstva
- Ženska platforma za razvoj Srbije
- NVO Atina
- Udruženje Fenomena
- Romski centar za žene i decu Daje
- Ženski centar Užice
- Radio emisija Zvučna etnografija
- Centar za podršku ženama
- UG Impuls
- Ženska solidarnost
- Pobunjene čitateljke
- Udruženje Krokodil
- Udruženje Centar za posebno sposobne
- Centar modernih veština
- Sekcija žena SSSS za grad Zrenjanin
- Sindikalna organizacija Zastava oružje
- Vege zajednica
- Rekonstrukcija Ženski fond
- Beograd Prajd
… i još preko 50 nezavisnih aktivistkinja
_________________________________________________________