Nastavak projekata u Ovčarsko-kablarskoj klisuri
Као део шире иницијативе председнице Владе у сврху развоја заштићених подручја у Србији, данас се састала међуресорна Владина радна група за уређење и развој Овчарско кабларске клисуре, како би на редовној седници испратила реализацију приоритетних пројеката на овом подручју.
Састанку су поред локалних самоуправа Чачка и Лучана, присуствовали представници Кабинета председнице Владе, министарстава из ресора туризма, екологије, инфраструктуре, Управе за шуме, ЈП Путеви, КУЈУ, ЈВП Србијаводе и Завод за заштиту природе.
Пројекти из области туризма, животне средине и инфраструктуре, имају за циљ максимално уређење и промоцију овог предела изузетних одлика који је деценијама био запостављен, без значајнијих улагања у последњих 60 година. Растерећењем саобраћаја и загађења, улагањем државе у развој, постаће природна оаза за туристе свих профила – авантуристичког, здравственог и духовног.
На радној групи, констатован је успешан завршетак приоритетних пројеката из прве фазе, међу којима су: реконструкција железничке станице, пристаниште на језеру Међувршје, Природњачки центар у Овчар бањи, приступна саобраћајница ка Каблару и остали инфраструктурни пројекти. Кабинет председнице Владе у сарадњи са ресорним институцијама је идентификовао листу пројеката из друге фазе, од којих су поред кључних саобраћајница и мостова, најзначајнији:
- Капитални пројекат измуљавања и ремедијације језера Међувршје–у склопу билатералног споразума Влада Мађарске и Србије у области инфраструктурних пројеката, по узору на језеро Балатон у Мађарској;
- Први стаклени видиковац у Србији на Каблару са визитор центром, у складу са највишим критеријумима заштите природе, амбијентално уклопљен у крајолик;
- РХ ЦЕНТАР у Овчар бањи (у склопу Опште болнице Чачак) који ће вратити некадашњи значај и сјај овог лечилишта, још из времена старих Римљана;
- Први еколошки катамаран у Србији, за крстарења језером Међувршје и обиласке средњoвековних манастира Српске Свете Горе.
Кроз интегрални развој Овчарско Кабларске клисуре, реализује се и системска обнова Овчар Бање, у складу са условима заштите животне средине, како би се љубитељима природе омогућио приступ и разнолик садржај за квалитетно проведено време.
Значај ових пројеката огледаће се у туристичком развоју подручја, повећање броја посетилаца и ноћења, што ће помоћи да се Овчарско кабларска клисура позиционира на светској мапи најинтересантнијих паркова природе.
______________________________________________
Bravo za nove projekte za naš kraj! Svaka čast!
Behaton su € !
Ziveo beaton. Ziveo Milun.