Želova i čačanska košarkaška legenda – Radoslav Rade Šljivić
Пише: Милош Тимотијевић, историчар |
Радослав Раде Шљивић, један од најбољих чачанских кошаркаша-шутера, рођен је у Чачку 7. августа 1957, где је заврши основну и средњу школу.
Шљивићев отац доселио се у Чачак из Подунаваца код Врњачке Бање као железнички радник (старином су са Косова). Од ране младости био је упућен на кошаркашко игралиште код Железничке станице у Чачку, као простор за дружење, упознавање са кошарком и тадашњим чачанским играчима. Док је био дечак помагао је у тренинзима Миодрагу Марјановићу Марјану (додавао је лопту) који је дневно упућивао око 1.000 шутева на кош.
Пресудну улогу у кошаркашком сазревању Радослава Шљивића (као и ставовима према животу), имао је тренер Александар Ацо Јањић (Прељина, 3. фебруар 1936 – Београд, 6. фебруар 2008), који је радио као наставник физичког васпитања у Чачку и Београду.
Пре тога је играо кошарку у КК „Железничар” из Чачка (1958-1963). После завршетка играчке каријере радио је као тренер само са млађим категоријама играча. Имао је одлучујући утицај на развој Радослава Шљивића као и многих других кошаркаша, попут Владимира Андроића у Чачку, или Александра Саше Ђорђевића у Београду. Јањић је иначе са кадетима „Железничара” освојио првенство Југославије 1972, да би 1974. били прваци Србије. Јуниорски тим „Железничара” који је оформио постао је првак Југославије 1976. године. Треба истаћи да је успех „Желових” кадета из 1972. заправо прва југословенска титула коју је освојила било која кошаркашка селекција из Чачка.
Радослав Шљивић је целу своју каријеру провео у „Желу” за кога је одиграо укупно 11 првенстава. Од 1974. до 1983, после чега је имао паузу током служења војске, и поново од 1984. до 1986. године у време када је „Железничар” био члан „Б” лиге Југославије. Као кадет „Железничара” освојио је првенство Југославије 1972, и то је поновио са јуниорима 1976. године. На турниру кошаркашких нада у Француској 1978. проглашен је за најбољег играча. Освајао је више пута титулу првог стрелца на многим турнирима. Ипак, са „Желом” није успео да освоји титулу првака „Б” лиге Југославије у којој је на свим првенственим утакмицама постигао је око 3.300 поена. Чувени српски и југословенски тренер Слободан Пива Ивковић (1937-1995) позвао га је да игра у Београду, али Шљивић се брзо вратио у Чачак и „Желе”. Није се много трудио ни да пређе у „Борац”. После женидбе прекинуо је да игра кошарку.
Без обзира што целу своју каријеру провео у КК „Железничар” који је био члан Друге југословенске лиге („Б” лига), Шљивић је остао запамћен као један од важних кошаркаша из Чачка. Имао је веома прецизан и изграђен скок-шут, и био је једна од најбољих стрелаца у тадашњој држави. У првенству „Б” лиге Југославије у сезони 181/1982. био је најбољи стрелац (589 кошева на 22 утакмице, просечно 26,8 по мечу). Оно што је важно истаћи, овај резултат је постигнут пре него што су уведене „тројке”. Иначе, Шљивић је уврштен и у „идеалну” петорку свог „Жела” поред Кићановића и Ћурчића који су имали богатије каријере.
Кошарка није само „сува” статистика, већ динамична игра која људе повремено измести из „реалног” живота, а умешност играча и поједини потези годинама се памте и препричавају. Радослав Шљивић је имао више таквих тренутака, а први је свакако доживео већ као средњошколац. Наиме, као ученик школе „Бранко Милошевић Металац” (Школа ученика у привреди – ШУП) чији је кошаркашки тим тренирао чувени стари кошаркаш „Борца” Милутин Ковачевић Гус, Шљивић је 1979. одиграо утакмицу против Техничке школе у Чачку која се потом дуго препричавала. Био је то меч у коме су за Техничку школу играли касније познати кошаркаши Андроић, Јојић, Курћубић, а тренирао их је Александар Ацо Јањић са којим су освојили прво место на школском такмичењу у Србији. Иначе, школска такмичења увек су са ученике најважнија, јер је то надметање у оквиру исте генерације са дечацима из истог града, пред публиком која се лично познаје. Свако ко је одиграо макар једну такву утакмицу, или је само посматрао, зна о чему се ради. Шљивић је тада постигао невероватних 88 кошева од 89 за свој тим, али је Техничка школа победила ипак са два поена разлике (91:89). Већ тада је било јасно какав је шутерски потенцијал у питању.
Али, није увек најважније дати велики број кошева, иако то статистике редовно сугеришу. Понекад је и један кош одлучујући. Радослав Шљивић је имао и такво искуство. Наиме, у сезони 1980/1981. када су и „Желе” и „Борац” играли „Б” лигу Југославије други по реду градски дерби припао је кошаркашима „Железничара”, али на такав начин да се преокрет годинама памтио. Радослав Шљивић је буквално у последњој секунди дао кош из „корнера”, и донео победу свом тиму (91:90), после чега су га навијачи носили на рукама. Била је то прва победа „Жела” над „Борцем” после 17 дугих година. На следећу се чекало више од две деценије.
Шљивић је после завршетка играња кошарке професионално радио на железници, али је имао тренерску каријеру (1987-2000). Кадети „Железничара” које је тренирао 1995. били су четврти у Србији.
Са супругом Бранком, родом из Угриноваца код Горњег Милановца (такође из породице која је радила на железници), Радослав Шљивић је добио синове Милоша (који је кошаркашки тренер) и Марка. Радослав Шљивић као пензионер и данас са супругом живи у Чачку.
__________________________________________________
I meni je bio trener. Divan čovek i dobar trener, i dobar pedagog.
Po ovome ispada da sam ponavljao 5-6 puta.
Zlatna ruka,neponovljiva.I jedna ispravka,utakmica sa tehnickom nije mogla biti 79 vec puno ranije jer i Sljivo,Joja Kurcuba,Vlade Strsljo su tada vec imali preko 20 godina zavrsili su skolu.Kurcuba je cak i stariji.Sljivo je prava cacanska legenda,zlatni skok sut…
Kada bi se birao najželovac, bio bi ubedljivo prvi. Uvek je bio dečko za primer.
O treneru Janjicu sam cula mnoge lepe reci. Igrom slucaja sam upoznala i njegovu rodjenu sestru koja je jedina od njih jos ziva. Zena divna i predivna,a kaze da je i Aco bio takav. Bas ce je ovaj text obradovati i vratiti je u proslo vreme. Sada cu da idem da fotokopiram sve ovo i da joj odnesem.
Kicanovic,Misovic,Obradovic,svoj trojici kapa dole,ali Joja,Arso,Gari Kurcuba su prave Cacanske legende,i jos mnogi
I mene je trenirao u kadetima.odlican covek velikog srca.
Najbolji igrac Zela svih vremena sto u konkurenciji tolikog broja asova poniklih na stanici nije mala stvar!
Шљиво у имену нема слово л. Он је Радосав. Утакмица између Техничке и ШУП играна је 1975. године.
Ko god nije igrao
basket na zelu,taj nije Cacan.
Moja malenkost,svremena na vreme je imala sanse da igra jedan na jedan sa Sljivom,to je bilo samo jedanput i nikad vise.Navalim ja da igramo,pun snage misleci da cu upornosti i snagom moci da ga dobijem.Sljivo prihvati i poce frka ispod kosa.Ja pokusavam da ga dupetom,kao zena da ga odgurnem sljivo mrtav hladan,prati igru.Od svoje tvrdoglavosti i gluposti uporan,dodjosmo oko 11 poena.Malo ja po pojen razlike vodim malo on.Kada bi oko 13,14 poena,poce Sljivo,samo da se odmacinje i to sve blize cosku u uglu,korneru.Pomislih ja u sebi,lmacu sanse,neka sutira
Omasice,ja cu doci do njegove lopte.Gleda on mene strogo ozbiljno,kao da sam mu ja pretnja.
To meni dade snage da se borim.Sut za sutom Sljivo,sve blize uglu a lopta u kosu bez koske.Kad je bilo oko 17 za Sljivu,ukapirah da samo mogu da gledam koseve bez koske i to iz ugla.Nikada vise mi nije palo na panet da se priblizim igralistu kad Sljivo igra basket.Kako sam ispao glup,Sljivo miran skroman kao da nismo igrali basket i kao da me nije rasturio iz coska.
Kada mi je trebalo da se opustim izlaskom u drustvo,to je bila Zelova kosarkaska utakmica.Cekam da uzivam u trenutku ,kad roditelji se podignu na noge da prete sudiji ili da na vijaju.
To je bila najveca vrednost Zela,zahvaljujuci
Navijacima,roditelhima koji su modrili svoju decu, kazu rodila se cuvena kontra,koju su prisvojili da je to Jugoslovenska skola.Kazu strucnjaci kosarke,to se rodilo u Cacanskom Zelu.
Nije ni cudo,sto je Kican,kao torpedo sa krila,isao direktno na kos,ili faul ili kos,ili nastavi i ugao bez koske,jao mene gkupok igraca sisao Sljivo.
I sad dok ovo pisem,secam se radosnih trenutaka,kad familije se podignu nanoge,i
Sudiji prete da ce ga rodirelji rascereciti.Nigde to niste mogli da dozivite na svetu.
Steta sto vise nema te tradicije.
Svi igraci Zela su uvek na ulici bili skroni i obicni gradjani.
Ako lmas stres,netrebati psihijatar,dovoljno je samo prisustvovati na zelovoj utakmici.
Danasnja omladina Cacka,nema dozivljaj,koliko je znacila kosarka Cacka,Borca i Zela.Tada su svi zelovi igraci igrali za Gradjane a ne za svoje ambicije.
Pozdrav Sljivu i ostalima.
Protka Cacak.
Šljivo je realno jedan od živih legendi grada Čačka.
Jednostavno legenda…Dobar čovek pre svega.
trening na Želovom, Šljivo tad 50 i neka godina i drugar ga kroz šalu čika da šutiraju po pet trojki , i Šljivo uzima loptu desni ćošak 5/5
O treneru Janjicu sam cula mnoge lepe reci. Igrom slucaja sam upoznala i njegovu rodjenu sestru koja je jedina od njih jos ziva. Zena divna i predivna,a kaze da je i Aco bio takav. Bas ce je ovaj text obradovati i vratiti je u proslo vreme. Sada cu da idem da fotokopiram sve ovo i da joj odnesem.