Srednjoškolci pokazali slabo znanje na probi državne mature
Na testovima iz srpskog jezika i matematike, koji su rađeni na probi državne mature, sudeći po nezvaničnim rezultatima, niko od maturanata u Srbiji nije osvojio maksimalan broj poena. Konačni rezultati još nisu poznati, ali prema onome što su nam rekli direktori škola i nastavnici koji su ispravljali testove, maksimum od 36 bodova iz matematike i 30 iz srpskog jezika – bio je nedostižan cilj.
Najbolje rezultate iz oba predmeta ostvarili su đaci Matematičke gimnazije u Beograda, u kojoj je maksimum osvojenih poena iz matematike bio 35, dok su neki učenici imali po 34, 33 i 32. Iz srpskog jezika đaci ove škole od maksimalnih 30 osvojili su 28 bodova.
U ovoj gimnaziji 70 odsto učenika kao izborni predmet uzelo je fiziku, a od maksimalnih 48 bodova jedan učenik osvojio je 47, a više njih između 40 i 47 poena.
– Lično bih volela da su rezultati još bolji, ali ja sam stroga i zahtevna – kaže za naš list direktorka Matematičke gimnazije Mirjana Katić. – Uverena sam da će na zvaničnoj državnoj maturi motivacija biti mnogo veća, a rezultat bolji.
Istovremeno, u Gimnaziji u Čačku, samo je jedna učenica stigla do 24 poena iz srpskog jezika. Najmanji broj osvojenih bodova je 11.
– U našem odeljenju su najbolji đaci koji se spremaju za upis na prestižne fakultete, ali znanje koje su pokazali nije na zadovoljavajućem nivou – kaže nam Aleksandra Mišić, profesorka srpskog jezika. – Upoređivali smo ocene sa polugodišta i zaključili da su deca koja su imala četvorku iz srpskog na polugodištu test uradila za trojku.
Profesorka Mišić kao jedan od razloga za slabiji rezultat vidi u nedostatku motiva, jer od probnog testa đacima ništa ne zavisi, ali smatra da je i onlajn nastava jedan od krivaca.
– Mi smo se baš mučili sa časovima na daljinu. Ja sam im „Anu Karenjinu“ predavala onlajn, to nije imalo nikavog smisla. Ima dece koja najveći deo gradiva upamte na času i to su odlični đaci, a na onlajn nastavi to nije moguće – kaže ova profesorka.
S druge strane, njena koleginica Sanja Perovanović, koja predaje srpski jezik u čačanskoj Medicinskoj školi, zadovoljna je rezultatima.
– Maksimalan broj poena u našoj školi je 22 i to je veoma dobro, s obzirom na to da je reč o stručnoj školi – kaže ona za naš list.
– Mi imamo pet smerova i na svim je bilo đaka sa po 22 poena, a najmanji broj bodova bio je pet i to su imala samo dva učenika.
U Prvoj ekonomskoj školi u Beogradu, maksimalan broj bodova iz matematike je 13.
– Zadaci su bili nešto teži. To je gradivo koje su učili tokom celog školovanja – kaže za „Novosti“ direktor Mile Saković.
On, međutim, ističe da je pokazano bolje znanje iz četiri stručna predmeta – statistika, osnovi ekonomije, poslovna ekonomija i računovodstvo – pa je 70 odsto dece osvojilo dvocifren broj poena.
– Ova generacija je dve godine časove slušala na daljinu i to će se odraziti na njihovo školovanje do kraja fakulteta – smatra Saković, uz napomenu da se nisu spremali za test jer nisu imali motiv.
NISU RAZUMELI ZAHTEVE U TEKSTU
Svi sagovornici ukazuju da su deci najteže padali zadaci koje je trebalo čitati, bilo da je reč o tekstualnim zadacima iz matematike ili tekstovima iz srpskog jezika i književnosti. Ističu da su većinu takavih zadataka učenici preskakali ili jedva jedanput čitali, ali i tada ih, uglavnom, nisu razumeli.
Novosti
Radim kao profesor srpskog jezka osnovnoj školi i već godinama, otkako je uvedena proba završnog ispita, učenici to ne shvataju ozbiljno. Komentari su da ih mrzi da čitaju dugačke tekstove, da se to ne ocenjuje niti im utiče bilo kako na uspeh. Dakle, zaključak je da deca danas uče samo zbog ocene, koja realno nije pravi pokazatelj znanja. To pokazuje hiperprodukcija vukovaca koji posle u srednjoj školi (pogotovo u čačanskoj Gimnaziji) ne budu ni odlični.
Drugi razlog slabo urađene probe mature je to su deca, tako sam čula, imala dosta pitanja iz gramatike, a gramatika se u srednjim školama skoro i ne radi. Ne zato što su profesori loši (kako će roditelji da kažu) nego zato što je plan i program takav da im je dat jedan čas za obradu / obnavljanje 8 glasovnih promena! I ko to da postigne?
Dakle, kada se sve to analizira, sabere, odzme, prvo neka zaposleni u ustanovama koje prave plan i program uđu malo u u čionicu.
A đaci? Tu je kasno za učenje o koncentraci… od bebećih kolica su im gomile megapiksela pred očima, samo se smenjuju i normalno je što ih mrzi da čitaju… sve se to suviše sporo odvija pred njihovim očima.
BRAVO!
Sagledajte realno i druge stvari,koliko su deca realno isla u skolu poslednje dve godine?Kovid je bio razlog,i tu se nije moglo nista,ali su kriterijumi ocenjivanja u vecini skola i Osnovnih i Srednjih ostali veoma visoki,kao da su deca isla redovno u skolu.Ne branim decu,ali takvim idenjem u skolu deca su hteli oni to ili ne,izgubili radne navike,jednostavno to je posledica situacije zbog pandemije.Tako da profesori i nastavnici trebalo bi sve te stvari uzeti u obzir pri ocenjivanju dece,
Jeste, kovid je problem, nisu instagram, tiktok i fortnite i ostale gluposti koje ih uništavaju sistematski.
Tako je! Bio je kovid i u Bg matematickoj gimnaziji
Радим ко професор математике у средњој стручној школи где се фонд недељни креће од 3-5 ч недељно.Највише је било 18 поена ,а било је и неколико 0 јер су само седели и чекали 12 30.Задаци углавном нису у стилу који се ради у школи,нема их у збиркама и траже препознавање о чему се у ствари ради,да би уопште поставили задатак.Мислим да треба прилагодити задатке постојећем градиву,а не траумирати децу овако.
Ivane nije ovde problem strogoce vec popustivljosti ucenici koji imaju petice nisu u potpunosti rešili test.Niko od svrsenih srednjoskolaca nije rešio test 100%,to je problem.
Kriv je sistem, kovid….Važno je da profesori nisu nizašta krivi ( pogotovo u Čačanskoj gimnaziji-tu nema hiperprodukcije, a ni veza po bilo kojoj liniji). Sve je jasno. Jedino mi nije jasno za ovu Matematičku gimnaziju u Beogradu, kako je kod njih sve na svome mestu. Bravo za učenike i njihove nastavnike! Znanje nas čini velikima!!