Radio Peking snima u Beogradu
Радио Пекинг у Србији снима емисију о 70 година победе над фашизмом.
Новинарска екипа Радио Пекинга сутра завршава петодневни рад у Србији на снимању специјалне емисије о 70 година победе над фашизмом у II светском рату.
Кинеска делегација у којој су заменик директора Li Zheyong, заменик главног уредника Chen Xiaohai, директор музичког канала Xue Qi, репортери Sun Xiao и Gao Xiang до сада је обишла Архив Кинотеке, Војни музеј на Калемегдану, меморијалне музеје и места стрељања у Крагујевцу и Краљеву, Музеј историје Југославије у којем је у току изложба “Уметност као отпор фашизму”.
У Архиву Кинотеке погледали су документарни филм о ослобођењу Београда 1944. године који су снимили руски сниматељи и разговарали са филмским архивистом Божидаром Марјановићем, који носи име по деди који је са 32 године погинуо у борбама за ослобођење.
“У самим филмским материјалима нису сачувани непосредни злочини, пошто су тадашњи журнали имали изразито пропагандну црту. У само неколико журнала се може видети борба са партизанима, док остали приказују како се живи један мирољуб живот, снимају се концерти, плаже”, објаснио је Милорадовић кинеским новинарима немачке журнале, а затим приказао руски журнал о ослобађању Београда у ком су могли видети снимке уличних борби, улазак партизана у град, генерала Жданова, маршала Тита, команданта Пеку Дапчевића и чути клицање народа.
У Радио Београду од директора Душана Радуловића добили су архивске тонске снимке који би им могли користити у раду на емисији. Кинески новинари посебно су се интересовали за емитовање песме Лили Марлен која је први пут емитована 1941. године у окупираном Београду на таласима радија Зендер Београд, као и за говоре Тита и генерала Жданова.
Кинески новинари обишли су и бомбардовану зграду РТС-а у Абердаревој и поклонили се испред споменика Зашто посвећеном убијеним медијским радницима.
У Удружењу новинара Србије, које је домаћин новинарима Радио Пекинга, поред генералног секретара Нина Брајовића и председника Извршног одбора, кинеске колеге упознале су директора Међународног радија Србија Милорада Вујовића и његовог заменика Игора Младеновића.
________________________________________________________________________
Izvin’te, ali zar se ne kaze „radija Peking“, kao i npr „kod Hotela Beograd, a ne „radio Pekinga“ i „kod hotel Beograda“
Ima li neki urednik, lektor ili vec neko strucan ko proverava tekstove u PR sluzbama, na portalima itd itd